Заплутане правове регулювання користування надрами, складність процедури отримання спеціального дозволу на користування надрами, необхідність отримання цілої низки дозволів, рішень для початку видобування корисних копалин завжди відлякувало потенційних інвесторів від вкладення грошей у розробку бурштинових родовищ.
Зростання ціни на бурштин на світовому ринку дорогоцінного каміння та низький рівень зайнятості в регіонах покладів, корупція, в тому числі й у правоохоронних органах, фактично відсутність відповідальності за незаконне видобування корисних копалин, відносна дешевизна та простота технології кустарного видобування бурштину через його приповерхневе залягання спричинили катастрофічні масштаби нелегального видобування каменю.
На протидію незаконному видобутку бурштину ще у квітні 2015 р. в першому читанні було прийнято проект Закону України «Про видобування та реалізацію бурштину». Проте численні кустарні видобутки дорогоцінного каменю не припинились, а проект зрештою не був прийнятий. Незаконний контроль цілих районів криміногенними структурами, періодичні перестрілки між бандами та місцевим населенням, бездіяльність правоохоронних органів і загалом української влади, продовження псування родовищ спричинили не лише руйнування екосистеми в місцях незаконного видобутку бурштину на Житомирщині, Волинщині та Рівненщині, але й мільярдні втрати для бюджету держави.
Отож нинішній Президент України Володимир Зеленський знову порушив питання про розв’язання цієї глобальної загальнодержавної проблеми та подав до ВР законопроект про кримінальну відповідальність за незаконний видобуток бурштину. Ним передбачено покарання - позбавлення волі терміном на 3 роки. Крім позбавлення волі терміном до трьох років, за незаконний видобуток бурштину пропонують карати обмеженням волі на аналогічний термін, а також штрафами в розмірі 700-3000 неоподатковуваних мінімумів, тобто 11,9-51 тис. грн ($500-2000).
Відповідний законопроект №2059 з'явився на сайті парламенту. Президент визначив його як невідкладний. Далі рішення - за депутатами.