Підсумовуючи вступну кампанію 2019-го, в Міністерстві освіти і науки анонсували певні нововведення в умовах прийому до вищих навчальних закладів на наступний рік. Серед основних новацій – зменшення кількості заяв, які можна подати на бюджет, зняття кількісного обмеження за спеціальностями, розширення практики проведення Єдиного вступного іспиту (ЄВІ) за технологією ЗНО для вступу на магістратуру та перехід від широкого конкурсу до національного. Ці й інші зміни профільне міністерство має намір винести на громадське обговорення.
Уже під час наступної вступної кампанії профільне міністерство планує зменшити кількість заяв з семи до п’яти, котрі вступник може подати на освітній ступінь бакалавра на бюджетну форму навчання. Кілька років тому можна було подати не більше дев’яти заяв, ще раніше – не більше 15-ти. Головний аргумент такого кроку, за словами міністра освіти і науки Лілії Гриневич, – високий рівень відмови вступників від рекомендацій на бюджет за 6-м і 7-м пріоритетами заяв. За її словами, він становить понад 35 відсотків.
Ще одна зміна – це зняття обмежень щодо кількості спеціальностей, на які абітурієнти можуть подавати заяви на вступ.
«Ми робимо цей крок не тому, що розраховуємо на збільшення кількості спеціальностей, на які подаватимуться заяви. Ні, ми очікуємо, що в нас мають поступово розвиватися міждисциплінарні освітні програми, які можуть так чи інакше охоплювати більш ніж одну спеціальність. Ми лише на початку цього шляху, але одразу хочемо зняти бар’єри, які можуть на ньому виникнути», – зауважив гендиректор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров під час прес-конференції щодо підсумків цьогорічної вступної кампанії.
В умовах прийому на наступний рік також планують розширити перелік спеціальностей магістратури, для вступу на які потрібно скласти Єдиний вступний іспит за технологією ЗНО. Ще одним нововведенням має стати перехід від широкого конкурсу до національного. Це означає, що конкуренція за бюджетні місця між найкращими вступниками не залежатиме від підпорядкування закладу вищої освіти.
«Цього року вперше відбувся єдиний широкий конкурс МОН і МОЗ на медичні спеціальності. Звісно, були певні нюанси, але загалом він показав правильність нашого шляху, – наголосив О. Шаров. – Ми хотіли б, щоби поступово відбувалося скорочення відомчих конкурсів, які сьогодні іноді показують досить неприємні приклади. Зокрема, коли за однією й тією ж спеціальністю в різних закладах держзамовлення може надаватися з дуже різними прохідними балами».
– Щодо зменшення кількості заяв, то практично кожного року є певний відсоток вступників, які відмовляються від державного місця, тому що незадоволені результатами автоматичного конкурсу, – розповідає заступник відповідального секретаря приймальної комісії Івано-Франківського національного університету нафти і газу Андрій ЮРИЧ. – Мабуть, міністерство робило статистичне дослідження і встановило, що вступники не бажають навчатися за нижчими пріоритетами, натомість обирають контракту форму за вищим пріоритетом. Зауважу, що за 6-им і 7-им пріоритетом пройшло буквально декілька осіб. Направду більшість з них не виявили бажання навчатися у нашому університеті. Навіть на популярній спеціальності «філологія» були такі вступники, котрі пройшли за 6-им пріоритетом, але відмовилися від навчання на бюджетній формі навчання. Тож ця новація має певну логіку.
Також, мабуть, є логіка в тому, щоб не обмежуватися в кількості спеціальностей. За цієї умови вступник подасть заяви на п’ять спеціальностей і братиме участь у п’яти конкурсах. Тому що є певний перелік спеціальностей, де конкурс відбувається не за спеціальністю, а в межах галузі знань. Така практика дасть можливість дещо розширити потенційну можливість абітурієнта вступити. Адже якщо він, наприклад, подавав заяву на спеціальність економічного спрямування, то фактично було чотири заяви на чотири спеціальності, а конкурс був один, бо він проводився в межах галузі знань.
Раніше профільне міністерство анонсувало, що 2021 року не можна буде вступити в магістратуру без ЄВІ. І в Умовах прийому 2020-го року ці анонси здобудуть певну імплементацію. Ми поки-що не знаємо, які це будуть спеціальності, але в підсумку 2021-го всі складатимуть Єдиний вступний іспит з іноземної мови при вступі на магістратуру на базі диплому бакалавра. Це мотивує молодих людей, котрі планують вивчати іноземну мову. Цього року 30 відсотків бакалаврів не склали ЄВІ з іноземної мови. Загалом рівень знань мови у студентів – посередній.
Є заклади вищої освіти, котрі перебувають в різних сферах підпорядкування: Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства внутрішніх справ та інших. Як показала практика, тут була різниця в конкурсах. Наприклад, торік на спеціальності «стоматологія» в закладах вищої освіти МОНу та МОЗу прохідні конкурсні бали на бюджет були різними. Цього року апробували спільний широкий конкурс. Думаю, що згодом ми перейдемо до великих глобальних конкурсів в межах спеціальностей та усіх освітніх закладів незалежно від їхнього підпорядкування та форми власності тощо. Як на мене, основна ідея цих новацій зводиться до того, щоб на бюджеті навчалися найкращі студенти…