З перших днів війни територіальні громади Прикарпаття спільно з волонтерами швидко зуміли об’єднатися і стати надійним тилом для військових та міцною опорою для десятків тисяч людей, які, рятуючись від обстрілів, знаходили прихисток у нашій області. Найперше йдеться про харчування, тимчасове проживання та систему інформаційної підтримки. І така робота триває вже понад три місяці російської агресії. Про нову реальність прикарпатських громад, зокрема виклики і пріоритети в умовах воєнного стану, важливість інтеграції переселенців у громади, а також як зупинити падіння економіки, розповів для читачів газети «Галичина» виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК.
«Усі територіальні громади Івано-Франківської області зуміли забезпечити життєво необхідними послугами в кілька разів більше людей, ніж жило в громадах раніше, при тому що знизилися надходження до бюджетів, – констатував він зокрема. – І це нова реальність, що змушує громади відповідати на нові виклики, змінюючи пріоритети. Тепер основним викликом для держави та тилових громад є необхідність зупинити падіння економіки. Втрати економіки України є значними, про це свідчить аналіз, який здійснює в межах проєкту «Росія заплатить» команда KSE Institute за підтримки Офісу Президента, Міністерств економіки, з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інфраструктури, розвитку громад та територій. (http://surl.li/cbszm).
На 25 травня загальна сума прямих збитків економіки України від пошкоджень, руйнувань будівель та інфраструктури перевищує 105,5 млрд доларів, або понад 3,1 трлн грн. Загальна сума прямих задокументованих збитків українських підприємств уже сягає 11,3 млрд доларів. Водночас відбуваються і глобальні зміни в бізнес-привабливості територій України, і західні області мають позитивну тенденцію до реєстрації нового бізнесу та релокації виробництв з регіонів, де йшли або тривають бойові дії. Така динаміка зберігається і в Івано-Франківській області. Відповідно до аналітики Центру розвитку інновацій спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту й Національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту «Дія. Бізнес», Прикарпаття вперше потрапило із 16-ї позиції на 7-му в справі реєстрації нового бізнесу під час повномасштабної війни порівняно з іншими областями України (http://surl.li/cbszo). З початку року на Івано-Франківщині зареєстрували свій бізнес 2 153 особи, лише впродовж березня–квітня, попри воєнний стан, кількість суб’єктів господарювання в області зросла на 135 осіб. Ця динаміка покращує економічну ситуацію на Прикарпатті.
Отже, завдань на найближчий час є багато. Окрім перемоги над росією, потрібно законодавчо унормувати діяльність місцевого самоврядування. Це дасть можливість розблокувати потенціал територіальних громад у тилу, підтримувати наявний бізнес та сприяти розвиткові малого й середнього підприємництва, оскільки це джерело робочих місць та, що важливо, інтегрувати переселенців у громади, щоб вони не витрачали власні фінансові заощадження та державні і місцеві кошти, а ефективно використовували свій професійний досвід і потенціал».
За словами Ю. Стефанчука, ці напрями є важливими не лише для громад Івано-Франківської області, а й для тих, які прийняли і, на жаль, приймають і далі на себе основні військові удари, тому експерти АМУ в постійній комунікації з керівниками територіальних громад напрацьовують пропозиції з питань фінансів, податкової та митної політики. Він відзначив роботу Асоціації міст України щодо внесення змін до Податкового кодексу України, зокрема ініціативу з відкликання законопроєкту №7262 від 7 квітня 2022 року, внаслідок ухвалення якого муніципалітети Прикарпаття могли би втратити близько 2,5 млрд гривень, оскільки він передбачав зменшення вдвоє ставки ПДФО – з 18 до 9 відсотків. Керівники муніципалітетів усвідомлювали, що у разі прийняття цієї законодавчої ініціативи їм довелося б робити вибір між фінансовою підтримкою сил територіальної оборони, переселенців і утриманням на плаву своїх громад…
За словами експерта, також у співпраці АМУ з Міністерствами фінансів, розвитку громад та територій і Державною казначейською службою напрацьовано та внесено зміни до переліку видатків державного й місцевих бюджетів другої черги, що дасть змогу частково провадити важливі фінансові операції, наприклад оплачувати ритуальні послуги, придбання паливно-мастильних матеріалів, виконання ремонтно-будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених осіб, здійснювати видатки з упорядкування населених пунктів та інші.
«Обставини, які постійно змінюються, показують, що потрібні швидкі рішення як на державному, так і на місцевому рівнях. І якщо падіння економіки країни не зупинити, а пізніше і не відновити, то її потрібно буде постійно дотувати. Сьогодні нам у цьому допомагають уряди багатьох країн світу, міжнародні організації через гранти, кредити та інвестиції, але дотування в підсумку – це значно дорожче. Тому тепер громади, на територіях яких не ведуться бойові дії, повинні мати можливість активно працювати, використовуючи бюджетні кошти, майно, земельні ресурси як інструмент підтримки бізнесу, що дозволить постійно генерувати доходи задля наповнення державного й місцевих бюджетів», – підсумував Ю. Стефанчук.