Верховна Рада України ухвалила в другому читанні проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів, - зазначається в пресслужбі парламенту. Документ підтримав 341 обранець.
Законопроєкт передбачає збільшення штрафів за перешкоджання діяльності журналістів (ст. 171 Кримінального кодексу). Зокрема, за незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів в законопроєкті передбачено штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (7,5 тис. - 15 тис. грн), арешт на термін до 6 місяців або обмеження волі на термін до 3 років (у нинішній версії закону передбачено штраф до 850 гривень, термін арешту та обмеження волі не змінилися).
Вплив у будь-якій формі на журналіста або його переслідування, згідно із законопроєктом, карається штрафом від 17 тис. до 34 тис. грн (в чинній редакції - до 3,4 тис.) або арештом на термін до 6 місяців чи обмеженням волі на термін до 4 років. Якщо переслідування вчинила службова особа з використанням своїх повноважень, то за такі дії передбачено штраф від 34 тис. до 51 тис. грн (в чинній редакції - від 3,4 тис. до 8, 5 тис.), обмеження волі до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
Також в проєкті закону змінена ч. 4 ст. 345 Кримінального кодексу (погроза або насильство проти журналіста). Пропонується, що відповідальність за:
* загрозу журналісту вбивством, насильством, знищенням або пошкодженням майна,
* загрозу його близьким родичам або членам сім'ї,
* умисне заподіяння їм побоїв, легких, середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень, у зв'язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб або організованою групою,
повинна становити позбавлення волі на термін від 7 до 14 років.
У чинній редакції передбачена така ж відповідальність, тільки за правопорушення, вчинені групою осіб.
Втім, юристи, які відстоюють права журналістів хоча й позитивно сприйняли ухвалення цього закону в першому читанні ще в листопаді 2020 року, все ж зазначили, що без належного розслідування самих злочинів закон буде неефективним.