Віра Платонова: Івано-Франківськ демонструє свою відкритість до новітніх технологій і впевнено реалізує концепцію smart city

Івано-Франківськ зробив ще один крок до впровадження повноцінного електронного квитка для проїзду в громадському транспорті: з 1 лютого на тролейбусах «Man» можна оплачувати за допомогою безконтактної банківської картки чи NFC-пристрою (айфона, смартфона, планшета чи годинника) з функцією безконтактних платежів і додатком систем мобільних платежів Apple Pay чи Google Pay. Реалізацію пілотного проекту з безготівкої оплати через банківські картки і пристрої з NFC (технологія Near Field Communication — «комунікація ближнього поля» в перекладі з англійської, що означає бездротовий зв’язок на короткій відстані лише в кілька сантиметрів — використовується для безконтактних платежів) здійснює комунальне підприємство «Електроавтотранс» (далі — КП «ЕАТ») спільно з компанією «Visa» та Ощадбанком, котрі допомагають українським містам розвивати інноваційну платіжну інфраструктуру для громадського транспорту.

Як відомо, електронний квиток у тролейбусах на основі спеціального QR-коду через інтернет-банк Приват24 презентували ще навесні 2017 року, а оплату з допомогою текстових повідомлень (sms) на телефоні — торік у жовтні. В обох випадках Івано-Франківськ став першим містом в Україні, де з’явилася така новація на комунальному транспорті.

Отож що являє собою безконтактна оплата за проїзд із банківської картки чи NFC-пристрою? Іванофранківці, які користуються громадським електротранспортом, уже мають можливість бачити в тролейбусах «Man» навпроти дверей спеціальні зчитувальні пристрої — валідатори. Саме до них для оплати за проїзд треба прикласти банківську картку або NFC-пристрій і здійснити транзакцію. Якщо на валідаторі засвітиться зелена галочка і з нього пролунає відповідний звук, це означатиме: оплата відбулася успішно.

Керівництво КП «ЕАТ» запевняє, що до 1 червня оснастить валідаторами і понад три десятки автобусів на комунальних 27-му і 41-му маршрутах. Також у водіїв і контролерів громадського транспорту будуть мобільні валідатори.

Міський голова Руслан Марцінків уже повідомив, що мережу, де застосовуватимуть безконтактну оплату, розширюватимуть і з часом це пошириться й на приватних перевізників.

«Ніхто так швидко ще не реалізовував такі складні ідеї, тому найщиріші похвали вашому містові. Це справді європейська практика, і окрім Києва, Харкова і декількох інших міст, цього в Україні ще не робили. Івано-Франківськ дуже успішно впроваджує цю надскладну систему», — зазначив старший директор зі стратегічних партнерств у країнах СНД та Північно-Східної Європи компанії «Visa» Євген Лісняк.
«Наприкінці жовтня ми підписали із містом меморандум про партнерство, а вже сьогодні запускаємо проект. Це одне з найшвидших впроваджень таких проектів в Україні. Івано-Франківськ демонструє свою відкритість до новітніх технологій та впевнено реалізує концепцію smart city», — сказала голова групи країн регіону СНД і Південно-Східної Європи компанії «Visa» Віра Платонова.

До речі, компанія «Visa» за власний рахунок забезпечила можливість прийому безконтактних банківських карт і зокрема допомогла з розробкою програмного забезпечення та оновленням валідаторів для відкриття прийому на них платіжних карток.

«Впевнений, завдяки запровадженню технології безконтактної оплати проїзду в Івано-Франківську користування транспортом в цьому одному з найкрасивіших міст України стане ще більш зручним і комфортним для жителів і гостей та зміцнить його туристичний потенціал», — сказав голова правління Ощадбанку Андрій Пишний.
«Завдяки спільній роботі з нашими партнерами — компанією «Visa» та Ощадбанком ми розширюємо можливості безготівкової оплати у комунальних тролейбусах і автобусах, — прокоментував транспортну подію в Івано-Франківську міський голова Руслан Марцінків. — Наша мета - не лише збільшувати частку комунального транспорту, закуповувати новий рухомий склад, а й упроваджувати сучасні технології оплати проїзду. Як відомо, ми першими в Україні запровадили оплату з допомогою QR-коду і sms-квиток, а тепер у числі перших застосували безконтактну оплату за проїзд. Таким чином ми продовжуємо розвивати концепцію «Івано-Франківськ smart city» і до 1 червня 2019 року маємо на меті максимально перейти до впровадження електронного квитка. Це сприятиме виведенню готівки з обігу на комунальному транспорті і зробить оплату за проїзд у ньому зручнішою для пасажирів. Тому й крок за кроком впроваджуємо нові сервіси безготівкової оплати. Отож іванофранківцям слід пам’ятати, що з червня в комунальному транспорті стартує сервіс електронного квитка й для цього потрібно оформити на себе картки. І передусім це стосується пільгових категорій жителів міста. Адже пільгова електронна картка замінить дотеперішню «картку іванофранківця» — вона призначена передусім для оплати проїзду в міському громадському транспорті. Замовити електронну картку можна телефоном 750-600 (МІУК), 1580, 050-010-1580 чи 067-010-1580 (служба оперативного реагування)».