Юрій СТЕФАНЧУК: Громади не залишаться з проблемами, що отримали в спадок від районної влади

Як ми вже повідомляли в матеріалі "Президент підписав закон...", Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», прийнятий Верховною Радою 17 листопада (законопроєкт 3651-д). Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук проаналізував схвалений документ:

– Після 25 жовтня, коли кожна громада обрала депутатів та голів, постало питання ресурсів та повноважень. Для цього було розроблено два надзвичайно важливих закнопроєкти №3614 (розроблений експертами проєкту ПУЛЬС.) та №3651-д, які йшли в пакеті. Нагадаємо, що 3614 було прийнято ще 17 вересня, але фактично громади отримали кошти, які були «віртуальними». Президент підписав і проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій №3651-д. Це дає можливість новообраним територіальним громадам і новоствореним районам на законних підставах врегульовати відносини в частині правонаступництва комунального і державного майна, бюджетних ресурсів, прав та зобов’язань. Цей важливий документ дозволяє уникнути управлінської кризи, на що АМУ звертала увагу на онлайн-пресконференції, яку було проведеного спільно із Мінрегіоном 30 жовтня, у зверненнях до Голови Верховної Ради України та до голів депутатських фракцій і груп.

Відповідно до норм цього закону сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади. Виконавчий комітет новообраної ради є правонаступником прав та обов'язків юридичних осіб виконавчих комітетів рад, що утворили територіальну громаду, з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету.

Багато запитань в новообраних громадах є до бюджетного процесу. Варто відзначити, що бюджети розформованих територіальних громад виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду і новообрана рада може вносити зміни до рішень про місцеві бюджети, прийняті радами, що припиняють свою діяльність. Звертаємо увагу, що залишки коштів, у тому числі боргові зобов'язання, які утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках бюджетів розформованих територіальних громад, перераховуються одночасно до бюджету сформованої територіальної громади на підставі платіжних доручень.

Більш детально зробимо аналіз після оприлюднення тексту закону. Починаючи з 2014 року, з часу реалізації реформи децентралізації, можемо констатувати той факт, що громади завжди йшли попереду законодавчої бази. Швидкість у прийнятті рішень, гнучкість до змін і готовність брати відповідальність – основна перевага новостворених громад на шляху до важливих змін, чого очікує суспільство. Сподіваємось, що і в Державному бюджеті України на 2021 рік буде збережений фінансовий ресурс, який є основним інструментом надання якісних послуг, і громади не залишаться з проблемами, що отримали в спадок від районної влади.

#АМУ #ПУЛЬС #USAID #Прикарпаття

Редактор відділу газети “Галичина”