З 2020 року дітей більше не прийматимуть у дитбудинки

В Україні з наступного року планують перестати приймати дітей в дитячі будинки, заявила в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Про це вона написала у "Facebook".

На її переконання, діти повинні рости тільки в сім'ях. Мають бути створені всі умови, аби вони могли повноцінно рости зі своїми рідними батьками. Як виняток, дітки житимуть в патронатній (тимчасовій) або прийомній сім'ях.

"Насправді з дітей, що живуть у таких закладах в Україні, тільки 8% мають статус дітей-сиріт. У інших є мама або тато, чи обоє батьків, які опинилися в скрутному становищі і не можуть виховувати дитину. Щоб ці діти росли в колі сім'ї, шукаємо способи допомогти таким сім'ям", – пише в. о. міністра.

За словами У. Супрун, до 2020 року будинки дитини працюватимуть у звичайному режимі. Паралельно проводитимуть підготовку всіх діток, від яких відмовилися батьки, влаштувати в сім'ї.

В. о. голови МОЗ переконана, що є кращі моделі підтримки дітей, ніж дитбудинки. Весь цивілізований світ відмовився або відмовляється від такого влаштування дітей – зокрема через негативний вплив на психічний і фізіологічний розвиток дитини. Не живуть діти в інтернатах і до повноліття. Такого просто у розвинутих країнах і бути не може. Так не повинно бути і в Україні.

Також Супрун запевнила, що в результаті цих змін діти з дитячих будинків не залишаться без житла. Їх обов'язково влаштують у хороші сім'ї або створять для них умови, наближені до сімейних.

До 2023 року на місці дитячих будинків планується організувати паліативно-реабілітаційні центри, де можна буде отримати послуги з реабілітації або паліативу. Центр також надаватиме послуги з респісу – тимчасового перепочинку батьків дитини з інвалідністю. Допомогу надаватимуть в обов'язковій присутності батьків чи людей, які їх замінюють. Паліативна допомога та реабілітація входять до "зеленого списку" – гарантованого державою пакету послуг, за який платитиме Національна служба здоров'я України. Ці послуги для громадян будуть безкоштовними, – зазначила Супрун.

Проте нині в Україні бракує патронатних сімей. І яким чином забезпечити будинком всіх дітей, якщо не буде інтернатів? Супрун переконана, що ця проблема повинна бути вирішена місцевими владами і департаментами охорони здоров'я та управління соцзахисту.

Цю ідею Міністерства охорони здоров'я суспільство сприйняло неоднозначно. Під постом Супрун у "Фейсбуці" щодо цього питання вже безліч коментарів. Багато хто підтримує ідею нововведення, кажучи, що сім'я — це важливо для дитини. Але є й ті, котрі стурбовані запровадженням такої схеми в українському суспільстві, адже є безліч прикладів випадків знущань над дітьми в прийомних сім'ях, і пишуть, що в таких ситуаціях найкращим варіантом був би інтернат.

У нашій країні перед тим, як запроваджувати такі нововведення, мабуть, спочатку потрібно подбати про створення досвідчених патронатних сімей, а також налагодити роботу соціальних служб, які, як свідчать численні факти, не можуть захистити і подбати навіть про дітей, котрі живуть у проблемних сім'ях.