Як формується ціна крипти на біржах?

Криптовалюта — особливий вид цифрової валюти, який не прив’язаний до активів або золотовалютного фонду. Це самостійна одиниця онлайн-грошей, що децентралізована, і стандартні формули підрахунку цінності на неї не поширюються. Основним фактором впливу на котирування криптовалюти на біржах залишається її затребуваність серед покупців і загальної кількості або розміру угод. Винятком із правила є токени. Наприклад, на тезер ціна сьогодні залишається стабільною через її віртуальну прив’язку до долара й незмінну кількість одиниць монети.

Принципи формування ціни

Без сумнівів, основним видом криптовалюти у світі вважається біткойн. Зростання або падіння його вартості безпосередньо впливає на ціну інших монет. Багато пулів, якими користуються майнери, пропонують після видобутку обмінювати отриману цифрову валюту одразу на біткойни. Фактори формування ціни можна виокремити кількома основними пунктами:

  • Волатильність — простота й обсяги видобутку — один із головних чинників формування вартості. Хоча ця характеристика безпосередньо не впливає на фінальну ціну, вона визначає майбутнє зростання попиту або дефіцит, що є основним показником.
  • Формула сальдо — різниця між попитом і пропозицією автоматично призводить до зміни котирувань. Сальдо визначається за такою формулою: пропозиція мінус попит. Що менша різниця (або різниця на користь попиту), то більшою буде ціна згідно з основними правилами ринкових відносин.
  • Обсяг і кількість транзакцій — високий попит не завжди призводить до фактичного здійснення угоди. Біржовий ринок влаштований таким чином, що багато трейдерів заробляють на шорт-стратегіях, максимально збільшуючи кількість угод, водночас попит у інвесторів зберігається.
  • Участь у торгах великих інвесторів — власнику великих капіталів у певній монеті доволі просто дестабілізувати ринок. Стабільність — один із показників надійності монети й швидкого зростання її ціни. Якщо виставити на продаж або купити одразу великий обсяг криптовалюти (як Ілон Маск у 2020 році), котирування різко зміняться, а ціна може збільшитися або впасти в кілька разів.
  • Інформаційні приводи — величезну роль для інвесторів відіграє новинний фон, який може перекреслити попередній фундаментальний аналіз ринку. Варто тільки авторитетному виданню заговорити про різке зростання або падіння курсів, як інвестори-початківці миттєво починають проводити скуповування або скидання активів, що тільки ускладнює ситуацію на ринку.

На думку експертів Binance, основними перевагами криптовалюти і є її нестабільність і залежність від сотень факторів. Це високі ризики для будь-якого інвестора, незалежно від його банку або наявного капіталу, що фактично призводить до колосального прибутку. Головне — почекати на правильний момент і вміти вибудовувати лонг-стратегії.

Як майнінг впливає на ціну крипти?

Незважаючи на те, що кити й корекція є основними неконтрольованими факторами великих змін у ціні, вплинути на неї можуть і самі майнери. Як і в будь-якої валюти, заснованої на блокчейнах, складність і швидкість обчислень — важливі показники, що опосередковано впливають на задоволення попиту покупців.

Із кожним роком видобуток цифрового золота стає складнішим, а електрика та обладнання дорожчають. Це відбиває інтерес у майнерів, провокуючи період застою (криптозими). В цей час мінімальна прибутковість змушує тимчасово відмовлятися від видобутку, чекаючи на підняття ринку, що призводить до дефіциту та обвалу.

Звісно, процес відмови від видобутку поступовий і залежить від маси зовнішніх чинників, але в період кількох місяців зниження видобутої криптовалюти може сягати позначки в 50–60%, що є критичним показником для ринку.