Зміни до Бюджетного кодексу, схвалені днями в парламенті, в Асоціації міст України вважають такими, що істотно впливатимуть на бюджети територіальних громад. 15 лютого Верховна Рада прийняла зміни до Бюджетного кодексу, передбачені проектом Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів».
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук у коментарі для газети «Галичина» наголосив, що зміни до Бюджетного кодексу України №5719 істотно впливатимуть на бюджети територіальних громад. За його словами, Асоціація міст України, вивчаючи проблеми територіальних громад, надала пропозиції, які здебільшого було враховано. Зокрема з 1 квітня цього року ця законодавча норма передбачає новий механізм зарахування та розподілу надходжень акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів між бюджетами місцевого самоврядування.
Аналізуючи цю ініціативу, АМУ звернулась до Міністерства фінансів з пропозицією надати алгоритм зарахування коштів від акцизу на тютюн згідно з новим механізмом, і відповідно до нього для громад збільшиться надходження в 1,6 раза. Для 62 муніципалітетів Івано-Франківської області надходження від акцизного податку становитимуть сукупно понад 100 млн. грн. Також з 1 квітня встановлено відповідальність органів Держказначейства у формі штрафів та пені за недоотримання порядку зарахування до скарбниць ТГ акцизу на тютюн, що дозволить громадам мати гарантію виконання запланованих місцевих бюджетів.
Важливо, що Державний фонду регіонального розвитку відповідно до прийнятого закону з 1 січня 2023 року становитиме не менше 1,5 відсотка від доходу Держбюджету. Наприклад, цього року фінансування Державного фонду регіонального розвитку становить понад п’ять мільярдів гривень, а це близько 0,5 відсотка від доходу Держбюджету у 2022 році. Для громад Прикарпаття з Державного фонду регіонального розвитку у поточному році виділено понад 231 млн. грн., тому муніципалітети сподіваються на можливість реалізації великих проєктів за рахунок збільшення коштів ДФРР.
Варто зазначити, що законопроєкт, який було прийнято, дозволяє органу місцевого самоврядування, де допустили помилку при повернені запозичень та виправили її, не нести відповідальності у вигляді заборони на три роки здійснювати місцеві запозичення та надавати гарантії. Також запроваджується спрощення порядку отримання місцевих запозичень на тепломодернізації.
Все ж Ю. Стефанчук звернув увагу, що, крім позитивних для громад ініціатив, прийнятий закон передбачає і втрати для місцевих бюджетів – 10 відсотків коштів від продажу земель комунальної власності вилучатимуть до Держбюджету, а 90 залишатимуть у скарбницях ТГ. Експерт вважає, що такі зміни порушують права власників (а це – територіальні громади!) розпоряджатися своїм майном та отримувати доходи від його реалізації. А земельна децентралізація має розвиватися!
На жаль, пропозиції АМУ про зарахування 100 відсотків коштів від продажу земель комунальної власності до бюджетів територіальних громад (правка 112) народні депутати відхилили.
«З огляду на прийняту законодавчу ініціативу впевнено можна сказати, що до проблем розвитку місцевого самоврядування сьогодні дослухаються у ВРУ, і наше завдання доносити їх до народних депутатів, ініціюючи законодавчі зміни. Асоціація міст України, яка об’єднує близько 1000 громад, аналізує проблеми кожного з муніципалітетів та формує пропозиції, які сьогодні враховують, і напрацьовує аналітичні висновки, що стають основою законодавчих змін. Впевнений, що спільними зусиллями нам вдасться зробити громади фінансово незалежними», – підсумував Ю. Стефанчук.