Своєрідне свято ягід відбулося на території фермерського господарства «Беррі Прикарпаття» в селі Чукалівці на Тисмениччині, себто «у відомстві» знаного й за межами нашого регіону ентузіаста вирощування полуниць Богдана Лутчина. Вельми насиченою була програма дійства, означеного як «День відкритого поля», що видалося й доволі велелюдним, – від імпровізованої лекції про полуничний бізнес, який господар провадить уже понад п’ять років, до практичного знайомства через екскурсію в поле й теплиці з вирощуванням ягід та з можливістю поласувати ними.
Втім, гості спробували не лише свіжі полуниці, зірвані своїми руками на плантації, а й смузі, пастили, морозиво та іншу продукцію, виготовлену з них на підприємстві. Не обійшлося й без дегустації кавунів, які фермер вирощує сівозмінним методом поряд із полуницями. Взявшись експериментально за цю справу торік, як писала «Галичина» у грудні 2019-го, Б. Лутчин домігся нині, що стиглі плоди на його полі досягають і восьми кілограмів завважки. Причому, вони смачніші за херсонські, бо загалом прикарпатські грунти багатші на поживні речовини, ніж тамтешні...
Уже й не кажемо про тематичні конкурси для найменших учасників заходу із врученням подарунків переможцям змагу й інші цікавинки з популяризації ягідних культур, про можливість для гостей свята придбати високосортові саджанці полуниць... Бо насамперед організатори такого яскравого фесту мали на меті не презентувати власні здобутки чи рекламувати ягоди й вироблені з них ласощі. «Родзинкою» свята став «полуничний» майстер-клас, під час якого пан Богдан щедро поділився з усіма зацікавленими власним досвідом цієї справи, повідав про технології вирощування ягід як у відкритому грунті, тобто просто неба, так і в теплицях.
Відверто кажучи, Б. Лутчин мав що розказати. Бо за тих кілька років, відколи він у цьому бізнесі, перепробував чи не всі сорти полуниць, які існують у світі. Він професійно вивчив на практиці їхні «плюси» й «мінуси» у проекції на кліматичні умови нашого регіону і спинився на тих, які найменше хворіють, найрясніше родять, дають найсолодші плоди і плодоносять не лише у травні-червні, а й упродовж усього літа і навіть у вересні та жовтні.
А головне – пан Богдан намагався довести присутнім, а через них, очевидно, й іншим прикарпатцям, що полуничний бізнес доступний кожному охочому поратися на землі.
«Робіть з нами, робіть, як ми, робіть краще від нас» – головний девіз нашого свята. Ми хочемо на особистому прикладі показати, що людина може гідно заробляти в Україні, а не їхати для цього за кордон. І ми готові поділитися своїми напрацюваннями», – наголосив Б. Лутчин.
За словами фермера, вже знайшлися в нього й послідовники – наразі на Городенківщині. Але пан Богдан волів би, щоб їх було більше. Видно, йому набридло й надалі зоставатися «монопольним» королем галицького ягідництва. Хоче мати конкурентів…
Але так чи інакше, а полуничний бізнес Б. Лутчина – це вже явище в агросекторі Івано-Франківщини, гарний приклад малого підприємництва, причому замкнутого циклу виробництва, що завше є виграшним ділом, – від вирощування саджанців до реалізації ягід та продукції з них як напрямки, так і через торговельні мережі, кав’ярні й ресторани. До речі, цього року пан Богдан запровадив і адресну доставку на замовлення свіжих полуниць безпосередньо до осель споживачів з Івано-Франківська та прилеглих сіл…
«Завітала на свято відкритого поля, яке власник фермерського господарства «Беррі Прикарпаття» проводив уперше, – написала на своїй сторінці у Facebook голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк. – Пораділа за його багаторічний агробізнес, котрий доповнився новими теплицями завдяки успішній реалізації проекту «Вирощування плодово-ягідних культур за інтенсивною технологією», що у 2018-му році став переможцем дев’ятого конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування».
Високо відізвалася про «Беррі…» та його господаря й народний депутат України Оксана Савчук, яка взяла участь у фесті:
«Цей чоловік започаткував бізнес, який допомагає створювати і робочі місця, і сплачувати податки… За словами самого Богдана, робота не є важкою. Ягоди вирощують без додавання хімікатів, тому вони дуже корисні. Радію, що іванофранківці хочуть розвивати рідний край. Богдан Лутчин запрошує всіх, хто їздить за кордон збирати полуницю, робити це вдома…».