У квітні стартував проєкт «Відкритий ринок» – соціальна онлайн-платформа для підтримки невеликих сільгосппідприємств. Його ініціатором виступила громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» у партнерстві з Асоціацією міст України. На спеціальному інтерактивному сайті https://rynok.in.ua/ фермери з усієї України мають можливість розмістити інформацію про власну продукцію, а споживачі – легко її знайти. Проєкт некомерційний, тому користування платформою безплатне.
«Відкритий ринок» – це майданчик, на якому зможуть зустрітися без посередників виробники сільськогосподарської продукції та її споживачі. Він задуманий як відповідь на виклики епідемії COVID-19 та її наслідків. Адже багато селян нині опинилися у складній ситуації, не маючи можливості реалізувати вирощену власну продукцію на ринках та ярмарках України. Водночас жителі міст і селищ вимушені купувати фрукти, овочі, м’ясо, молоко та іншу продукцію суто в магазинах та супермаркетах.
За словами виконавчого директора Асоціації міст України (АМУ) Олександра Слобожана, в нашій державі, як і в усьому світі, економічний розвиток громад прямо залежить від діяльності малого та середнього бізнесу, який сплачує податки у місцеві бюджети. Але коли через карантин були зачинені всі ринки, невеликі фермерські господарства та сімейні кооперативи не мали можливості збувати власну продукцію, а отже, отримувати прибутки і платити податки.
Проєкт «Відкритий ринок» має на меті допомогти їм знайти своїх покупців, які, своєю чергою, отримають можливість придбати доброякісні свіжі продукти. По суті, ця платформа переводить ринок в онлайн. О. Слобожан вважає, що проєкт існуватиме та розвиватиметься і надалі, коли минуть важкі часи, бо майбутнє за сучасними технологіями. АМУ підтримала цю ініціативу і закликає громади сприяти її максимальному поширенню та залученню місцевих сільгоспвиробників.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ, консультант АМУ з бюджетних питань Юрій Стефанчук зазначив: «З огляду на те, що відбувається спад доходів до місцевих бюджетів, ініціативи соціального та інфраструктурного напрямів не виконуються, дуже важливо стимулювати малий і середній бізнес, податки якого є основою місцевих бюджетів. А відкритий ринок дозволяє пряму комунікацію виробників і споживачів, створюючи попит і пропозицію. Малий та середній бізнес реалізовує свою продукцію, задовольняючи потреби споживачів, а також підприємці виплачують зарплату людям і стимулюють місцевий економічний розвиток».
Очільник ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» керівник проєкту «Відкритий ринок» Максим Черкашин розповів, що за місяць на платформі зареєструвалося майже 300 підприємців з усієї України, серед лідерів –Київська, Полтавська, Львівська і Луганська області. Правда, з Прикарпаття до майданчика наразі долучилося тільки п’ятеро підприємців.
«Коли закрили ринки та ярмарки, ми запропонували сільгоспвиробникам альтернативний варіант продажу вирощеної власної продукції. А коли ринки і ярмарки відкриють, це буде ще один із варіантів її продажу. Якщо говорити про перспективу «Відкритого ринку», то думаю, що цей проєкт її має, оскільки люди отримали можливість продавати і купувати за допомогою телефону. Через платформу напряму можна шукати цільову аудиторію» – наголосив М. Черкашин. Керівник проєкту очікує, що від кожної області буде зареєстровано приблизно по 100 товаровиробників. Тоді споживачам буде зручно шукати потрібну їм продукцію.
Щоб перевірити, як працює «Відкритий ринок», ми зателефонували до прикарпатських підприємців, які долучилися до платформи. Підприємець Іван Саварін, який реалізує розсаду, каже, що я друга людина, яка звернулася до нього по товар через цю платформу. Але сподівається, що далі справи підуть краще. За словами Сергія Цибульського, який торгує молочними продуктами, онлайн-ринок має перспективу, особливо, коли ним зацікавляться гуртовики. Платформа «Відкритий ринок» доступна за адресою: https://rynok.in.ua