З 1 квітня більшість ліків в аптеках можна буде придбати лише за рецептом

З 1 квітня усі рецептурні лікарські засоби в Україні почнуть продавати лише за електронним рецептом. Він потрібен буде на майже всі засоби для зниження артеріального тиску, гормональні препарати, деякі популярні знеболювальні, антигістамінні, гормональні і т. д. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

Як з'ясувалось, багато популярних препаратів, які українці звикли купувати в аптеці без рецепта і часто без жодної консультації з лікарем, теж належать до рецептурних і на них потрібен рецепт.

Електронний рецепт пошириться на всі готові лікарські засоби, які містяться в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом лікаря. Це стосується ліків, які пацієнт купує за власні кошти. На пільгові препарати, які відпускаються за кошти місцевих бюджетів або інших програм, а також ліки екстемпорального виготовлення (тобто ті, що виробляються безпосередньо в аптеці за рецептом лікаря), як і раніше, продовжить діяти паперовий рецепт.

"До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, в тому числі протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка звичних ліків, зокрема знеболювальних чи протизастудних, також можуть належати до рецептурних препаратів. Це залежить від складу препарату, дозування, лікарської форми, – каже експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з організації та управління фармацією Неля Бик. – Чи належить засіб до рецептурних, можна подивитись в інструкції до нього (в кінці). Також є онлайн Державний реєстр лікарських засобів, де є перелік усіх зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Там вказано, які засоби відпускаються без рецепта".

Рецептурні ліки — це препарати, які можна вживати виключно за призначенням лікаря. Сюди належать:

►антибіотики та протизапальні,

►протисудомні засоби,

►гормональні препарати (зокрема й протизаплідні ліки),

►препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та ін.

►препарати для лікування шлунково-кишкового тракту.

Обезболюючі препарати

За словами Нелі Бик, усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену й далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але лише упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток – за рецептом, як і анальгін в ампулах.

Те саме з ношпою і спазмалгоном – таблетки без рецепта, ампули – за рецептом. Взагалі ампульна продукція уся має йти за рецептом.

Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб німесил та його аналоги.

Ліки від кашлю та застуди

Більшість популярних сиропів й таблеток від кашлю і надалі будуть у вільному доступі, зокрема мукалтин, AЦЦ, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також треба буде купувати за рецептом, у тому числі й популярний беродуал.

Гормональні та протиалергічні

Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть "екстрений" протизаплідний засіб "постинор", який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта.

Люди із захворюванням щитовидної залози, які постійно приймають тироксин (L-тироксин чи ектирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати електронний рецепт. Щоправда, у разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.

Рецепт буде потрібен навіть не деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на момедерм. Натомість феністил усе ще буде у вільному доступі.

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: лоратадин, супрастин тощо. Однак супрастин в ампулах та звичайний діазолін у таблетках - лише за рецептом.

Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

Препарати від гіпертонії та серцево-судинних захворювань

У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, як-от каптоприл, каптопрес, бісопролол – виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати фуросемід та діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.

Краплі корвалол та валокардин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже потрібен рецепт. Зрештою, як і на звичайний етиловий спирт. Це теж, виявляється, рецептурний препарат. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, а на 100-грамовий уже потрібен рецепт.

Люди, які мають проблеми з серцем, часто щоденно вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх теж можна буде кувати лише малими упаковками. Магнікор чи кардіомагніл на 100 таблеток – лише за рецептом.

Як купити ліки за електронним рецептом?

Аби отримати електронний рецепт на ліки, треба звернутися до сімейного лікаря (не обов’язково мати з ним декларацію). Коли лікар робить призначення, формує електронний рецепт, а пацієнту приходить смс-код на телефон. Саме з цим кодом треба йти в аптеку.

До кінця воєнного стану лікар може також виписати рецепт на бланку, або видрукувати дані з кодом електронного рецепта (наприклад, якщо в пацієнта немає телефону або він не надто вміє ним користуватися).

Позитивні й негативні наслідки нововведення

Деякі джерела вказують, що це нововведення, можливо, й не буде повністю реалізоване, поки в Україні триває війна. Проте в аптеках повідомляють, що незабаром мають надійти списки рецептурних ліків.

Як відомо, самолікування шкодить здоров’ю. Тому впровадження е-рецепта має на меті унеможливити самолікування й нівелювати цілий спектр його негативних наслідків. Водночас ніби-то має полегшити життя самим лікарям: процес створення електронного рецепта в ЕСОЗ спростить рутинне призначення ліків та дозволить уникнути помилок.

Проте у житті людини трапляються інколи екстренні випадки, коли їй терміново потрібні якісь важливі (навіть для порятунку її життя) ліки - наприклад, сильні знеболювальні, протиалергічні, протиастматичні чи препарати від високого тиску. І якщо це вихідні дні (субота й неділя, коли поліклініки не працюють) або ж неможливо викликати "швидку", що ж тоді робити хворому? Та чи не спричинить це нововведення до створення великих черг до лікарів, особливо до сімейних?..