Як хворим з алергічною патологією безболісно переносити сезон загострення недуги?

Що таке алергія, як впливають алергени на життя людини, чи можна безболісно перенести алергічний сезон хворим з алергічною патологією, які прості та дієві поради у профілактиці? На ці й інші запитання відповідає професор кафедри внутрішньої медицини №1, клінічної імунології та алергології ім. Євгена Нейка Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Петро ГЕРИЧ.

— Як означують алергію лікарі, наскільки велике її поширення у світі?

— Алергія – це підвищена чутливість до певних і різних речовин флори, фауни й життєдіяльності соціуму. Їх ще називають алергенами. Потрапляючи в організм, ці чужорідні для нього елементи стають основною причиною алергічних захворювань. За останні десятиліття поширення алергії у світі нагадує епідемію: вона зросла втроє-вчетверо і охоплює від 10 до 30 відсотків населення, причому захворювання часто протікає у важкій формі.

Це пов’язано з посиленням потужного алергенного навантаження на людину: змінами клімату, погіршенням екологічної ситуації, нераціональним харчуванням, стресовими навантаженнями, малорухливим способом життя, самолікуванням, безконтрольним використанням антибіотиків.

Тобто це все разом зменшує опірність організму людини та провокує його на більшу вразливість до впливу алергенів – навіть тих, які існували завжди. І якщо XX століття вважали століттям серцево-судинних захворювань, то за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, XXI-е стане століттям алергії. Особливу стурбованість для більшості дослідників викликає зростання частоти алергічних хвороб серед дітей.

— Які групи природних алергенів можуть негативно впливати на життя людини?

— Одразу ж домовимося, що умовну «ковдру» зі всіх груп алергенів читачам не потрібно примірювати і натягати на свій організм, але знати про це варто.

Отож у перші роки життя дитини розвиток захворювання, як правило, провокують харчові алергени тваринного і рослинного походження. У дітей старшого віку і дорослих на перший план виступають побутові алергени – домашній пил, кліщі домашнього пилу. Цей пил, як правило, включає в себе грибки, рослинні волокна, частинки їжі, лусочки комах, частки шкірного покриву (епідермісу) тварин і людини. В ньому поселяються мікрокліщі, що мають, навіть мертві, потужні алергенні властивості. Багато пилу з мікрокліщами накопичується в м'яких меблях, матрацах, подушках, ковдрах і килимах.

У зв’язку з потеплінням у наших широтах уже з березня починають впливати на хворих пилкові алергени. А це і пилок дерев, а згодом і пилок злакових (лугових) трав, і бур'янів – кульбаби, лободи, амброзії, кропиви, полину й інших. Відповідно до різних періодів цвітіння рослин спостерігаються три піки загострень алергічних захворювань. Перший – навесні, в період цвітіння дерев, другий – улітку, викликаний пилком злаків, третій – восени, обумовлений пилком бур’янів.

Наступна група – тваринні алергени. Найчастіше алергію викликає шерсть і частинки шкірного покрову (епідерміс) собак і кішок, а також шерсть і перо, яким набивають меблі, подушки і перини. Також може виникати реакція на виділення тварин: потовиділення, слину, сечу і екскременти. Дедалі частіше причиною розвитку алергічних захворювань стають комахи – кліщі, таргани, клопи, моль, мурахи.

Інша група – грибкові алергени. Грибки присутні в домашньому пилі. У житлі їх особливо багато у старій меблевій оббивці, кімнатних зволожувачах повітря, в ванних кімнатах. Важливо знати, що при алергії на гриби, хворий може не переносити деякі продукти, у процесі приготування яких використовують методи ферментації або бродіння: кисломолочні продукти, вироби з дріжджового тіста, кислу капусту, копчене м’ясо або рибу, квас, пиво, газовані напої та ін.

— Чи є прості і дієві поради, як легко пережити сезон алергії; чи існує взаємозв’язок між стресом і алергією?

— Про те, що потрібно «уникати причин алергії», знає чи не кожен. Втім, є й декілька не зовсім очевидних, але важливих речей, які полегшують залежність від цвітіння рослин, впливу пилку, грибків. В особистій гігієні: кожного дня приймайте душ зранку і на ніч та мийте голову перед сном. Чисте тіло легше відновлюється і набирається сил. Також особливу увагу приділіть чищенню й промиванню носа, адже за добу через нього проходить близько 17 тисяч літрів повітря! Тож скільки непотребу, – і вихлопні гази, і природні алергени, і власні виділення з носа – осідає на наших слизових оболонках годі й уявити! Тому важливо і корисно промивати свого носа кожного дня підсоленою водою. Можна також, звичайно для цього купити спрей з морською водою.

Щодо гігієни спальні – потрібно прати постільну білизну. Для простирадл та наволочок достатньо прання при температурі 60ºС, щоб знешкодити постільних кліщів-сапрофітів, які входять до трійки найбільш розповсюджених алергенів з пилком рослин і пліснявими грибками. Щодо квартир і робочих приміщень, то потрібно використовувати зволожувачі та очисники повітря, адже сухе повітря провокує алергію. Побутовий гігрометр коштує недорого і завжди нам розкаже про наявний рівень вологості повітря. Нормою вважаються значення від 40% до 60%.

Що ж до зв’язку стресс—алергія, то я тут абсолютно погоджуюся з вами. Одне з недавніх досліджень, яке проводили в Нью-Йорку, показало, що люди, які гостро переживають стреси, частіше страждають від алергії. Тому, будь ласка, в стресовій ситуації намагайтесь тримати себе в руках, не біжіть зразу ж до аптеки і не купуйте самостійно ліки від алергії. Вони є різні й допомагають від різних симптомів, а підібрати необхідний препарат, який потрібний саме вам, може тільки лікар.

— Багатьох батьків турбує питання доцільності та безпечності проведення вакцинації дітям, що схильні до алергії. Яка Ваша думка щодо цього?

— Насамперед, хочу підкреслити, що питання вакцинації надзвичайно важливе в наш час (особливо у зв’язку зі зростаючою захворюваністю дітей на кір). Моя думка – однозначно, вакцинувати необхідно проводити навіть у дітей із алергічними захворюваннями, щоправда це вимагає дещо більшої підготовки для дитини.

Передусім слід наголосити, що вакцинація у таких діток необхідно проводити лише у період ремісії (повної відсутності симптомів). Не менш важливим є також склад вакцини: вони можуть бути як корпускулярними (містять в собі інактивовані бактерії та віруси) так і ацелюлярними (містять лише певні компоненти збудника). Саме друга група вакцин є більш безпечною при застосуванні у дітей. Не слід також забувати про допоміжні речовини у складі вакцин. Часто в них присутній курячий білок, тому при щепленні дітей з алергією на цей продукт потрібно надати перевагу вакцинам, що не містять такого алергену.

Алергічні захворювання аж ніяк не є протипоказом до проведення щеплень. Навіть навпаки, такі дітки потребують більшого захисту у боротьбі з інфекційними захворюваннями. Ось декілька порад для свідомих батьків, що обирають вакцинацію: проконсультуватись у алерголога та пройти відповідну діагностику; до та після вакцинації дотримуватися гіпоалергенної дієти, а також уникати інших імовірних подразників; у короткий період до та після вакцинації приймати ангістамінний препарат (правда, лише за рекомендацією лікаря!).

— Чи можна «перерости» алергію?

— У деяких випадках можна перерости певні типи алергії. Якщо у вас або вашої дитини є харчова алергія, ви можете перерости їх, але ви повинні попросити свого лікаря перевірити вас, перш ніж вводити потенційний продукт-алерген у свій раціон. Результати досліджень свідчать, що від 60 до 80% маленьких дітей переростуть алергію на молоко або яйця до 16 років, що 20% дітей переростуть алергію на арахіс і лише від 4 до 5% переростуть алергію на рибу чи молюсків.

— Алергічні захворювання можуть розпочатись у дорослому віці чи це прерогатива лише дитинства?

— Так, у дорослих може розвинутись алергія на будь-які чинники зовнішнього середовища в будь-якому віці. Бронхіальна астма також може розвиватися і в зрілому віці.

— Чи можливо запобігти розвиткові алергічного захворювання?

— Це надзвичайно важливе та актуальне питання, адже найпершим та найосновнішим завданням медицини повинне бути навіть не лікування, а профілактика захворювань. Алергія – аж ніяк не виняток! На жаль, якогось дивовижного секрету не зможу вам відкрити – все абсолютно просто і водночас складно. Людина має насамперед сама піклуватись про стан свого здоров’я. Активний спосіб життя, збалансоване харчування та відсутність шкідливих звичок є запорукою збереження здоров’я.