Засоби захисту слуху є одним з найважливіших елементів екіпірування військового чи стрільця любителя. Причиною тому є вразливість слуху до різких звуків, гучність яких перевищує 110 децибел. А власне будь-який постріл навіть з малокаліберної зброї генерує звук вищої гучності, що вже казати про потужніші калібри, міномети чи артилерію. Якщо подивитися каталог тактичні навушники, то можна побачити десятки моделей від різних виробників, в досить широкому ціновому діапазоні. Їхній функціонал також відрізняється. В цьому матеріали ми розберемо ключові характеристики та параметри навушників для стрільби, щоб ви могли зробити оптимальний вибір.
Основні відмінності активних навушників
В першу чергу варто зауважити, що всі стрілецькі навушники бувають двох типів: активні та пасивні. З пасивними все просто - вони виглядають як звичайні повнорозмірні навушники, виготовлені з пластику чи полімерних матеріалів. В них відсутня будь-яка електроніка чи динаміки, а внутрішня частина чаш заповнена звукоізоляційним матеріалом. Він і бере на себе основний удар, приглушуючи звук пострілу до комфортного рівня. Недоліком такого варіанту є те, що пасивні навушники заглушують абсолютно усі звуки, і якщо виникає потреба перемовитися з товаришем чи отримати інформацію по рації, їх доведеться зняти, що моментально позбавляє вас захисту.
Активні навушники обладнані зовнішніми мікрофонами, динаміками та блоком електроніки, яка відповідає за аналіз вхідного сигналу з мікрофонів. Поки гучність сигналу знаходиться в межах норми, зазвичай це цифра до 85 децибел, навушники відтворюють в динаміках всі звуки з мікрофонів, тобто ви добре чуєте все, що відбувається довкола. Але коли система розпізнає гучний звук, вона моментально вимикає мікрофони, і навушники відпрацьовують в пасивному режимі. Звідси випливають два важливі параметри. Перший - час спрацювання електроніки. Тобто показник, як швидко вимикаються мікрофони при наявності гучного звуку. Зазвичай це 0,002 секунди, чого цілком достатньо. Іншим важливим параметром є здатність самих навушників поглинати гучні звуки, тобто наскільки сильно вони зменшують гучність вхідного сигналу. Цей параметр позначається NRR, існує декілька його варіацій, розібратися в яких доволі складно. Ключова порада така: чим NRR більший, тим краще, але обирайте моделі з показником від 22-23. І ще важливий момент: ніколи не купуйте для стрільби будівельні навушники, або цивільні мультимедійні навушники з шумопоглинанням. Вони мають зовсім інше призначення, і не забезпечать ефективного захисту вашого слуху.
Додаткові функції активних навушників
Існує декілька важливих додаткових опцій, які можуть сильно вплинути на ваш вибір. По-перше, це вихід для підключення системи зв'язку, завдяки чому ви зможете спілкуватися по рації не знімаючи навушників і не випускаючи з рук зброю. По-друге, це можливість замінити амбушури на гелеві, які забезпечують значно комфортнішу посадку та краще прилягання до вух. Також поширеною є потреба використання навушників разом з шоломом. Зазвичай для цього є спеціальні кріплення, які називаються “чебурашка”, але вони продаються окремо. Зауважте, що активні навушники потребують живлення для роботи внутрішньої електроніки. Переважно для цього використовуються батарейки типу АА або ААА, яких вистачає на 400-500 годин постійної роботи. Ми не згадали про матеріали корпусу та водонепроникність, оскільки друга опція необхідна по замовчуванню. А що стосується корпусу чаш, то їх переважно виготовляють з пластику чи полімерних матеріалів, щоб зберегти баланс між міцністю та вагою.