Нас укотре зробили заручниками. Спочатку – недолугої і дуже вибіркової приватизації енергетики країни, потім – через відокремлення «за європейським зразком», тобто за формою, але не по суті продавців електроенергії від постачальників. А нині зробили заручниками інтересів великих енергетичних гравців на українському ринку. Втім, гравець там насправді лише один – підприємство Р. Ахметова ДТЕК. Йому цілком могла би скласти конкуренцію держава, бо виробляє більше енергії та дешевше, насамперед завдяки атомним електростанціям та ГЕС, але тих зобов’язали постачати енергію дешево для населення, ніби навмисне для того, аби інший потужний виробник, котрий пропонує електрику, вироблену зі спалювання вугілля, дорожче, мав де розгулятися.
У понеділок, 25 листопада, в інтернет-мережі з’явилася інформація про те, що ДТЕК шантажує три області відключенням Бурштинської теплоелектростанції через імпорт російської електроенергії. Повідомляють, що Бурштинська ТЕС «ДТЕК Західенерго» з 22 листопада цього року оголосила про вимушений простій, а в компанії заявили, що російський імпорт негативно вплинув на роботу ТЕС. Про це заявив в. о. директора ДТЕК Бурштинська ТЕС Олег Івахів у листі до голови Бурштинської міськради Роксолани Джури.
«Відокремлений підрозділ «Бурштинська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Західенерго» повідомляє про введення з 22 листопада 2019 року вимушеного простою станції, як єдиної можливості для запобігання повному припиненню діяльності ТЕС», – цитують Івахіва інтернет-видання.
Керівник станції наполягає, що імпорт електроенергії з Росії за двосторонніми договорами замістив електроенергію національних ТЕС. А збільшення частки виробництва «дешевої електроенергії вітчизняних АЕС» знизило ціни для ТЕС. «В окремі дні поточного місяця ціна на «ринку на добу наперед» знижувалась до рівня 91 коп. за кВт/год., що за ринкових цін на вугілля робить виробництво електричної енергії на ТЕС збитковим», –переконує Івахів. Він вважає, що для усунення негативних чинників, які «загрожують тривалим простоєм ТЕС», потрібно зупинити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, запровадити ринок допоміжних послуг (для плати станціям за готовність) та погасити заборгованість ДП «Енергоринок» перед компаніями.
Першою реакцією, наприклад, у мене була недовіра. Бо ж усі знають, що «Бурштинська ТЕС» відокремлена від єдиної енергосистеми України і працює в режимі так званого енергоострова. Тобто саме для неї російський трафік взагалі не має жодного значення. Більше того, той самий постраждалий у сутичці із «захисником» землі, корів та олігархів Олегом Ляшком голова профільної комісії Верховної Ради Андрій Герус до останнього наполягає у своїх публічних зверненнях, що саме в Бурштинському енергоострові ДТЕК має можливість встановлювати вищу ціну (+30 відсотків), ніж в енергосистемі країни. Однак, як видається, все відбувається, як у пісні з відомого мультфільму, коли негативний персонаж співав: «для досягнення мети – всі засоби хороші». Тому і Бурштин, тому і Ляшко, тому і відчуття, що нас укотре хочуть «розвести».
«На жаль, людей дурять та обманюють. Ціна електроенергії у Бурштинському острові на 20–30 відсотків вища, ніж в ОЕС (Об’єднаній енергосистемі. – О. Б.) України. І все одно є спроби шантажу, тобто яка б ціна не була, все одно мало», – пише Андрій Герус на своїй сторінці у Facebook.
Принагідно нагадаємо, що так званий Бурштинський енергоострів розташований у межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Основне джерело його електроживлення – Бурштинська ТЕС. Енергоострів приєднаний до електромереж країн ЄС та працює синхронно з енергосистемою Європи. З Бурштинського енергоострова Україна експортує електроенергію за кордон.
Відразу ж, як з’явилась ця інформація, ми почали шукати її підтвердження. І знайшли. У вигляді записаного звернення міського голови Бурштина Роксолани Джури на офіційній інтернет-сторінці міста у всесвітній мережі. Думаємо, що її міркування будуть цікаві для читачів «Галичини»:
« …Хочу розпочати з ситуації, яка відбувається на Бурштинській ТЕС. В п’ятницю (22 листопада – О. Б.) я очікувала, що (буде) якийсь офіційний коментар чи якесь відео з’явиться від представників компанії. Не для того, щоб пояснити мені, місцевому міському голові, а щоб пояснити людям, енергетикам міста Бурштина і зрозуміти, що компанія ДТЕК зайшла в 2013 році не в місто ідіотів, а в славетне місто енергетиків. Де люди грамотні, мають розум і 55 років їхні династії працювали, працюють і будуть працювати на незалежність енергетичну нашого регіону і незалежність західної України.
В зв’язку з тим, що ми отримали офіційне повідомлення від виконуючого обов’язки директора станції Олега Івахіва щодо вимушеного простою компанії ДТЕК, я не розумію, на яких умовах відбувається простій в той момент, коли на станції сьогодні працює 6–7 блоків. Це фактично нормальний режим, котрий мав би забезпечувати і експорт, і ті області – Івано-Франківську, Львівську і Закарпатську, які постійно обслуговувала Бурштинська ТЕС як єдиний виробник, а також (давала) тепло в місті.
По друге, я спілкувалася з учасниками ринку електроенергії, з трейдерами Івано-Франківської області, з обленерго, і мені чітко пояснили, що компанія ДТЕК дійсно, я вимушена це сказати, маніпулювала цінами, коли в липні, серпні, вересні створювала штучний дефіцит на ринку електроенергетики, очікуючи на так званий балансовий ринок за підвищеними цінами. Іншими словами, говорячи для людей, – ставлять високу ціну і не хочуть конкурувати. І коли я сьогодні бачу інформацію, що як мінімум на двох станціях, це Запорізька і Курахівська, мають нижчу собівартість, в мене виникає запитання до представників компанії ДТЕК: а чому у нас висока собівартість? Везіть вугілля дешевше, везіть вугілля з Червонограду, а не з Павлограду, з Донеччини. Модернізуйте обладнання, поглиблюйте дно. Це ті всі речі, про які я завжди казала у своєму кабінеті чи на зустрічах. Сьогодні я про це кажу вголос, бо настає такий період, коли… треба говорити вголос. І міський голова завжди буде стояти на захисті людей, як він це може, так і буде робити.
Я звертаюсь сьогодні до представників державної влади, до Дениса Анатолійовича (голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. – О. Б.). Мені здається, Денисе Анатолійовичу, що очолюваний вами два роки колектив Бурштинської ТЕС не має бути покинутий один на один з монополістом, з домінантом на західноукраїнському ринку. І пояснення щодо російського імпорту не має сьогодні абсолютно ніякої логіки.
Бурштинський острів абсолютно відрізаний від об’єднаної енергетичної системи, отже, російський імпорт до нас апріорі ніяк не заходить. Якщо ми говоримо про захід імпорту зі Словаччини, то я думаю, що той відсоток словацького імпорту не може створити сьогодні великої конкуренції, яка би послабила процес виробництва Бурштинської ТЕС.
Більше того, я здивована, коли читаю інформацію, не знаю, щоправда, наскільки вона достовірна, що в жовтні «ДТЕК Трейд» закупив російського імпорту 200 мегават. То виходить так, що, з одного боку, ми кричимо, що у нас російський імпорт, а з другого боку – ми ж самі створюємо прецедент.
Всі ці речі – очевидні. Звичайно, що ні мер міста, ні депутатський корпус, ні люди не будуть воювати сьогодні у тих політичних сутичках, які відбуваються у державі, у її енергетичній системі. Я єдине можу вам сказати, представникам компанії ДТЕК і вашому керівництву: перестаньте маніпулювати людьми. Особисто я як міський голова ці шантажі бачу з 2017 року. То – вода червона, брудна, то інші моменти. Тому настає такий час, коли сьогодні ви повинні відповідати за свої дії.
Хочу вам сказати офіційно, що теплова мережа міста фактично на нинішній день розбалансована і третій день (коментар від 25 листопада. – О. Б.) ми звертаємося, що будинки не догріваються, немає тиску, але ніхто на це не реагує. Ви збираєте з людей кошти за прямими угодами, тиждень не відраховуєте частину комунальному підприємству, тому з нинішнього дня люди повинні звертатися до тих служб, які займаються збиранням грошей з людей. Тому, компанія ДТЕК, створюйте ремонтну бригаду і працюйте разом з людьми, або компенсовуйте…
Сьогодні і Державна податкова інспекція, і Служба безпеки України, і прокуратура повинні розуміти, що переведення людей на простій, це – майже 30 відсотків недоотримання ПДФО, які отримує місто Бурштин до кінця цього року. Я не розумію чому медик, енергетик, пенсіонер, працівник міського управління повинні сьогодні переживати: буде мати він за що купити на новий рік дитині подарунок, чи ні. Через те, що в ДТЕК відбуваються відповідні питання.
…Коли до мене приходять люди і кажуть, що їм немає за що їсти, я дістаю з кишені гривню і даю на хліб. Тому, шановні власники компанії ДТЕК, акціонери, керівництво компанії, – дайте людям гроші, заплатіть комунальному підприємству і заплатіть заробітну плату своїм працівникам, які працюють день і ніч у штатному режимі…».