Євротур Зеленського задля перемоги

Президент Володимир Зеленський здійснив візит у ключові європейські столиці – Лондон, Париж і Брюссель. І це, за словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, заради танків, далекобійних ракет, бойових літаків і покарання росії за зло, яке вона принесла на нашу землю.

Свій євротур на підтримку України В. Зеленський розпочав з візиту до Великої Британії, де зустрівся з прем’єром Ріші Сунаком, був удостоєний аудієнції у короля Чарльза III, а також виступив перед британським парламентом. У Франції В. Зеленський зустрівся з Еманнуелем Макроном. На зустріч з президентом України до Парижа приїжджав канцлер Німеччини Олаф Шольц. Тут відбулася спільна пресконференція Зеленського, Макрона та Шольца. Відтак В. Зеленський прибув до Брюсселю на саміт ЄС, де виступив, звернувши увагу, що росія намагається знищити не лише Україну: «Європо! Ми захищаємося від найбільш антиєвропейської сили сучасного світу. Ми захищаємося. Ми, українці, на полі бою разом з вами». Також у Брюсселі відбулася аудієнція Президента України у Короля Бельгії Філіпа I. А на завершення закордонних візитів, дорогою додому, В. Зеленський заглянув до польського Жешува, де зустрівся з Президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Д. Кулеба на своїй сторінці у Фейсбуці підкреслив:

«Менш ніж за 48 годин президент Зеленський відвідав Лондон, Париж та Брюссель. Заради танків, далекобійних ракет, бойових літаків і покарання росії за зло, яке вона принесла на нашу землю. І ці півтори доби в усіх трьох столицях я постійно думав про наших солдатів в окопах під Бахмутом, Кремінною, Гуляйполем та наших громадян на окупованих територіях, які мають знати: все це буде, а ви зараз маєте триматися».

Д. Кулеба поінформував, що за лаштунками саміту ЄС люди, які ухвалюють рішення, говорили, що знайдуть юридичний та життєздатний шлях направлення заморожених російських грошей на компенсацію збитків України, що путін має понести відповідальність за агресію, і є політична воля створити спеціальний трибунал, що нададуть все потрібне для перемоги, включно з літаками, підтримуватимуть сильніше, а також, що Україна повинна перемогти.

Командними зусиллями ми привеземо все, що потрібно для перемоги. Я вже говорив про це і повторюю це абсолютно відповідально. Попереду ще багато дискусій, технічних проблем, які треба вирішити з партнерами, логістика та стабільність постачань. Але все це буде. І це буде перемога», – підсумував Д. Кулеба.

Чи почули Зеленського у європейських столицях і які результати принесе євротур Президента для України, поцікавилася журналістка «Галичини» у політолога, наукового співробітника Київського університету ім. Бориса Грінченка Олександра ПАЛІЯ і політичного аналітика, виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Петра БУРКОВСЬКОГО.

Олександр Палій: Візит дуже результативний, це стосується початку передачі Україні далекобійної зброї (тобто ракет), а також початок навчання українських пілотів. Ракети, швидше за все, Україна спочатку отримає від Великої Британії. Також поступово і впевнено закривається питання з танками. Зустрічі були найвищі з можливих у Європі, в ядерних країнах Великій Британії і Франції та з лідером Німеччини – локомотива ЄС.

Ще Зеленський повідомляє, що не вся допомога афішується. Це логічно – аби налякати ворога та здивувати вже на полі бою. Також європейці пообіцяли надати два гігавати електроенергії Україні, щоб зняти піки навантажень на енергосистему внаслідок ударів росії. Це важливо для нормалізації умов життя населення. Головний меседж Європи: вона підтримуватиме Україну до перемоги…

Петро Бурковський: Дуже важливо зрозуміти, що Володимира Зеленського приймали на саміті ЄС, як президента держави, яка вже належить до Європейського Союзу. Пам’ятаємо, що на попередньому саміті в Києві було ухвалено рішення про те, що Україна стане членом ЄС. Тепер навіть видно з невербальної мови, як зустрічають Президента України лідери європейських держав. Це дуже позитивна ознака, бо Європа, схоже, перестала боятися шантажу росії, Європа вже цілковито відмовилася від російської тези про наявність якихось сфер впливу і про те, що є держави, суверенітет яких обмежено рішеннями кремля. Цього вже більше немає. Також дуже важливо, що Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що Європа зробить усе для перемоги України. За підсумками саміту у тексті спільної заяви було відображено, що ЄС підтримує саме мирну ініціативу України, і що будь-який мир має спиратися на принцип територіальної цілісності України. Тобто на рівні Європи вже ніяких розмов про те, що Україна має поступитися своїми територіями, а йдеться насамперед про Крим, немає. Тобто в Європі вже вироблено консолідовану позицію, вона вже навіть нічим не відрізняється від позиції США. Більше того, скажу сміливо, що позиція європейців є прогресивнішою і дружнішою щодо України, ніж позиція американців, оскільки вони ще мають застереження, що питання Криму треба винести окремо. У Європі питання Криму окремо не розглядають. Це є великий крок уперед.

З приводу допомоги, то в Європі запевнили, що скільки б війна не тривала, Україні надаватимуть економічну допомогу. Маленька деталь. На цей рік Україні буде виділено 32 млрд. доларів від усієї «Великої сімки», з яких 14 млрд. надасть ЄС, а решту – США. Усі сподіваємось, що 2023-го закінчиться війна, але якщо вона затягнеться, то, розумію, що цей тягар з підтримки України буде на себе більше перебирати Європейський Союз…

Редактор відділу газети “Галичина”