Останнім часом на «газовому фронті» відбувались позиційні «бої» між структурами, підконтрольними Дмитрові Фірташу, та урядовцями. Заручниками у ній є чимало громадян країни.
Нагадаємо, що ще починаючи з грудня чимало українців отримували дивні платіжки від газопостачальників. Спочатку їх попередили про те, що обсяг природного газу «приведений до стандартних умов», про що ми писали. Згодом з’явились нові «чудеса»: тим споживачам, котрі не мали лічильників, виставляли рахунки за завищеними нормами, чинними ще від червня 1996 року.
Підставою для перерахунку стало рішення Касаційного адміністративного суду Верховного суду наприкінці листопада 2018 року, яким було скасовано дію встановлених постановою Кабміну №203 норм споживання природного газу для побутових споживачів без лічильників у зв’язку з тим, що постанову було прийнято з порушенням регламенту. Правда, у платіжках наголошували, що сума перерахунку наведена інформативно і не підлягає сплаті, однак висловлювали сподівання, що ситуацію найближчим часом буде врегульовано урядом. Причому найобурливіше те, що перераховували спожитий газ за весь період дії скасованої урядової постанови, так би мовити, заднім числом.
У НАК «Нафтогаз України» тоді закликали побутових споживачів природного газу без лічильників, яким нараховано платежі за завищеними нормами, подавати скарги на урядову «гарячу лінію».
Далі Кабінет Міністрів вирішив перевірити облгази в країні. «Їх треба вжарить по перше число, бо монополісти вже сіли на голову і звісили ноги», – так висловився, нагадаємо, з цього приводу прем’єр-міністр Володимир Гройсман. А Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг заборонила такі донарахування в платіжки за природний газ.
Новий виток протистояння відбувся наприкінці січня. Кабмін на своєму засіданні 30 січня ухвалив рішення про встановлення норми в 3,29 кубометра газу на особу на місяць для домогосподарств, які не мають лічильників.
За словами прем’єр-міністр Володимира Гройсмана: «Ми бачимо обурення людей через завищені норми споживання. Це відбулося внаслідок того, що на рішення уряду було подано до суду і суд скасував наше рішення. Ми встановлюємо нову норму – 3,29 кубометра. Така норма буде затверджена. Люди будуть платити справедливу ціну за справедливий обсяг, а не за завищений».
«Звертаюсь до всіх українців: за завищеними нормами нікому нічого не платіть, – закликав українців прем’єр. – Я говорив це із трибуни парламенту, і тепер хочу підкреслити: на превеликий жаль, усі в газовому середовищі вважають, що треба наживатися на людях».
Ще одним ударом у цій «війні» з боку уряду стало те, що Кабінет Міністрів має намір за рахунок НАК «Нафтогаз України» забезпечити лічильниками газу домогосподарства, які їх ще не мали.
«Одним з пунктів у тому рішенні, яке ми сьогодні приймемо, буде те, щоб рекомендувати «Нафтогазу України» забезпечити всіх громадян України безкоштовними лічильниками», – сказав В. Гройсман.
А Міністерство економічного розвитку має передбачити в фінансовому плані НАК необхідні для цього кошти. «Я вважаю, що це абсолютно справедливо. І тоді ми будемо точно знати, хто скільки виробляє газу, куди постачає і хто скільки споживає», – цитують В. Гройсмана інформаційні агенції, наголошуючи, що прем’єр наполягає на тому, що встановлення безплатних лічильників має відбутися в мінімальні терміни.
Згідно з проектом постанови, на який посилаються інформаційні агенції, нові норми споживання встановлено на рівні 3,29 куб. м на людину для домогосподарств з газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням; 5,39 куб. м – з газовою плитою, без гарячого водопостачання і водонагрівача та 10,49 куб. м – з газовою плитою і водонагрівачем.
Документ передбачає, що компаніям, які здійснюють постачання природного газу для побутових споживачів, не може бути нараховано заборгованість за природний газ в межах норм його споживання, визначених постановою уряду №619 від 8 червня 1996 року, а також штрафні санкції, 3% відсотка річних та інфляційних втрат, нарахованих на таку заборгованість.
Думається, що ідея встановлення лічильників за рахунок коштів НАК «Нафтогаз України» виникла не на порожньому місці. Адже відомо, що між компанією та операторами газорозподільних мереж уже давно відбуваються локальні бої за контроль над роздрібним ринком газу. Можливо, саме різницею інтересів сторін можна пояснити і тривалу епопею із введенням платформи добового балансування газу (добове балансування ринку газу – це точне покриття попиту на газ його реальною пропозицією протягом однієї доби, передбачає подачу заявок від постачальників газу із зазначенням заявленого обсягу поставки блакитного палива в газотранспортну систему на наступну добу, а також отримання заявок від споживачів із зазначенням заявленого попиту).
Відомо також і про непоодинокі випадки, коли «Нафтогаз» відмовлявся підписувати акти прийому-передачі газу за попередній період підприємствам комунальної теплоенергетики і на цій підставі дочірнє підприємство НАК – «Укртрансгаз» виставляло операторам газорозподільних мереж рахунки за понаднормово спожитий газ. Зрозуміло, що уже не за спеціальною ціною, як для населення, а як за комерційний газ.
Саме коментар голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва опосередковано підтверджує, що ідея з лічильниками виникла не на порожньому місці. Коболєв зазначив, що «Нафтогаз України» готовий забезпечити домогосподарства лічильниками газу за свій рахунок, але за умови підписання зі споживачем контракту.
«Нафтогаз» підтримує цю ініціативу, але нам потрібен прямий контракт зі споживачем, з тією людиною, яка хоче поставити лічильник», – сказав він. Мовляв, відповідний договір може підписати створена у структурі групи газопостачальна компанія.
Нагадаємо, що ще восени минулого року «Нафтогаз України» повідомив про створення трьох дочірніх підприємств для продажу газу. У прес-службі компанії повідомили, що НАК планує продавати імпортований газ за ринковою ціною власному торговому підрозділу «Нафтогаз Трейдинг». Він же купуватиме блакитне паливо в «Укргазвидобування» і продаватиме його комерційним клієнтам, а також двом іншим дочірнім компаніям: «Нафтогаз Тепло» – для продажу тепловим електростанціям та «Газопостачальній компанії «Нафтогаз» – для продажу населенню. При цьому на відміну від «Нафтогаз Трейдинг», яка продаватиме газ за ринковою ціною, «Нафтогаз Тепло» і ГК «Нафтогаз» мають статус постачальників зі спеціальними обов’язками (тобто можуть продавати газ населенню і тепловиробникам за зниженою ціною).
Цікаво, що, як розповів на прес-конференції А. Коболєв, джерелом коштів для встановлення лічильників населенню могли б бути зменшені дивіденди, що їх НАК виплачує урядові.
«Оскільки це відносини між облгазом і споживачем, нам потрібен контракт з будь-ким із них. З облгазами це неможливо – вони проти, зі споживачем – ми з задоволенням візьмемо цього споживача, зробимо його своїм споживачем і будемо ставити лічильники», – пояснив свою позицію голова НАК.
Між іншим, наразі кількість абонентів, які нині ще не мають лічильників на газ, становить понад 3 млн. Якщо врахувати вартість лічильника, на ці потреби знадобиться близько 2,5 млрд. грн.
Таку суму назвав міністр енерегетики та вугільної промисловості наш земляк Ігор Насалик: «Ці кошти закладаються у фінансовий план підприємства. «Нафтогазу» можуть бути зменшені податки на цю частину – це може бути десь 2,5 млрд. грн. Але ми прийдемо до того, що нам не потрібні будуть норми споживання». Він навіть спрогнозував, що кожного місяця можуть встановлювати 400–500 тисяч лічильників. Хоча й підкреслив, що це досить складно, адже встановлення лічильників має відбуватись по всій країні.
Те, що йдеться саме про «війну» зі структурами Дмитра Фірташа, якому належать частки у багатьох облгазах, підтвердив А. Коболєв. Він вважає, що компанії, підконтрольні олігарху, найімовірніше, спробують оскаржити рішення уряду щодо норм споживання в суді.
«Ми сподіваємося, що ця постанова зможе витримати юридичний тиск з боку облгазів, приватних компаній, більшість з яких контролює пан Фірташ», – зазначив голова «Нафтогазу». Та поскаржився, що саме юристи Фірташа наприкінці 2018 року «успішно оскаржили» попередню постанову Кабміну щодо зменшення норм споживання, після чого споживачі, в яких не встановлені газові лічильники, отримали завищені платіжки.
Зауважимо, що хоч постанова і передбачає встановлення індивідуальних лічильників у побутових споживачів, наразі невідомо, чи йдеться про тих абонентів, у котрих уже встановлено «колгоспні» будинкові лічильники. Думається, що залучення і цих клієнтів було би гарним ходом для «Нафтогазу». З другого боку, так само невідомо, що відбуватиметься із намальованими газзбутами «боргами» на особових рахунках українців. Навряд чи ці компанії послухаються закликів урядовців. Ще однією проблемою може бути накопичення «боргів» у споживачів, котре може впливати на призначення субсидій.
Втім, напевно про якісь успіхи чи поразки у цій «війні» між «Нафтогазом» та структурами Д. Фірташа можна буде говорити лише за результатами перевірки, що її ініціювала Нацкомісія з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг. Звичайно, якщо така відбудеться та принесе якісь результати.