У Музеї мистецтв Прикарпаття відкрили виставку «Наступність поколінь» митців із Дніпра. Її назва дуже символічна, адже в експозиції представлено близько 80 творів петриківського розпису на різних матеріалах – дереві, полотні, картоні, тканині – майстрів п’яти поколінь – від корифея цього малярського стилю Федора Панка до теперішніх майстрів та студентів Дніпропетровського фахового мистецько-художнього коледжу культури та Дніпровського національного університету ім. О. Гончара.
Як зауважив директор музею Василь РОМАНЕЦЬ, якщо на Прикарпатті звикли до кераміки та різьби по дереву, до писанки та мосяжництва, то схід України представляє зокрема і петриківський розпис, в основу якого лягли рослинні орнаменти у стилі українського бароко і який починався як декорування внутрішніх приміщень селянських хат, насамперед печей, і з часом перетворився на яскраве декоративно-прикладне візерункове малярство.
2012 року Міністерство культури визнало петриківський розпис об’єктом нематеріальної культурної спадщини України, а вже наступного року його внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
«Я дякую колегам за можливість представити проєкт «Наступність поколінь», який уже став традиційним і є підсумком багаторічної співпраці музею з мистецько-художнім коледжем, – зазначила на відкритті виставки директор Дніпровського художнього музею Тетяна ШАПАРЕНКО. – На сьогодні в нашому музеї зберігається півтори тисячі експонатів петриківського декоративного розпису і ми намагаємося поповнювати цю колекцію, щоб наступні покоління мали чому вчитися».
«Я вже втретє на Західній Україні і зачарована мистецтвом ваших майстрів, особливо вишивкою і керамікою, а петриківський розпис – духовна скарбниця, яка радує око і душу. Я мріяла про відкриття цієї спеціалізації у наших закладах освіти з 2006 року і аж через шість років з допомогою обласної влади нам вдалося її відкрити», – підкреслила представниця третього покоління майстрів петриківки, Заслужений майстер народної творчості України, доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Дніпропетровського НУ Тетяна ГАРЬКАВА.
На роботах, представлених на виставці, можна не тільки милуватися класичними мотивами і композиційними принципами петриківської орнаментики, а й побачити індивідуальну творчу манеру кожного художника. А також простежити його розвиток, бо якщо техніка та інструменти – рогозини, квачики, щіточки з кошачої шерсті – залишилися незмінними, то нові технології, зокрема акрилові фарби дарують і нові можливості використовувати петриківський розпис для прикрашання меблів, домашнього посуду, сумок та наплічників, хусток, рушників та одягу.
На запрошення старшого наукового співробітника Музею мистецтв Прикарпаття Іванни РАВЛЮК на виставку приїхали учні художнього гуртка при Будинку культури в с. Радчі Івано-Франківської територіальної громади.
«Наш гурток існує вже понад п’ять років, на заняття ми запрошуємо різних майстрів, опановуємо різні техніки, в тому числі й петриківський розпис, який подобається дітям за різнобарвність та оригінальність мазків, за градієнт переходу одного кольору в інший», – розповідає директор Будинку культури Ірина ВАЦЕБА.
Відвідувачі виставки мали можливість не тільки оглянути представлені роботи, а й узяти участь у майстер-класі, який для них провели студенти пані Т. Гарькавої, навчитися малювати основні елементи петриківського розпису, відчути його особливу енергетику і магнетизм. І цією чудовою можливістю з радістю скористалися юні гуртківці з Радчі, для яких це заняття залишило багато позитивних вражень.
Після Івано-Франківська виставка «Наступність поколінь» помандрує до Львова.
Варто додати, що на Прикарпатті в жанрі декоративного розпису працювала Заслужений майстер народної творчості УРСР, лауреатка Всеукраїнської премії ім. К. Білокур Параска Хома, чию творчість мистецтвознавці ставлять поряд із роботами Ганни Собачко-Шостак, Катерини Білокур, Марії Приймаченко, Надії Білокінь, Тетяни Пати.