Про певні ознаки монополії на ринку газу НАК «Нафтогаз України» заговорили спочатку в Антимонопольному комітеті України. В АМКУ розглядають заяви від постачальників про наявність у його діях ознак порушення законодавства. Втім, ця інституція відома зокрема й тим, що свої розслідування проводить довго, а їхній результат часом розчаровує.
Однак цього разу «постріл» у бік НАК пролунав з боку Громадської ради Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля голова згаданої ради Василь Котко зазначив, що необхідно забезпечити прозорий та конкурентний механізм продажу газу для населення постачальникам. Таким загальновизнаним механізмом на світових ринках є біржа, пише автор звернення.
В. Котко наполягає, що монополізм «Нафтогазу» підтверджує робота ринку після скасування з 1 серпня покладення спеціальних обов’язків при постачанні газу населенню.
«Два місяці роботи роздрібного ринку природного газу продемонстрували негативну практику нівелювання реформаторських кроків держави щодо лібералізації ринку. Це стало можливим через масштабну монополізацію роздрібного ринку природного газу державною компанією «НАК «Нафтогаз України», – йдеться в документі.
Головною ознакою монополізації ринку Котко називає те, що «Нафтогаз» має ексклюзивну можливість купівлі газу українського видобутку в своїх дочірніх компаній АТ «Укргазвидобування» і АТ «Чорноморнафтогаз» за цінами, нижчими за ринкові. Ці компанії на вільному ринку добутий газ не продають.
Не обминув увагою голова Громадської ради НКРЕКП і діяльності дочірнього підприємства НАК – ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», яка є постачальником останньої надії, та, на його думку, встановлює демпінгові ціни на газ.
«Цінова пропозиція цього постачальника – 2711,86 грн /1 тис. куб. м, при цьому власна націнка – 0%. Встановлення демпінгової ціни постачальником останньої надії є грубим порушенням статті 15 Закону України «Про ринок природного газу», – йдеться в листі. Бо відповідно до закону, ціна природного газу, що доставляє постачальник останньої надії, не повинна обмежувати конкуренцію на ринку природного газу.
В. Котко вважає очевидним те, що така неприбуткова цінова пропозиція дочірньої компанії НАК не була б можливою без монополії на ресурси державного видобутку і свідчить про зловживання Групою «Нафтогаз» своїм монопольним становищем на роздрібному ринку природного газу.
Також у зверненні до глави уряду зазначено, що «Нафтогаз України» декларує продаж природного газу на біржовому майданчику «Української енергетичної біржі», проте обсяги його мізерні порівняно з ресурсом, який має компанія.
«Нині на роздрібному сегменті ринку склалася ситуація, яка свідчить про ціновий демпінг з боку НАК «Нафтогаз України», оскільки компанія продає газ на біржі і промисловим споживачам за прямими договорами за реальними ринковими цінами (в жовтні – до 6,5 грн /м куб., а як постачальник останньої надії за значно нижчою ціною – 5,5 грн/м куб.), і за ще нижчою ціною – 4,7 грн/м куб. – для домогосподарств. При тому, що більша частина населення України отримує газ за ціною близько 6,4-6,5 грн/м куб., крім компанії «Кіровоградгаз», яка входить до групи «Нафтогаз України» і постачає газ по 4,69 грн/м куб.», – наголошує автор листа. Він наполягає, що для створення рівних конкурентних умов на ринку необхідно забезпечити умови для формування ринкового рівня цін в Україні та вільний недискримінаційний доступ до ринку газу для всіх учасників. Для цього необхідно встановити прозорий і конкурентний механізм продажу на біржі вільного від ПСО газу компаніями «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогаз».
Зауважимо, що звернення голови Громадської ради НКРЕКП адресоване також голові Антимонопольного комітету Ользі Піщанській, голові НКРЕКП Валерієві Тарасюку та голові комітету ВРУ з енергетики Андрієві Герусу.
Цікаво, що до цієї позиції поставились прихильно і в Міненерго. Зокрема т. в. о. міністра енергетики Юрій Бойко заявив, що для підвищення конкуренції на ринку газу необхідно забезпечити вихід ПАТ «Укргазвидобування» на біржу.
«Ситуація на ринку газу є досить контрольованою, – запевнив Ю. Бойко. – Але для того, щоб вона залишалася такою і надалі, необхідно вжити тих заходів, про які ми знали ще до відкриття ринку газу для населення. Це, власне, має забезпечити продаж газу власного видобутку «Укргазвидобування» на біржі».
За його словами, такий крок забезпечить рівний доступ усіх учасників ринку до вітчизняного ресурсу на конкурентних підставах і відповідно до прозорого ціноутворення. Бойко додав, що ще одним кроком для підвищення конкуренції на ринку газу, а відповідно і зниження ціни ресурсу для споживачів, є відкриття клієнтських баз, які мають облгази.
Т. в. о. міністра зазначив, що розв’язання цих питань не цілком залежить від міністерства, тому у відомстві будуть намагатися через депутатів, через суміжні органи влади домагатися реалізації цієї ідеї.
Голова правління НАК Андрій Коболєв під час онлайн-брифінгу назвав три речі, які потрібно зробити для того, аби вітчизняний ринок газу став подібним до європейського. За його словами, для цього, по-перше, потрібні зміни до Кодексу газотранспортних систем відповідно до євростандартів. Другим кроком має стати повне скасування покладення спецзобов’язань для теплогенеруючих компаній. А третім – повноцінне розділення компаній у системі розподілу газу (йдеться про те, що наразі облгази та газзбути насправді, як правило, перебувають у відносинах власника і дочірньої компанії).
Принагідно зазначимо, що Секретаріат Європейського енергоспівтовариства рекомендував НАК вивести на біржу газ українського видобутку. На що у компанії запевнили, що готові до цього за умови наявності в покупців повноцінного забезпечення у вигляді банківської гарантії.