Як ми анонсували (матеріал "Нововведення..."), 16 квітня набув чинності наказ Міністерства освіти і науки, який запроваджує з 2020-го новий механізм перевірки загальноосвітніх шкіл – інституційний аудит, котрий раз на 10 років проводитиме Державна служба якості освіти та її територіальні органи. Також буде можливість проводити таку перевірку позапланово, якщо для цього є підстави, зокрема низькі результати незалежного зовнішнього моніторингу якості освіти або ж ініціатива засновника закладу. Цей механізм має на меті замінити застарілу репресивно-контрольну систему атестацій шкіл та вдосконалити роботу навчальних закладів.
– Ідея інституційного аудиту полягає в тому, щоб виявити позитивні і слабкі сторони школи, надати навчальному закладу певні рекомендації щодо підвищення якості освіти, – прокоментувала нововведення міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час візиту на Прикарпаття. – За результатами перевірки також визначатимуть якість освітньої діяльності шкіл за такими рівнями: високий, достатній, вимагає покращення, низький. У разі виявлення порушень Державна служба якості освіти (ДСЯО) надаватиме школі рекомендації та час для роботи над помилками – до 1 року. Якщо ж після визначеного терміну заклад не виправить ситуацію, то ДСЯО зможе рекомендувати засновнику змінити керівника школи або ж взагалі реорганізувати заклад. Тобто це потужний інструмент підвищення якості роботи у школах. З другого боку, ми не можемо допускати, щоб школи, які працюють у дуже поганих умовах, не створюють умов для доброякісної освіти, й далі це робили. Сподіваюся, новий інструмент буде ефективнішим, ніж попередній, і спонукатиме до підвищення якості освіти в середній школі...
Під час інституційного аудиту роботу закладу оцінюватиме окремо створена експертна група. До її складу входитимуть освітяни, що мають досвід роботи у школі не менше п’яти років, вищу педагогічну освіту або вищу кваліфікаційну категорію, а також пройшли спеціальне навчання. В експертній групі має бути не більше 12 членів, але й не менше трьох. До її роботи можуть долучати представників громадськості. Передбачено, що інституційний аудит здійснюватимуть за чотирма напрямами: освітнє середовище закладу; система оцінювання здобувачів освіти; педагогічна діяльність педпрацівників закладу; управлінські процеси закладу.
Із травня цього року Державна служба якості освіти розпочне пілотування інституційного аудиту, а остаточно механізм перевірки шкіл запрацює з 2020 року.