Як залежить ризик від профіту?

Всі фінансові операції містять ризики, що пов'язані з одним чи другим активом. Ми можемо виділити найрозповсюдженіші з них:

  • Ринковий ризик – ризик того, що вартість активів несприятливо зміниться;
  • Ризик ліквідності – ризик того, що неможливо буде конвертувати обсяг вашої позиції у фіатні гроші та їх еквіваленти за найкращою ціною;
  • Кредитний ризик – ризик того, що емітент криптовалюти стане банкрутом або не виконає взяті на себе платіжні зобов'язання;
  • Операційний ризик – ризик того, що користувач зіткнеться з неможливістю здійснення торгових операцій чи виведення та введення активів.

Не тільки ці, а ще багато й інших ризиків негативно впливають на стабільність ринків фінансів, окремих учасників ринку та їхню роботу. Надалі у цій статті від ЦеКрипто розглянемо фінансові ризики у більш вузькому розумінні – в інвестиційному. Інвестиційний ризик – це можливість отримання недостатньої кількості або повної втрати прибутку у разі виконання певних операцій з фінансами. Варто зазначити, що на системний ризик ми, як користувачі, вплинути взагалі не можемо. А от інвестиційний є підвладний нам, тому ЦеКрипто радить враховувати його, коли працюєте з криптовалютними активами.

Ризик простими словами

Ризик – це термін, який поєднує ймовірність та наслідки через настання невигідних подій. У цілому, працювати з ризиком означає працювати з оцінюванням вірогідності. Професійні інвестори та трейдери постійно оцінюють вірогідності такими діями:

  • оцінка вірогідності за використанням тих чи інших інструментів;
  • збір усієї інформації про подію/актив;
  • аналіз минулого досвіду;
  • моделювання сценаріїв можливого розвитку тих чи інших подій.

Окрім цього, ризиком ще називають допустимий рівень втрати фінансів. Під час інвестиції в будь-який проект користувач може по-різному характеризувати свої втрати:

  • Ризик втратити всіх вкладених коштів характеризує як 5%;
  • Ризик втратити половину від коштів – 20%;
  • Ризик втратити 10% – як 1%.

У будь-якому разі, у роботі з вірогідністю ви самі повинні визначити допустимий рівень ризику (тобто допустима втрата коштів для вас).

Як пов'язані ризик та профіт?

Між ризиком та доходом (профітом) постійно існує прямопропорційна залежність. Для кращого розуміння візьмемо приклад з реального життя. Інвестування у стартапи (нові компанії), що ще називають венчурне, є більш прибутковим за інвестування в уже існуючі компанії, що давно вже торгують на біржі. Та все ж таки ризик того, що стартап не буде успішно реалізованим через переоцінення, є вище.

Ще можна навести приклад: казино гра рулетка.

Тут ви можете зробити ставку на червоний або чорний кольори та помножити її удвічі, але ваш шанс виграшу буде складати приблизно 48,57% через наявність у грі цифри 0 (вона нейтрального кольору). Коли ви ставите на будь-який колір, ви посередньо ризикуєте, тому й отримаєте посередній виграш. А от коли ви ставите на 0, то ризик стає дуже високим, бо шанс випадіння нуля в рулетці дуже низький. Але відповідно й ваш виграш буде набагато більший.

Інвестиційний ризик-менеджмент:

Блокчейн- та криптоіндустрії ще досить молоді. Саме через це ризик інвестицій сюди є високим, відповідно, він приносить дохід більше за профіт з інших традиційних фінансів. Але такий значний дохід можливий тільки у випадку розвитку позитивного сценарію та тоді, коли ви можете правильно розпорядитися фінансами й вивчите ризик-менеджмент.

Більшість людей потрапляють сюди, в індустрію криптовалюти, тільки через те, що чують від знайомих, які “дуже швидко заробили” приблизно х10 (+900%) на власний капітал тощо. Хоча такі історії й можуть бути правдивими, та часто вони одиничні – скоріш за все, таким людям просто пощастило; можливо, вони навіть не слідували ризик-менеджменту, а їм просто пощастило отримати профіт. Ймовірно, сьогодні-завтра ці люди знову зроблять інвестиції та втратять всі свої заробітки. Підбірка статей для новачків стане в пригоді тим, хто не хоче втратити заробіток.

Базові рекомендації ризик-менеджменту

Для оптимального використання ваших фінансів та дотримання встановленого рівня ризику, варто дотримуватися інвестиційного ризик-менеджменту. Команда ЦеКрипто підготувала для вас основні рекомендації щодо менеджменту ризику, які точно Вам допоможуть.

1. Зробіть оцінку вашого фінансового стану та вирішіть, яку суму ви збираєтеся використати. Ця сума повинна бути такою, щоб вам не було боляче її втратити у найгіршому варіанті розвитку подій. Можете виділити для інвестицій відсоток від вашої заробітної плати чи прибутку (5%, 10%, 20% тощо). Врахуйте те, що страх через потенційні втрати або жадібність будуть негативно впливати на психологічний стан, відповідно, і на адекватність ваших рішень щодо інвестицій. Тому завжди свідомо підходьте до цього.

2. Урізноманітніть свої інвестиції. Не варто тримати всі ваші фінанси на одній лише платформі чи в одному активі. Диверсифікування своєї суми повинно залежати від вашого прийнятого рівня ризику:

- Якщо інвестування для вас – це рулетка (стратегія все або нічого на 1 актив). Таке ставлення до інвестицій призведе до втрати фінансів у довго- або навіть середньостроковій перспективі.

- Якщо рівень вашого ризику більш-менш адекватний, то у вас буде 10 активів, різних за пропозицією: 30% USDT, 20% BTC, 15% BNB, 15% ETH, і ще 20% у 6 ризикованих валют. Цей підхід допомагає вам утримувати свій рівень ризику: 50% коштів у криптовалюті, які помірно волатильна; 30% – у стабільних активів; 20% – у ризикових активах, які можуть дати профіт, але в поганому випадку не дуже й вплинуть.

3. Обов’язково зберігайте певний запас фіату або стейблкоїнів. Ринок криптовалюти волатильний та непередбачуваний. Часто трапляються несподівані події, які дуже негативно впливають на весь ринок:

- крах значного проекту;

- пандемія, війна;

- злом популярної чи великої біржі.

Необхідно вміти використовувати ці можливості та мати гроші про запас.

4. Адекватно оцінюйте ризики. Тобто намагайтеся вистежувати несприятливі та позитивні події й те, як вони впливають на ціни. Коли ви помічаєте, що якісь новини, пропозиції партнерства, фондові інвестиції, лістинги монет на деяких біржах тощо впливають на вартість токенів – враховуйте і це. Формул і правил розрахунку ризику досить багато, але є основне правило: ваш потенційний профіт повинен бути набагато вищим за ваші допустимі збитки.

5. Якщо ви тільки починаєте свій шлях, хоча б перші 3 роки ні в якому разі НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ОПЦІОНИ, Ф’ЮЧЕРСИ, МАРЖИНАЛКУ!! Ці інструменти – окрема тема, яку будемо розглядати в інших статтях, вже в “просунутому” рівні складності, перші кілька років це точно не потрібно. Тільки тоді, коли ви зможете досконало опанувати менеджмент ризику, ви зможете почати розгляд цих інструментів.

Висновок

Усі фінансові операції мають певні ризики. Основне завдання інвестора – це вибір чіткого допустимого ризику, а не відмова від ризику повністю. Кожен, хто займається інвестуванням, повинен завчасно чітко визначити свої рамки ризиків. Тобто він повинен розуміти хоча б приблизно на який прибуток розраховує та які збитки готовий взяти. Якщо ви вже хочете почати інвестиції, розберіться, як купити криптовалюту на Binance P2P. І пам’ятайте: успішний не той інвестор, що заробив мільйон, а той, хто не втратив гроші, залишився на крипторинку та стабільно отримує дохід.

Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри