Майже 70 відсотків жителів Івано-Франківської міської громади, за результатами недавно проведеного соціологічною групою «Рейтинг» опитування на замовлення ГО «Агенція відновлення та розвитку» для підготовки стратегії Івано-Франківської територіяльної громади та плану відновлення на 2024–2027 роки, вважають правильним напрям справ у місті й лише 17 відсотків мають протилежну думку. Причому переселенці краще оцінюють стан справ у Франківську, ніж навіть корінні франківці, – понад 80 відсотків ВПО його оцінили як правильний. Мабуть, тому, що хороше добре видно здалеку.
Серед наявних можливостей жителі громади та переселенці найкраще оцінили можливість почуватися безпечно (задоволені 82% і 94% відповідно, незадоволені 11% і 4%), самореалізацію (задоволені по 71%, незадоволені відповідно 18% і 10%) та умови для розвитку молоді (задоволені відповідно 66% та 70%, незадоволені – 20% і 8%).
Діяльністю Івано-Франківського міського голови Руслана Марцінківа задоволені майже 70% опитаних серед місцевих жителів, незадоволених є 26% (серед переселенців відповідно 63% і 15%). Взаємодію жителів міста з місцевою владою щодо розв’язання важливих питань громади вважають ефективною 60% франківців і неефективною – близько 30% (серед переселенців відповідно 60% і 13%).
Налагодженням функціонування Івано-Франківська у воєнний час задоволені 69% містян і незадоволені 25% (серед переселенців відповідно 79% і 12%). Пріоритетними сферами для міської влади вони вважають допомогу армії (64% серед місцевих жителів і 57% – ВПО), безпеку в місті (27% серед місцевих та 34% – ВПО).
Вельми показовим є те, що 90% франківців пов’язують свої плани на майбутнє саме з проживанням у своєму місті (серед переселенців такі плани мають менш як половина опитаних, а 40% взагалі не планують залишатися тут).
Низка показників опитування стосувалася відносин між корінними жителями Івано-Франківська та переселенцями. 40% франківців вважають, що проблема мовного непорозуміння між ними та переселенцями значна (серед ВПО таких майже 30%) і 34% оцінили її як незначну (40% серед ВПО). Але при тому серед місцевих опитаних більш як половина позитивно ставиться до переселенців і до того, якби вони залишилися жити та працювати в місті, і тенденція до цього за останній рік дещо зросла.
«Як жителі Івано-Франківська, так і ВПО почуваються безпечно. Ця оцінка є найвищою. Також говорять про високі можливості для самореалізації та розвитку для молоді. Також жителі висловились про задоволеність діями влади: мера, …обласної влади та міської ради. Бачимо, що тільки міський голова отримує максимальні оцінки. Майже 70% опитаних нами жителів громади задоволені діяльністю голови», – зазначив директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович.
Своєю чергою експерт з довготермінових стратегій Євген Глібовицький так прокоментував результати опитування в Івано-Франківській МТГ: «Основним капіталом міста є безпека, і її рівень в Івано-Франківську вищий, ніж в інших містах України. Ми часто недооцінюємо, наскільки безпека впливає на можливості кожної людини займатись тим, чим вона хоче займатися. Це дуже гостро відчувають ВПО, бо вони можуть зі свого досвіду оцінити наявність цієї безпеки. Безпека є одним з тих факторів, що люди можуть пов’язувати своє майбутнє з Франківськом. Ця безпека складається як з географічного, так і з культурного компонента. Франківськ є безпечним містом. Бо він розташований далеко від бойових дій, але так само Франківськ є містом, яке готове давати відсіч. Франківськ дуже включений у підтримку ЗСУ, у рух спротиву, волонтерство. Франківськ не є пасивним!».
Таким чином, цьогорічне опитування соціологічної групи «Рейтинг» знову засвідчило, що Івано-Франківськ уже котрий рік незмінно перебуває на чільних позиціях за багатьма показниками розвитку обласних центрів України. Дуже високий рейтинг місцевої влади й особливо міського керівника, які мали значно вищу довіру, ніж представники центральної влади в цих містах, показало й проведене 2021 року сьоме всеукраїнське муніципальне опитування тією ж соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту (ІRІ). Тоді майже стільки ж, як і цього року, – 69% жителів Івано-Франківська вважали, що справи в місті загалом йшли в правильному напрямі й лише 16% – у неправильному. Діяльність міського голови Руслана Марцінківа тоді схвалювали 84% опитаних жителів Івано-Франківська (друге місце в Україні) і 71% – роботу міської ради та її виконавчого комітету (перше місце).
Отож підтримка понад двома третинами франківців роботи міської влади та її керівника вказує на те, що довіра виборців до обраної ними влади залишається на високому рівні.