До Дня української писемності та мови в ПНУ ім. В. Стефаника писали радіодиктант національної єдності в онлайнформаті.
Уже вп’яте студенти та викладачі Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника разом із відомими прикарпатцями у День української писемності та мови долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Цього року карантинні реалії змусили всіх охочих доєднатися до мовного флешмобу віртуально. Загалом традиції спільного написання диктанту вже 20 років. І дуже важливо, що вона триває попри всі виклики сьогодення.
Перший Радіодиктант національної єдності відбувся з легкої руки Українського радіо 24 травня 2000 року. Згодом традиційною датою цього мовного флешмобу стало 9 листопада – День української писемності та мови. Основна мета заходу – об’єднати навколо рідної мови якомога більше українців, а не тотальна перевірка грамотності.
Текст 20-го ювілейного радіодиктанту «Виклики книжкової ери» склав видавець, поет, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Іван Малкович. Автор поділився своїми роздумами про те, чи зможуть електронні носії витіснити паперову книжку, згадав при цьому і Джоан Роулінґ, і Ілона Маска, проте в тексті – ні слова про відомих українців. У творі траплялися слова, які згідно з новою редакцією правопису потрібно писати вже по-іншому, щоб українці поступово звикали до нових правил. Зачитала диктант українська актриса Римма Зюбіна. Загалом до флешмобу долучилися українці з різних куточків України та світу.
День написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності в Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника завжди дуже святковий та урочистий. До 25-ї аудиторії університету щороку сходяться студенти, викладачі, письменники, журналісти, політики, митці, вчителі, учні шкіл, котрі з піднесеним настроєм пишуть диктант. Цього року захід відбувся в онлайнформаті і зібрав рекордну кількість учасників. Попри свою віртуальність захід пройшов злагоджено, багато присутніх було у вишитому одязі, щоб підкреслити святковість та важливість події.
Ректор ПНУ ім. В. Стефаника Ігор Цепенда у вітальному слові подякував усім, хто долучився до цього символічного і важливого дійства. Наголосив, що участь в Радіодиктанті національної єдності дає можливість продемонструвати свою солідарність з ідеєю, що мова об’єднує, а також перевірити свої знання української мови, зокрема її оновленого правопису. «Впевнений, що сьогоднішній, 20-й Радіодиктант національної єдності запам’ятається не лише своїм онлайнформатом, а й тим, що ми всупереч багатьом перешкодам знаходимо можливість бути разом», – наголосив ректор.
– Цього року ми вперше писали диктант онлайн, – коментує професорка ПНУ ім. В. Стефаника Ольга Деркачова. – Нас було майже 300! І це таке гарно-святкове відчуття: коли нас багато і ми пишемо диктант, якому вдалося нас об'єднати попри карантинні відстані та дистанції. Звісно, було хвилювання за інтернет, чи всі охочі зможуть доєднатися, але ми це зробили! Було гарно, але не вистачало тепла присутності, отих секунд тиші до початку і після, бракувало постдиктанних дискусій: «А там кома чи тире? А разом чи окремо?»
Учасники акції, котрі впорались із диктантом без жодної помилки та надіслали свою роботу на адресу Українського радіо, отримають тематичні призи. Роботи перевірить спеціальна фахова комісія, а результати оголосять впродовж одного-двох місяців. До речі, торік з 5 000 листів, які надійшли до організаторів флешмобу, лише двоє осіб не допустилися жодної помилки.