Чи потрібно тим пенсіонерам, які отримують пенсію через Укрпошту, знову писати заяви до Пенсійного фонду України (ПФУ)? І що необхідно зробити тим із них, хто вже встиг оформити документи на обслуговування у банках, але хоче знову повернутися на обслуговування до Укрпошти?
Такі питання виникають у людей після рішення Кабінету Міністрів, яке скасувало обов’язкове переведення з 1 вересня поточного року виплати пенсії та соціальної допомоги на картки у банках. Цю ініціативу відклали на два роки (до 1 січня 2023 р.) через неготовність банківської інфраструктури.
У країні закривається по три відділення банків щодня, а банкомати є лише у чотирьох відсотках міст України. Відповідно більшість із 3,5 млн пенсіонерів не мають доступу ні до банківських відділень, ні до банкоматів у селах, де переважна більшість із них мешкає. А відтак не можуть отримувати пенсію на картку. Тоді як Укрпошта присутня у 100% населених пунктів і може надати зокрема й фінансові послуги всім українцям.
Щоб пенсіонери змогли зручно повернутися до обслуговування в Укрпошті й отримувати там пенсію, національний поштовий оператор всі витрати на пересилання рекомендованого листа до ПФУ із заявою бере на себе. Укрпошті важливий комфорт і здоров’я літніх людей, аби вони зайве не наражалися на небезпеку захворіти в період карантину і не витрачали додаткові кошти на транспорт, їдучи із заявою до установи ПФУ в найближчому райцентрі.
Отже, що треба зробити пенсіонерам, які раніше перевелися на обслуговування у банк, а тепер хочуть повернутися до Укрпошти, аби листоноша знову приносив пенсію додому або вони отримували її в поштовому відділенні? Потрібно насамперед зв’язатися з листоношою чи поштовим відділенням. Вони допоможуть оформити заяву про переведення на виплату пенсії в Укрпошту, яка доставить безкоштовно заяву та потрібні документи в установи Пенсійного фонду. І там вже машинально відбудеться переведення пенсіонера з однієї установи в іншу. І пенсіонерові пенсію знову буде доставляти листоноша додому або він її отримає у поштовому відділенні.
Які документи потрібно відправити до ПФУ? Лише заповнену заяву відповідного взірця на переведення пенсії/соціальної допомоги та копії сторінок паспорта (на кожній сторінці: особистий підпис, позначка «Згідно з оригіналом», ПІБ заявника та дата (має збігатися з датою, зазначеною в заяві на переведення пенсії). Пенсіонер передає вже заклеєний лист поштареві й попереджає його, що в полі «особливі відмітки» листоноша має зазначити «Заява на переведення пенсії/допомоги».
Скільки часу Укрпошта безкоштовно пересилатиме до ПФУ заяви про виплати пенсії та соціальної допомоги? До 31 грудня 2021 року. Пакет документів надсилатиметься рекомендованими відправленнями на адреси ПФУ та управлінь соціального захисту населення. Відправник сплачуватиме при цьому лише вартість конверта. Скористатися цією акцією можуть пенсіонери та отримувачі інших соціальних виплат, які мають пенсійне посвідчення.
Чи потрібно писати якісь заяви тим пенсіонерам, які нині отримують пенсії в Укрпошті? Ні. Для цих пенсіонерів нічого не змінюється – вони як отримували пенсію в Укрпошті, так і далі її одержуватимуть.
Хто платить за доставку пенсії? ПФУ чи пенсіонер? Для пенсіонера доставка пенсії Укрпоштою є безкоштовною. Він нічого додатково не сплачує. Вартість послуги доставки пенсії Укрпошті оплачує держава, а саме ПФУ, з яким національний поштовий оператор має відповідну угоду.
Насамкінець підкреслимо ще раз, що пенсіонер сам визначає, де отримуватиме пенсію – у відділенні Укрпошти (доставить листоноша) чи у банку на платіжну картку, написавши заяву про вибір місця отримання пенсії до ПФУ.