«Вікі любить пам'ятки» (Wiki Loves Monuments) — щорічний міжнародний фотоконкурс, який проходить протягом вересня. Учасники фотографують історичні пам'ятки і об'єкти культурної спадщини у своєму регіоні і завантажують їх на Вікісховище. Метою заходу є висвітлення культурно-історичної спадщини країн-учасниць.
Ініціатива проведення конкурсу Wiki Loves Monuments належить нідерландським вікіпедистам, які 2010 року запропонували сфотографувати 50 тисяч пам'яток Нідерландів.
У 2012 році конкурс вийшов за межі Європи і в ньому взяло участь 35 країн.
Минулого року конкурс в Україні проводився вже дев'ятий раз і, незважаючи на пандемію, 550 учасників завантажили рекордну кількість світлин — 47 616. За кількістю фото Україна посіла перше місце серед 50 країн-учасниць.
Журі оцінювало світлини, які залишилися після попереднього відбору оргкомітетом, тобто приблизно 9 тисяч робіт. До другого раунду журі відібрало 928 світлин. Перші два етапи журіння відбулися онлайн. Наприкінці 2020 року в Києві журі зібралося, щоб провести третій раунд і вибрати десять найкращих із 165. У журі працювали фотографи, краєзнавці і вікіпедисти з усієї України. Серед них було й п’ятеро прикарпатців – це архітектор Микола Капак, краєзнавець Ігор Андруняк, фотографи Михайло Будейчук, Ростислав Кондрат і Ярема Проців.
Найкращими за якістю, композицією, енциклопедичністю, журі обрало світлини пам’яток, що розташовані у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Львівській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській областях та Києві. Ці фотографії представлять Україну на міжнародному етапі конкурсу, де позмагаються з переможцями інших країн.
Найкращою світлиною «Вікі любить пам’ятки 2020» стала фотографія Церкви Святого Юрія, розташованої у Дрогобичі Львівської області. Авторкою фото є Олена Курило.
«Мета конкурсу “Вікі любить пам’ятки”— зібрати знімки всіх об’єктів нерухомої спадщини світу для ілюстрування статей у Вікіпедії та привернути увагу до стану збереженості цих об’єктів. Проєкт згуртовує навколо себе фотографів, краєзнавців, вікіпедистів та усіх небайдужих до збереження культурної спадщини. Цього року у нас серед 10 переможців — 10 різних авторів та 9 регіонів. Дуже добре, що Україна буде представлена на міжнародному етапі такою різноманітною», — прокоментувала Наталія Тимків, адміністраторка української Вікіпедії, членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки».
Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.