XII обласний літературно-мистецький фестиваль імені Квітки Цісик – свято з новими перспективами та забутою традицією

У селі Лісках Коршівської ОТГ на славнозвісному Циганському горбі на Коломийщині відбувся XII обласний літературно-мистецький фестиваль імені Квітки Цісик.

Фестиваль започаткував поет Ярослав Ясінський за підтримки обласної організації Спілки письменників України. Як каже пан Ярослав, тут у Лісках – колиска роду Цісиків. У Олекси Цісика (діда Квітки) було семеро синів серед них і Володимир – батько Квітки – і одна донька Іванка. Всі мали талант до музики, а коли розлетілися з батькового гнізда, то зі стареньким батьком залишився син Микола. Він у селі вчителював та керував «Просвітою» і народним театром, де грала й мама Ярослава Ясінського Євдокія, яка багато розповідала синові про пана Миколу. Його арештували під час уроку і потім розстріляли в Дем’яновому Лазі, а батька як «ворога народу» вивезли в Казахстан. До наших часів залишилися фундамент хати, сад і криниця на колишньому обійсті…

Спочатку у 1999 році фестиваль виглядав як осінні поетичні читання в саду на Горбі, але з часом розширив свій формат, у ньому з’явилася й концертна програма – і так триває дотепер. Гостями цьогорічного фестивалю було багато відомих людей. Зокрема Лауреат Шевченківської премії, автор книжки про Квітку Цісик та її рід «Журавлі відлетіли» Роман Горак, дует «Писанка» – цимбаліст та співачка – народні артисти України Іван Кавацюк та Оксана Савчук, гуморист, заслужений артист України Микола Савчук. Були гості з Коломиї – представники з райдержадміністрації та митці, з обласного центру приїхала численна письменницька делегація, від імені якої гостей та учасників свята привітала голова обласної організації Національної Спілки письменників України Світлана Бреславська.

Була організована велика концертна програма, в якій також взяли участь художні самодіяльні колективи з сусідніх об’єднаних територіальних громад – народний аматорський духовий оркестр «Водограй», тріо «Горицвіт», аматорський ансамбль сопілкарів, народний ансамбль «Ярославна».

Гості та учасники фестивалю завітали і до народного музею імені Квітки Цісик, який розташований у колишній сільській школі, у якій гостював митрополит Андрей Шептицький. В одній з кімнат представлена експозиція, присвячена родині Цісиків. Тут листи та поштівки з-за кордону, рідкісні музичні інструменти, інші раритетні предмети сільського трибу життя. Музей тільки започатковується, але завдяки підтримці сільських бізнесменів та громади вже вдалося багато зробити, зокрема перекрити дах, встановити нову підлогу, відновити стіни. Та й місце тут особливе, такі зазвичай називають місцем сили, яке підкреслюють та увиразнюють три античні колони, невідь де знайдені паном Ярославом та встановлені на Горбі. Ярослав Ясінський сподівається, що з часом вдасться і втілити в життя його найбільші мрії – зробити повноцінний музей та встановити пам’ятник Квітки Цісик.

Як зазначає голова Коршівської ОТГ Ярослав Савчук, місцева влада бачить у цьому фестивалі великі перспективи, має плани щодо збільшення локацій фестивалю на ще збереженому місці саду та криниці садиби Цісиків, та мріє зробити його всеукраїнським, щоб про їхню знамениту землячку знало якомога більше людей. І це все прекрасно, але на цьому святі пам’яті Квітки Цісик якось відійшла на другий план літературна частина фестивалю, забулася прекрасна традиція поетичного слова та спілкування з письменниками як носіями високої культури, що була невід’ємною часткою життя і творчості Квітки Цісик.