Нині у розпалі сезон садіння картоплі. Дізнайтеся про секрети й нюанси вирощування від спеціалістів компанії «Контінентал». Розповідає агроном блоку «Васильківці» кластера «Картопля» Петро ІВАНКІВ.
Коли садити бульби?
Поспішати із садінням не потрібно. І не прив’язуйтеся до дат на календарі. Передовсім варто зважати на погоду, температурні показники та «спілість» ґрунту – він має бути добре прогрітий і зволожений.
Колись чув від бабці мудру пораду: заходити в поле треба тоді, коли вам не холодно зайти в нього босоніж. У цьому є частка правди. Земля має прогрітися принаймні до 8° С.
Навіщо гребені восени?
Часто люди дивуються, коли бачать поля, де «Контінентал» планує садити картоплю, – у нас з осені вже зроблено гребені. Так земля за зиму краще промерзає, накопичує більше вологи, а навесні раніше підсихає та прогрівається. А садіння можна буде здійснити на тиждень-два раніше. Ця технологія прийшла до нас із Нідерландів та набула чималої популярності. Її можна застосовувати і в малому господарстві – гребені зручно робити підгортачем.
Як часто змінювати сорт?
Сорт картоплі, якщо вас усе в ньому влаштовує, можна не змінювати доволі довго. Але вирощувати його варто тільки до третьої репродукції, надалі врожайність помітно знижуватиметься, а хвороби та інфекції накопичуватимуться. Сорт можете не змінювати, але слід купити насіння бодай першої репродукції.
Найліпші ранні сорти для нашого клімату – «Рів’єра», «Коломбо», з пізніх – «Мелоді». Купувати краще у великих фермерів.
Як підготувати насіння до садіння?
За кілька тижнів до садіння слід подбати про прогрівання та пророщування картоплі. У домашніх умовах бульби розкладають у світлому приміщенні, але без прямого сонячного проміння. У темноті паростки будуть тонкими, слаборозвиненими.
Якщо восени ви відкладали зелену картоплю для садіння – чудово. Такий овоч їсти не можна через вміст шкідливої речовини соланіну. Саме ця речовина і робить з картоплі добрий насіннєвий матеріал – її оминають шкідники, і вона швидше сходить.
Як дібрати добрива?
Для отримання високих урожаїв і гарної якості бульб добрива мають бути доступні рослинам вчасно, в необхідній кількості й належній формі. Добрий розвиток рослин відбувається за правильного співвідношення азотних, фосфорних, калійних і магнієвмісних добрив.
Формула така: N : P : K : Mg = 1,1 : 1 : 1,5 : 0,5.
З осені слід вносити калійні добрива, а навесні в саджалку з посадкою – фосфорні. Саме вони впливають на формування кореневої системи. Водночас азотні добрива треба розподілити на два внесення – перед садінням і для підживлення.
Гній містить не лише основні елементи живлення – азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірку, залізо та інші мікроелементи. Ефективність гною на всіх типах ґрунтів висока. Залежно від вмісту вологи гній поділяють на три види: твердий, або підстилковий (вологість 75–80%), напіврідкий (вологість до 90%) і рідкий (вологість понад 90%). Найкращий вплив на ґрунт має підстилковий гній. Однак з ним важливо не переборщити.
Внесення свіжого гною призводить до неконтрольованого передозування ґрунту азотом, що спричиняє надмірне розростання бадилля й затримку утворення бульб. У результаті утворюються сприятливі умови для розвитку фітофторозу й ризоктоніозу, бульби не встигають сформувати щільну шкірку та легко травмуються.
Також у народі найбільше цінують перегній: коли солома набуває темно-коричневого кольору, втрачає міцність і легко розривається. Щоправда, допоки гній долежить до цієї стадії, втратиться близько третини органічних речовин.
Як боротися з хворобами?
На поверхні бульб містяться збудники різних хвороб, тому під час садіння картоплю слід обробити. Варто використовувати комплексні препарати, які широко представлені на ринку: проти колорадського жука, дротяників і ґрунтових шкідників.
Фітофтороз є найнебезпечнішою хворобою картоплі. Він спричиняє передчасне відмирання бадилля, через що врожайність різко падає, а самі бульби погано зберігаються. Коли розрізати картоплину, то у місцях ураження можна спостерігати бурі або іржаво-коричневі плями.
Альтернаріоз проявляється перед бутонізацією, за 15–20 днів до цвітіння картоплі. На листках з’являються чітко обмежені округлі темно-бурі, темно-сірі або коричневі плями з концентричними колами й слабким темним нальотом. Тканина в місцях плям у спекотну погоду висихає, викришується, і листок стає дірчастим.
У боротьбі з цими хворобами рекомендую використовувати системні та контактні фунгіциди з різними активними речовинами, щоб уникнути резистентності. Найкраще обирати оригінальні препарати відомих компаній з широким асортиментом на ринку.
Гарного врожаю!