Ще в листопаді минулого року був ухвалений урядом новий закон про правила ввезення авто з іноземними номерами. Два його пункти передбачали зміну формули розрахунку акцизу на розмитнення автомобілів і посилення відповідальності за порушення митних правил, зокрема для осіб, котрі ввозять в Україну авто в режимі транзиту чи тимчасового ввозу. Також прийняття нових правил було викликане масовими ДТП, скоєними на "євробляхах", котрі неможливо було розслідувати через відсутність їхньої реєстрації.
Як відомо, закон викликав у суспільстві обурення і акції масових протестів, адже розмір акцизного збору на ввезення авто з-за кордону міг у кілька разів перевищувати його реальну ціну. Протестувальники вимагали зменшити цю суму, бо більшість водіїв купували автомобілі за межами України саме через те, що у нас неможливо придбати нормальне авто за доступними цінами. А новий акцизний збір, який вигадав уряд, поставив велику крапку і на такій можливості.
Президент України Володимир Зеленський взявся за питання "євроблях". Він вирішив відтермінувати дату, з якої власникам нерозмитнених автомобілів на європейських номерах будуть нараховувати штрафи. Нова влада пішла на поступки водіям і 22 травня в Україні набув чинності закон про відтермінування завершення періоду розмитнення "євроблях" на 90 днів, тобто до 22 серпня.
А вже 17 липня Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроект про внесення певних змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України (№10462).
Верховна Рада мала розглянути відповідний законопроект, про що на брифінгу в Києві заявив заступник керівника офісу президента України Руслан Рябошапка. За його словами, власники таких машин неодноразово зверталися до нового президента України з вимогою переглянути чинне законодавство щодо розмитнення авто, адже не всі в нашій країні, на жаль, досить заможні, щоб придбати нові автомобілі... І не всі можуть встигнути розмитнити авто на єврономерах. У зв’язку з прийняттям закону про нове акцизне мито багато водіїв через неспроможність сплатити його просто покинули свої авто за кордоном.
Він наголосив, що, за інформацією з Мінінфраструктури та МВС в Україні від 600 до 800 тис. автомобілів досі нерозмитнені через великі акцизні побори. Ця проблема болюча для людей, адже власників нерозмитнених авто з європейськими номерами мають почати штрафувати з 22 серпня. За підрахунками спеціалістів і самих водіїв авто на єврономерах сума акцизного мита з усіма іншими нарахуваннями (за реальних українських зарплат і якості доріг) не повинна перевищувати 15% від вартості машини (10% - ціна за процедуру розмитнення, 1,5% - безпосередньо митний збір і 3% - військовий збір на підтримку армії). Про це В. Зеленський вже неодноразово спілкувався з "євробляхерами", водії навіть підготували відповідний законопроект і готові показати всю схему, котра, на їх думку, буде виправданою та лояльною.
Президент В. Зеленський мав намір скликати 18 липня позачергове засідання ВР і подати на її розгляд невідкладний законопроект 10462, який повинен був знову відтермінувати шалені штрафи за ввезені з порушеннями на територію України автомобілі. У ньому йшлося про дотримання прав людей і про боротьбу з корупцією у цій сфері. Проте голова ВР А. Парубій відмовив президентові у позачерговому скликанні засідання парламенту.
Отож глава держави повідомив, що у разі, якщо Верховна Рада так і не збереться для вирішення цього питання, буде скликано нараду з представниками МВС, Нацполіції та Мінінфраструктури, з представниками громадських об'єднань, на якій шукатимуть інші механізми розв’язання ситуації.
Р. Рябошапка також зазначив, що команда президента Зеленського і далі працюватиме над врегулюванням питання розмитнення "євроблях". Після дострокових парламентських виборів, що пройдуть 21 липня, буде сформована нова Верховна Рада, і новий уряд повинен запропонувати справедливі правові методи вирішення наболілої проблеми.