Вісім прем’єр і щоденні режисерські інтенсиви

29 вересня Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка відкриває свій 81-й сезон. Особливістю цього сезону, в котрому театр зустріне своє 80-ліття, будуть лабораторії, тренінги та інтенсиви від знакових режисерів України та Європи. А всі ці майстер-класи, природньо, виллються у нові постановки. Завтра трупа театру вирушає до Львова на міжнародний фестиваль традиції «Древо» із притчею «Вона-Земля».

Наразі графік інтенсивів від зірок режисури розписано на чотири місяці. Копродукція Наталії Половинки, Сергія Ковалевича, Ростислава Держипільського стартує вже у жовтні.

А розпочнеться новий сезон оперетою Ярослава Барнича, славетного композитора, котрий у 1929 та 1939 рр. був головним диригентом Станіславського театру. У постановці н.а. України лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка оперета стала мюзиклом, і в в минулому сезоні упродовж 14 показів збирала переаншлаги. А на міжнародному форумі «Via Karpatia» зібрала стадіон.

Протягом літа театр мав кілька гастрольних виїздів. Зокрема, із постановками за творами Марії Матіос «Солодка Даруся» та «Нація», які вже увійшли в історію українського театру, Франківський драмтеатр переміг у трьох номінаціях на фестивалі «Театральна брама». А протягом осені трупа театру з виставами «Солодка Даруся» та «Гуцулка Ксеня» візьмуть участь у кількох традиційних фестивалях Миколаєві, Рівному, Хмельницькому та Чернівцях.

Прем’єр на новий сезон заплановано вісім. У статусі національного Франківський драмтеатр відкриває свої сценічні майданчики для найкращих режисерів сучасності. У листопаді відбудеться присвячена документальному театрові лабораторія режисера Євгена Степаненка. Є. Степаненко - режисер-документаліст, автор текстів, ветеран війни, очільник «Суспільного театру», ведучий проекту «Війна і мир» - уже відомий франківській публіці за прем’єрою «Голоси», котру 15 вересня блискуче зіграли ветерани та діючі військовослужбовці. Франківський драмтеатр першим в Україні підтримав проект реабілітації ветеранів війни – спочатку «12 ніч, або Що собі хочете» староанглійською мовою зіграли учасники АТО, і з того часу постановка Олексія Гнатковського та художнього керівника Ростислава Держипільського увійшла до репертуару театру, а згодом Франківський театр знову надав базу для репетицій документальної постановки «Голоси», де кожен з восьми учасників війни поділився своєю реальною історією. І нагадав кожному, хто думає, ніби війна десь далеко, що війна – всюди, вона посеред нас, бо поруч живуть ветерани, життя яких вже ніколи не буде таким, як до війни.

У листопаді до Івано-Франківська приїде Олена Апчел - головна режисерка Львівського академічного театру Лесі Українки, перформерка, сценаристка та арт-менеджерка, а арсеналі якої – стажування в кількох театрах Польщі: Teatr Povshehni (м. Варшава), Teatr im. Ludwika Solskiego (м. Тарнув) і Teatr Wybrzeże (м. Гданськ). Вона проведе триденний інтенсив, де акторів Франківського драмтеатру чекає занурення в зону «виклик», а також - багаторівневість мислення, естетика деконструкції та інші техніки мистецького неспокою.

У грудні Франківський драмтеатр очікує на приїзд зіркової європейської режисерки Майї Клечевської. Недавно у Познані вона поставила «Гамлета», і головну роль в цій роботі з-поміж 50-ти претендентів виборов актор Франківського драмтеатру Роман Луцький, знаний українцям за фільмами «№Брати. Остання сповідь.». «Параджанов», «тепер я буду любити тебе», «Сторожова застава». «Століття Якова», «Тарас. Повернення», «Секс і нічого особистого». «Віддана» (вийде в покат у 2020 р. Новаторська театральна посатновка Клечевської, котру зіграли на старій недіючій скотобійні, пройшла успішно. На цей екзамен свого учня Романа Луцького до Польщі поїхав Ростислав Держипільський, так і зав’язалися тісні контакти з М. Клечевською та появилися ідеї для співпраці. Режисерка наразі не відкриває свої плани, відомо тільки, що це може бути або Шекспір, або Сергій Жадан.

У січні до роботи над новою постановкою «Цар Едіп» за Софоклом приступає режисер Андрій Приходько, знаний за постановками класика «театру абсурду» Ежена Йонеско, а однією з найцікавіших його робіт є перепрочитання «Лісової пісні». Театральна посатновка відбуватиметься у співпраці із Мар’яною Садовською, співачкою, актрисою, композиторкою, музичною драматургинею, фольклористкою, яка вже багато років мешкає у Кельні.

До Нового року для найменших глядачів готується прем’єра – «Історія бабая Йохана» за книжкою вчительки Марія Василишин з Чорного Потоку на Надвірнянщині, яка 2016 року перемогла у конкурсі «Перший рукопис» (конкурс започаткували для тих, хто народився і працює на Прикарпатті і ще не має виданих книжок).

На квітень припаде старт ще однієї режисерської роботи. В Івано-Франківську ставитиме Андрій Бакіров, головний режисер Чернігівського театру, володар українського театрального Оскара – премії «Гра» за «Вій. Докудрама» (номінація «краща драматична вистава»).

А головний режисер Івано-Франківського національного драматичного театру Жюль ОДРІ буквально днями приступає до роботи над постановкою за твором Софії Андрухович «Фелікс Австрія».

29 грудня відбудуться урочистості з нагоди 80-літнього ювілею театру. Театр відкриває нові імена своїх видатних митців. Зокрема, славу нашого театру творили не лише видатний композитор (з осені 1939 року був головним диригентом театру) Ярослав Барнич, а й Міліца Симашкевич - учениця Вадима Меллєра, головного художника театру Леся Курбаса «Березіль», першажінка-художниця, ім’я якої з’вилося на кіноафішах.