Юрій СТЕФАНЧУК: Проєкт Держбюджету на 2021 рік не дає відповіді, якою буде робота громад після виборів

Верховна Рада України ухвалила у першому читанні проєкт Державного бюджету на наступний рік та зміни до Бюджетного кодексу. Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій Стефанчук у коментарі «Галичині» з цього приводу наголосив:

- У цих документах частково враховано пропозиції Асоціації міст України, проте важлива робота попереду. Хочу звернути увагу на пріоритетні напрямки, над якими будемо працювати під час підготовки до другого читання проєкту Держбюджету на 2021 рік, зокрема збереження зарахування акцизного податку на пальне до бюджетів місцевого самоврядування, закріплення чіткого формульного розподілу міжбюджетних трансфертів між бюджетами громад, зокрема додаткової дотації на здійснення видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я і субвенції на дороги.

Варто звернути увагу на фінансування мережі медицини, оскільки це головна галузь, яка сьогодні потребує не просто підтримки, а вагомого ресурсу для роботи в нових карантинних умовах. Також очікуємо, що до другого читання буде допрацювано питання належного фінансового забезпечення оплати праці педагогічних працівників закладів і установ загальної середньої освіти, професійно-технічної освіти та фахової передвищої освіти в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти з огляду на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки», передбачивши відповідне збільшення обсягу освітньої субвенції.

Сьогодні проєкт Держбюджету на 2021 рік не дає відповіді, якою буде робота громад після виборів. Такий висновок випливає із намірів позбавити місцеві бюджети надходжень від ряду податків та зборів без фінансового компенсатора, що не дасть змоги належно наповнювати бюджет розвитку та вирішувати проблеми, які раніше замовчувалися. Також у проєкті немає фінансових гарантій забезпечення виконання в повному обсязі повноважень, делегованих громадам, і це призведе до використання власних ресурсів громад для надання якісних послуг на місцях, а ці кошти мали бути спрямовані на покращення інфраструктури. Впевнений, що депутати ВРУ розуміють важливість реформи децентралізації та регіонального розвитку і врахують пропозиції Асоціації міст України, напрацьовані безпосередньо з керівниками громад.

Редактор відділу газети “Галичина”