Володимир Зеленський – про зустріч із Путіним. Думка наших експертів менш оптимістична

Учора в Парижі відбулася перша за три роки зустріч лідерів "нормандської четвірки" (Україна, Росія, Франція, Німеччина), присвячена питанню врегулювання конфлікту на Донбасі, яка тривала понад 6 годин. Також відбулася двостороння зустріч українського і російського президентів.

Президент України в ході брифінгу поділився враженнями від цієї зустрічі. Він зазначив, що у президента Росії "інша природна біомеханіка", бо за темпераментом Путін від нього сильно відрізняється. Якщо наш Президент хотів все обговорити швидко і прийняти конкретні рішення з багатьох питань, то Путін наполягав на деталізації кожного пункту і ніби навмисне затягував час. Тому до питання про Крим мова так і не дійшла.

Зеленський заявив, що у розмові з Путіним відчув деякі поступки, хоча про загальні висновки ще рано говорити і складно однозначно визначити, хто отримав першість на переговорах. Наприклад, було домовлено про розведення сил і засобів в ще трьох ділянках на Донбасі до березня 2020 року, про обмін полоненими і про "можливість" підписання контракту на транзит газу з Росії терміном до 10 років, про проведення місцевих виборів на Донбасі з умовою доопрацювання всіх необхідних деталей для їх проведення впродовж 4 місяців (до наступної зустрічі в квітні 2020 р.) і т. д.

Президент Росії Володимир Путін під час переговорів демонстрував своє особливе бачення проблем і зі свого боку вимагав амністії та законодавчої заборони переслідування осіб, які брали участь у військових діях на сході України, а також закріпити особливий постійний статус Донбасу (а для цього внести зміни в Конституцію України), на що Зеленський заявив, що ні про яку федералізацію не може бути й мови. Не було домовлено і про відновлення контролю українською стороною над нашими кордонами.

З меншим оптимізмом дивляться на результати переговорів українці. Протестувальники, політики й політексперти одноголосно стверджують, що Путіну не можна вірити, адже він ніколи не дотримувався обіцянок. І хоча нинішня нормандська зустріч є суттєвим кроком у бік розв'язання конфлікту, проте виконання домовленостей може затягтися на довгий час. Вони також наголошують, що ні в якому разі не можна допускати виборів на Донбасі без виведення з нього окупаційних військ і федералізації Донбасу у тому числі, як цього вимагає президент РФ. Це суперечить Конституції України і може призвести до дезінтеграції держави, адже частина країни отримає більші права, що створить напругу всердині держави.

Також наші політексперти, як і лідери Німеччини та Франції, вважають, що "мінські угоди" вже давно себе вичерпали, що такий формат переговорів застарів і його треба змінювати, адже одні лише санкції проти Росії, як усі бачать, очікуваних результатів не дали.

Своєю чергою президент РФ заявив, що залишився задоволений зустріччю. За його словами, особиста бесіда із Зеленським пройшла "по-діловому". І це зрозуміло: Путін у нормандському форматі й далі намагається вимагати винонання його умов, які вигідні лише Росії.

Тим часом активісти, котрі проводили біля офісу Президента протестні акції проти Зеленського, розібрали палатне містечко. Вони задоволені переговорами Президента у "нормандському форматі", тому що той не перетнув "червоної лінії".