Уперше в світі вчені створили протираковий антибіотик

Міжнародній групі вчених вперше вдалося синтезувати протипухлинну речовину – антибіотик кедарцидин. Це з'єднання виявилося ефективним у боротьбі проти ракових клітин, а також стійких до антибіотиків бактерій.

Суперречовину виявила в її природному стані ще 30 років тому у зразках ґрунту в Індії одна фармацевтична компанія. Грунт, як відомо, є природним джерелом усіх антибіотиків, розроблених ще з 1940-х років. Але щоб вони стали потенційними лікарськими препаратами, їх необхідно було синтезувати хімічним методом.

Під час лабораторних експериментів дослідники зафіксували високу біологічну активність речовини - властивість руйнувати ДНК в клітинах мікроорганізмів і ракових клітинах, а також запобігати їх подальшому зростанню.

Через складну структуру кедарцидину вчені довго не могли отримати речовину в лабораторії. 10 знадобилося їм лише на визначення молекулярної структури антибіотика. І ще 20 років досліджень - на те, щоб зламати хімічний код неймовірно складного антибіотика, який високоефективний не лише проти стійких до ліків бактерій, але й проти ракових клітин. Вони вперше змогли відтворити його в лабораторії синтетичним шляхом. Це великий науковий прорив і він може ознаменувати нову еру в розробці і виробництві нових антибіотиків і протиракових агентів.

Доктор Мартін Лір з університету Лінкольна (Великобританія) і професор Масахіро Хірама з університету Тохоку (Японія) стали першими вченими в світі, які створили повний синтез цього вкрай нестабільного натурального продукту. Їх висновки опубліковані у виданні «The Journal of Antibiotics from Nature». Нині вчені працюють над розкриттям механізму дії антибіотика, який робить його ефективним у боротьбі з раком.

Тепер нові біологічні знання можуть бути використані для розробки наступного покоління антибіотиків і протиракових агентів.

Протипухлинні властивості кедарцидину цікаві для науковців, які досліджують нові способи боротьби з агресивними раковими пухлинами. Тепер, коли можна відтворити цю речовину синтетично, дослідники зможуть краще зрозуміти механізми, які роблять антибіотик таким ефективним, наприклад, проти клітин лейкемії чи меланоми і створити нові ліки проти раку.

Кореспондент