Всі різні – всі рівні. Люди з інвалідністю мають право на нормальне життя і підтримку суспільства

У жовтні 1992 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 грудня Міжнародним днем людей з інвалідністю. Мета – привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і добробуту, звернути увагу суспільства на переваги, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. І дуже важливо, щоб повсякчас люди з інвалідністю почувалися рівними серед здорових співгромадян.

Важливо й те, як називати таких людей. А чуєш що завгодно: люди з обмеженими можливостями, з особливими потребами, вадами. Та якщо, наприклад, людина з інвалідністю, майстер спорту з плавання, пропливає відстань, яка фізично здоровій людині не під силу, то про які обмежені можливості йдеться? Навпаки! Або що таке «особливі потреби»? Кожна людина має особливі потреби в праці, відпочинку, харчуванні тощо. Саме тому у Конвенції про права інвалідів заведено вживати назву «люди з інвалідністю». Чи не ображає їх вона? Переконаний: ні. Саме тому, що на першому місці стоїть слово «людина»!

Природно, що такі люди можуть створити сім’ю і виховати дітей, займатись улюбленою справою, спортом, радіти життю. Разом з тим вони щодня мусять доводити суспільству своє право на нормальне життя. Це робить їх сильнішими, але не позбавляє нас обов’язку пам’ятати, що всі різні – всі рівні, а обмеження є надуманими. 

Цілком закономірно, що люди з інвалідністю розраховують на законодавчо визначену підтримку щодо їх соціальної, медичної, фізкультурно-спортивної, трудової та професійної реабілітації. За кожним із цих напрямів Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів працює як бюджетна неприбуткова державна установа. Одним з головних напрямів роботи є фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності людей з інвалідністю в області.

Скажімо, цього року Фонд соціального захисту інвалідів профінансував департамент соціальної політики облдержадміністрації на закупівлю для людей з інвалідністю санаторно-курортних путівок на 2 млн 478,9 тис. грн, на виплату компенсації за санаторно-курортне лікування – 72 тис. грн; на виготовлення та доставку людям з інвалідністю технічних засобів реабілітації – 46 млн 606,75 тис. грн. Також на цей рік передбачено 104,2 тис. грн на оплату навчання людей з інвалідністю керуванню автомобілем; 12,6 тис. грн – на передплату періодичних видань.

Важливим є фінансування заходів фізкультурно-спортивної реабілітації людей з інвалідністю. 2020 року Івано-Франківському регіональному центру «Інваспорт» передбачено видатки в сумі 241 тис. грн. Результати є. Нинішнього року спортсмени центру «Інваспорт» здобули 22 золоті, 7 срібних та 2 бронзові медалі. Крім цього, двоє спортсменів з нашої області – Павло Валуйкевич та Юлія Шуляр (легка атлетика) вибороли ліцензію на право взяти участь у ХVІ літніх Параолімпійських іграх 2021 року в Токіо.

Не менш важливий напрям роботи обласного відділення – реалізація заходів щодо зайнятості та працевлаштування людей з інвалідністю, зокрема створення робочих місць для їх працевлаштування.

Закон України «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні» визначає, що всі роботодавці як державної, так і приватної форм власності зобов'язані дотримуватися законодавчо встановленого 4-відсоткового нормативу створення робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю, а також адміністративно-господарські санкції для тих, хто не виконує цей норматив. Відділення, в межах своїх повноважень, проводить моніторинг дотримання роботодавцями цієї норми закону.

В області зареєстровано 2 523 роботодавці. Здавалося б, не так складно на десять працівників облаштувати одне робоче місце для людини з інвалідністю, що є найкращою формою її трудової та професійної реабілітації. Разом з тим 245 роботодавців не виконують норматив і різними способами ухиляються від сплати штрафних санкцій. Зрозуміло, сплачувати штрафи – процедура неприємна, але альтернатива є: виконувати відповідні вимоги чинного законодавства.

Приємно відзначити, що в області з кожним роком збільшується число роботодавців, які створюють робочі місця за свої кошти. Скажімо, торік мали створити 7 292 робочі місця, а фактично працевлаштували 11 446 людей з інвалідністю. Найвідповідальніше до такої важливої справи поставились у ПАТ «Прикарпаттяобленерґо». За розрахункового нормативу 113 тут фактично працевлаштовано 147 людей з інвалідністю. 167 осіб за нормативу 147 людей з інвалідністю працевлаштовано у Державному підприємстві «ВО «Карпати». І таких роботодавців чимало. За це їм велика подяка.

Нині, в умовах пандемії COVID-19, перед людьми з інвалідністю гостро стоїть питання збереження статусу працівника. Важливо, щоб вони не потрапили в число скорочених. Що в цих умовах робить обласне відділення Фонду? Насамперед через засоби масової інформації, а також під час проведення спільних заходів з центрами зайнятості для роботодавців та людей з інвалідністю доводить інформацію до відома роботодавців про їхній обов’язок виконувати норматив із працевлаштування людей з інвалідністю, а також про можливість за кошти Фонду отримати цільову безпроцентну позику на створення додаткових робочих місць для працевлаштування таких людей та про здійснення фінансування витрат на їх професійне навчання для здобуття нової професії чи перекваліфікацію.

Крім цього, за програмою професійної і трудової реабілітації людей з інвалідністю та створення додаткових робочих місць для їх працевлаштування обласне відділення фінансує закупівлю виробничого обладнання для підприємств «ІНІН» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів», «НАІР» громадської організації «Наукове товариство інвалідів Інституту соціальної політики» та Навчально-виробничого підприємства Українського товариства глухих.

У рамках реалізації цієї програми фінансуємо навчання молодих людей у вишах. Відповідне рішення приймає комісія відділення. Перевагу надаємо тим, хто вже навчається за кошти Фонду, хто отримує соціальну державну допомогу як малозабезпечений, у кого батьки інваліди чи хто має лише матір чи батька – інвалідів. Цього року на навчання таких 56 студентів витрачено 689 тис. грн. Звичайно, не залишаємо без підтримки цих людей і надалі. Разом з центром зайнятості сприяємо їх працевлаштуванню. Цього року працевлаштовано чотирьох випускників вишів: Є. О. Падфатченка – касиром у підприємство «Білла-Україна», І. В. Дехтяра – фахівцем відділу організації будівельних робіт в АТ «Укрпошта», С. І. Бурмей (Івасюк) – лікарем-терапевтом КНП «Яблунівська районна лікарня», Н. В. Дутка – ФОП. Слід зазначити, що з 1991 року за кошти Фонду в області створено 491 робоче місце для людей з інвалідністю.

Особливу увагу приділяємо співпраці з громадськими організаціями людей з інвалідністю. Створено дорадчу раду, до складу якої належать представники найчисленніших і впливових обласних організацій людей з інвалідністю – ВО СОІУ, УТОС, УТОГ, Союзу організацій інвалідів України. На засіданнях цього дорадчого органу інформуємо про роботу відділення, а також обговорюємо проблемні питання соціального захисту людей з інвалідністю, шукаємо шляхи їх розв’язання. Важливим у нашій співпраці є фінансування заходів статутної діяльності цих громадських організацій. На це 2020-го було заплановано 1 млн 607 тис. грн, з них 1 млн 341 тис. грн уже профінансовано.

Звичайно, роботи ще багато. З об'єктивних причин не повною мірою розв'язано проблеми професійної реабілітації та зайнятості осіб з інвалідністю, забезпечення їх спецавтомобілями тощо. І це залишається для нас найважливішим пріоритетом, як і поліпшення їхнього медичного та соціального обслуговування, залучення до всіх сфер життя. Ми працюємо над збільшенням розміру фінансування загальнодержавних та обласних програм соціального захисту людей з інвалідністю. Переконаний, що з такими партнерами, як громадські організації людей з інвалідністю та органи місцевого самоврядування, зможемо підвищити рівень соціального захисту людей з інвалідністю в області.

Василь ЖУРАКІВСЬКИЙ. Директор Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.