У регіонах тривають дискусії щодо того, якою ж буде Конституція України. 4 березня делегація лідерів місцевого самоврядування від Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України долучиться до обговорення змін до Конституції України в частині децентралізації, яке проходитиме у Чернівцях.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК, котрий братиме участь в обговоренні змін до Конституції України в частині децентралізації, у розмові з журналістами наголосив: «Чинний адміністративно-територіальний устрій дістався нам у спадок від Радянського Союзу, тому впродовж 5 років Україна впевнено рухається шляхом децентралізації влади, де відстань між мешканцем і тим, кого цей мешканець обрав керувати ресурсами громади, є мінімальна.
Ми переконані, що для повноцінного завершення реформи давно назріла потреба у конституційних змінах, які відповідатимуть принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування. Тому 18 лютого правління Асоціації міст України схвалило Концепцію змін до КУ в частині місцевого самоврядування і територіальної організації державної влади та пропозиції до проєкту Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади», які надіслано Президенту України, Верховній Раді та Кабінету Міністрів з проханням врахувати їх при публічному обговоренні конституційних змін. Цим засвідчено, що місцеве самоврядування є основою громадянського суспільства та демократії, воно є запорукою цілісності країни, залучення активних громадян до суспільно корисної діяльності. Тому зміни повинні мати баланс між повноваженнями та відповідальністю, і компетенція органів місцевого самоврядування й надалі повинна поділятися на власну та делеговану державою.
Зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюється територіальними представництвами органів державної влади в порядку та випадках, визначаються законом».
Нині органи місцевого самоврядування мають свою позицію щодо основного закону країни і понад 20 представників Івано-Франківського регіонального відділення АМУ нададуть актуальні пропозиції 4 березня на публічних обговореннях в м. Чернівцях. «Ми готові до конструктивного діалогу та змін, які давно назріли в місцевому самоврядуванні, тому при опрацюванні остаточного тексту проєкту змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади є надзвичайно важливим залучення представників Асоціації міст України», - звернув увагу Юрій Стефанчук.
Нагадаємо, з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, відбулося засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою». Тоді голови громад Прикарпаття, котрі взяли участь у засіданні платформи в Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ, схвалили резолюцію, в якій закликали парламентарів не підтримувати законопроєкт №2598 про зміни до Конституції щодо децентралізації влади, оскільки він звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів.