Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК у коментарі для «Галичини» проаналізував фінансовий стан громад Прикарпатя із врахуванням викликів пандемії коронавірусу COVID 19, пояснив чому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» ставить місцеві бюджети в залежність, наголосив, що громади потребують не фіктивного капіталу на делеговані повноваження, а реальних фінансових ресурсів, а прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №3279 має бути результатом діалогу вищої державної влади із місцевим самоврядуванням.
– Моніторинг та оцінка фінансового стану громад Прикарпаття та загалом місцевих бюджетів України дає підстави констатувати той факт, що усі соціальні та інфраструктурні ініціативи, без винятку, під загрозою виконання. Громади потребують не фіктивного капіталу на делеговані повноваження, а реальних фінансових ресурсів, оскільки для швидкого реагування на виклики пандемії коронавірусу COVID-19, до якого ні законодавчо, ні політично, ні економічно не була готова країна, муніципалітети першими почали реагувати на проблеми та виділяти кошти з місцевих бюджетів. На Прикарпатті ця сума становить понад 20 млн. грн., і громади планують ще виділити понад 10 млн. грн. Сьогоднішня ситуація з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» поставить місцеві бюджети в залежність, оскільки парламент надав і працюючому, і непрацюючому бізнесу відтермінування зі сплати податку на землю і нерухомість на квітень. Та надав можливість місцевому самоврядуванню приймати рішення про перегляд ставок лише щодо єдиного податку та позбавив у березні громадян коштів від оренди паїв – забезпечивши прибутки агрохолдингам.
АМУ пропонувала замість повного звільнення бізнесу від сплати податку на землю та на нерухомість впровадити відтермінування відповідних сплат для непрацюючого бізнесу на березень-квітень. Та надати можливість місцевому самоврядуванню ухвалювати рішення про перегляд податкових ставок зі всіх видів місцевих податків і зборів для підтримки того бізнесу, що, через впроваджені обмежувальні заходи, наразі поніс найбільші втрати. Прийняття таких рішень говорить лише про одне, що ресурсів в країні обмаль, а вища державна влада не готова у взаємодії з органами місцевого самоврядування вирішувати спільні проблеми. Водночас громади хочуть мати відповіді на запитання як вижити місцевому самоврядуванню, які інструменти та важелі застосовувати, де черпати фінансові ресурси, які ризики очікують децентралізацію, а головне, чи на часі перерозподіляти фінансові кошти в державі та чи нові інструменти стануть ефективними.
В такій ситуації кожна громада змушена реагувати на нові виклики, але єдиного рецепту для всіх не існує, тому кожний муніципалітет це питання вирішуватиме самостійно. Івано-Франківське регіональне відділення АМУ постійно аналізує заходи, які впроваджуються в місцевому самоврядуванні на Прикарпатті та констатує, що усі переходять на тотальну економію бюджетів, переглядають структуру видатків, в пріоритеті залишається тільки галузь медицини, джерела шукають лише за рахунок мобілізації внутрішніх ресурсів або за рахунок використання накопичених коштів. Резерви є, але їх не достатньо для подолання наслідків в довгостроковій перспективі. Традиційні методи вичерпують себе, тому сьогодні важливо утримати баланс повноважень та наповнити місцеві бюджети ресурсами для відновлення економіки. Реформа децентралізації впродовж 6 років показує, що цей механізм взаємовідносин є дієвий.
За словами Юрія Стефанчука, настає період відповідальних рішень тому прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №3279 має бути результатом діалогу вищої державної влади із місцевим самоврядуванням.