Який безперебійник вибрати для котла

Ще кілька років тому індивідуальний котел опалення був прерогативою лише приватних будинків. У власника виникала необхідність забезпечити хату або дачу якісною системою опалення, для чого в більшості випадків купувався газовий котел. Пізніше на індивідуальне опалення активно почали переходити жителі багатоповерхівок, що спричинило справжній бум установок газових котлів.

Ще кілька років тому індивідуальний котел опалення був прерогативою лише приватних будинків. У власника виникала необхідність забезпечити хату або дачу якісною системою опалення, для чого в більшості випадків купувався газовий котел. Пізніше на індивідуальне опалення активно почали переходити жителі багатоповерхівок, що спричинило справжній бум установок газових котлів.

Зараз населення має вибір – купити котел на газу (газовий) або на дровах або вугіллі (твердопаливний). Газові прилади та деякі моделі твердопаливних котлів залежать від наявності електроенергії в мережі. Але що робити тим населеним пунктам, де часто вимикають світло? Причин вимкнення електроенергії може бути декілька: планові роботи, поломка на лінії, несприятливі погодні умови. В такому випадку опалювальний пристрій не буде працювати, не ввімкнеться, труби опалення та батареї швидко охолонуть. В будинку стане холодно, і навіть якщо через деякий час електроенергію ввімкнуть, обігріти приміщення буде важко. Крім того, у деяких імпортних газових котлів блок автоматики такий чутливий до якості струму і напруги, що не буде працювати, якщо вольтаж відхилиться від показника 220 Вольт на 10%. Тобто, напруга падає до 200 Вольт – газовий котел не запалюється

Вихід з такої патової ситуації простий – придбати джерело безперебійного живлення. Це обладнання забезпечить роботу котла до тих пір, поки електропостачання в мережі не відновиться. Також безперебійник для котла вирівняє показник напруги, якщо має функцію стабілізації.

В твердопаливному котлі є ризик закипання рідини. Щоб цього не сталося, потрібно обирати такий котел, який забезпечить автономну роботу до тих пір, поки в котлі не згорить тверде паливо. Але варто зазначити, що критерії вибору ДБЖ для твердопаливного та газового котла однакові.

Як обрати безперебійник

Робота безперебійників заключається в тому, що пусковий механізм запускає прилад одразу після того, як в мережі зникне елекронергія, вони повинні забезпечити роботу котла, поки не з’явиться світло. Працює пристрій на основі змінного струму, який спочатку перетворюється на постійний та заряджає акумулятор, потім знову перетворюється на змінний.

На вибір безперебійника впливає три основних фактора:

  • яку потужність має котел та додаткове обладнання;
  • скільки часу має працювати теплоносій;
  • показники напруги в мережі.

Дуже часто до котла підключають додаткове обладнання - насоси для циркуляції, вентилятори, електроприводи, терморегулятори.

Як правильно визначити потужність ДБЖ

Сучасна система опалення складається з декількох циркуляційних насосів та інших типів пристроїв, але ДБЖ повинно витримувати навантаження усіх елементів.

Визначення потужності проходить в три етапи:

  • Визначити електроживлення кожної одиниці обладнання – котла, вентилятора, насосів. 
  • Всі дані додаємо, отриманий результат множимо на два.
  • Підбираємо пристрій, який буде мати потужність усіх разом взятих приладів. 

Варто зазначити, що під час ввімкнення безперебійника потужність блоку живлення збільшується удвічі, а іноді втричі, тому варто купувати ДБЖ з більшою потужністю, щоб був запас.

Тривалість роботи безперебійника

Тривалість ДБЖ залежить від акумулятора: чим більша його ємність, тим довше буде працювати пристрій. 

Існує два основних види безперебійника, вибір яких залежить від тривалості вимкнення світла в регіоні проживання:

  • Зі встроєним акумулятором. Цей автономний акумулятор здатен забезпечити роботу котла на 10-15 хвилин. Якщо вимкнення світла затягнеться ще на годину, роботу безперебійника можна звершити коректно, при цьому відчуття холоду з’явиться не одразу, а через одну-півтори години. 
  • Із зовнішнім акумулятором. Цей вид безперебійного приладу забезпечить більш тривалу роботу газового, твердопаливного котла. Тільки батарею слід купувати окремо, в більшості моделей акумулятор в комплект не входить.

Визначити час вимкнення світла споживач повинен самостійно, орієнтуючись на досвід, адже кожен знає, як часто та на скільки годин в регіону зникає електроенергія.

Якість електроенергії

Перш, ніж вибрати ДБЖ, потрібно виміряти напругу в мережі. Адже не усі прилади можуть функціонувати, коли цей показник падає нижче 180 Вольт. В залежності від моделі апарату, пристрій може подавати сигнал про відсутність струму та відбирати енергію в акумулятора, за рахунок чого швидко сідає заряд, або безперебійник просто вимикається, робота теплоносія також зупиняється. В такому випадку краще обирати безперебійники не з вбудованою або зовнішньою батареєю, а з вбудованим інверторним стабілізатором, який може вирівнювати перепади напруги в районі 140-300 Вольт.

Види безперебійників

Безперебійний пристрій для котлів ділиться на три основні види:

  • off line;
  • on line;
  • лінійно-інтерактивні.

Безперебійник типу off line працює таким чином, що напруга не змінюється, при вході та виході вона залишається незмінною. Він навіть може працювати, якщо напруга в мережі занадто падає, використовуючи енергію акумулятора.

Безперебійники on line працюють по-іншому: спочатку вхідний струм випрямляється, можливий стрибок від 220 до 230 Вольт, потім знову змінюється на змінний струм та повертається до споживача.

Лінійно-інтерактивні – це ті ж блоки off line, але зі встроєним стабілізатором.

Який безперебійник краще обрати

Для підтримання автономної роботи котлів краще підходить безперебійник, який працює безперервно - це онлайн тип.

Якщо потужність не перевищує 0,5 кВт, а тривалість вимкнення світла досягає однієї години, знадобиться лінійно-інтерактивне обладнання.

Багато хто запитує, чи не підійдуть для котлів ДБЖ від комп’ютерів та інших приладів. Відповідь - не підходять, оскільки джерело безперебійного живлення повинно видавати чисту синусоїду, а побутові прилади видають квазосинусоїду.

Як відомо, ДБЖ - прилад, який підтримує роботу котла, поки в мережі немає світла. Але для нормальної роботи теплоносія потрібен також пристрій, який буде стабілізувати напруження в мережі, щоб котел не вийшов з ладу. Щоб не витрачатися на окремий прилад, бажано купувати джерело безперервної енергії уже зі встроєним стабілізатором напруги.

При використанні генератора бажано не лише стабілізувати напругу, а й частоту струму. В цьому випадку підійде лише безперебійник онлайн з інвертором.

Деякі моделі мають підвищену чутливість до розташування фази. Тобто, якщо невірно виконати підключення, наприклад, неправильно вставити вилку в розетку, апарат може вибити помилку та не ввімкнутися. Тоді потрібно купувати блок живлення з наскрізним нулем.

Ціна безперебійника залежить від двох основних критеріїв: потужність та ємність акумулятора. Також не варто забувати про якість та строк служби пристрою, ці показники залежать від надійності та перевіреності виробника. Тому варто перед покупкою прочитати відгуки покупців, зрівняти ціни, знайти найбільш вигідного постачальника.