Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади є однією з найважливіших реформ, оскільки безпосередньо зачіпає кожного мешканця громади. Впродовж 6 років утворення ОТГ було добровільним, що дозволило новим лідерам яких обрали люди стати антикризовими менеджерами для своєї території, де проблеми у сферах освіти, медицини або дорожньої інфраструктури не вирішувалися багато років поспіль.
На Прикарпатті успішних прикладів розвитку громад багато і всі вони підкреслюють важливість сильного місцевого самоврядування. Проте сьогодні процес формування спроможних громад ще не завершено ні в конституційному, ні в економічному, ні в адміністративному сенсі. Тому перед місцевими виборами, які відповідно до діючого законодавства мають відбутися 25 жовтня важливо чітко розподілити та закріпити повноваження та фінанси за територіальними громадами. Тому на переконання виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіонального консультанта з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрія СТЕФАНЧУКА Верховна Рада ще до канікул повинна схвалити низку законопроєктів, які дозволять успішно робити наступні кроки на шляху впровадження децентралізаційної реформи.
«Без перебільшення, кожна людина, розуміючи важливість реформи, хоче і зрозуміти, чим вона завершиться. Щодо формування базового рівня, то тут є чіткість, оскільки на позачерговому засіданні КМУ 12 червня 2020 року визначено адміністративні центри та території територіальних громад, і їх в нашій області буде 62. Щодо формування субрегіонального рівня то КМУ підготував проєкт постанови ВРУ «Про утворення і ліквідацію районів», відповідно до якого на Прикарпатті з 14 діючих районів пропонують утворити 5: Івано-Франківський, Коломийський, Калуський, Надвірнянський та Косівський. Важливо, щоб при утворенні та ліквідації районів було передбачено відповідні пропорції для районних бюджетів та територіальних громад. Для цього мають бути внесені зміни до статей 64, 69, 89 бюджетного кодексу України та ряду інших документів з метою подальшого стимулювання місцевого економічного розвитку. Тому постанову №3650 про нові райони потрібно приймати тільки в пакеті з законопроєктом №3614 про внесення змін до Бюджетного кодексу, який цього тижня мають розглядати у ВРУ. Хочу наголосити, що цей законопроєкт спрямований на те, щоб зміцнювати спроможність громад, забезпечити утримання бюджетних закладів, а також спрямовувати кошти на розвиток. В процесі децентралізації, трансформації місцевого самоврядування ми повинні, крім розподілу повноважень, чітко відстоювати забезпечення їх ресурсами», – наголосив Юрій Стефанчук.
За його словами, також невдовзі на розгляд ВРУ буде представлено закопроєкт №3131, метою якого є виведення з тіні обробітку земель сільськогосподарського призначення. У разі прийняття цих законопроєктів з врахуванням пропозицій Асоціації міст України додаткові доходи місцевих бюджетів на Прикарпатті зростуть на понад 16 відсотків.
«Шестирічний шлях впровадження реформи децентралізації був устелений не тільки успіхами, а й проблеми. І лише завдяки практикам на місцях, які взяли на себе відповідальність, можна зрозуміти цінність цього часу. Локальні проблеми краще вирішуються на місцях, а стратегічні цілі розвитку країни у кабінетах перших осіб, тому важливий баланс між повноваженнями, ресурсами та контролем, що має бути закріплено на законодавчому рівні», – підсумував Юрій Стефанчук.