Від «Роттердама» – до «Амстердама»: чи полегшить життя українців нова формула обчислення ціни на газ

Наприкінці січня іванофранківцям почали приносити нові платіжки – за транспортування газу. Як ми вже писали, таким чином реалізовано давню ідею щодо впровадження абонплати за споживання газу. І якщо через обурення українців та експертів ринку перша спроба, коли абонплату прив’язали до потужності газового лічильника, не вдалася, то цього разу її вирішили визначити з огляду на обсяги споживання газу протягом минулого року. Від суми беруть певний відсоток і ділять на 12. Тому оплачувати транспортування потрібно рівними частинами протягом усього року. Причому до 20-го числа того місяця, в якому відбувається споживання, а не, як ми звикли, наступного. Обсяг, спожитий торік, мали порахувати облгази та повідомити споживачам суму оплати. Враховуючи те, що з повідомленнями вони запізнились, перший млинець, як кажуть, вийшов глевким.

Утім, це не всі новації фінішу січня. Ще одним важливим нововведенням стала формула формування ціни на газ для населення та теплопостачальних підприємств. Відтепер і до кінця квітня «Нафтогаз України» зобов’язано продавати газ захищеним споживачам за ціною не вище рівня, який, зокрема, враховує середньоарифметичне значення фактичних цін природного газу на наступну добу на голландському газовому хабі TTF. Також тариф має охоплювати вартість транспортування газу до кордону з Україною, входу у вітчизняну газотранспортну систему та націнку НАК «Нафтогаз України» у розмірі 1,917 відсотка. Звісно, доведеться заплатити і за транспортування, і за розподіл газу в Україні. Для кожної області тариф на ці послуги визначає окремо Національна комісія, що здійснює регулювання тарифів у сферах енергетики та комунальних послуг.

Як стверджують експерти, те, що ціну газу прив’язано до коливання цін на європейській біржі, означатиме перехід на ринкове ціноутворення в цій сфері. Хоча важко говорити про повноцінний ринок у ситуації, коли споживач не має можливості вільно обирати продавця товару. Найімовірніше, найближчим часом ми матимемо справу з таким собі квазіринком.

Своє роз’яснення з приводу ціни та її складових надали у НАК. Через кілька днів після виходу урядової постанови там порахували, що ціна газу для населення та виробників тепла в січні – 4,65 гривні за кубометр без урахування податку на додану вартість та витрат на його доставку. Між іншим, пресслужба «Нафтогазу» наполягає, що вона на 25 відсотків нижча, ніж у січні торік. Компанія обчислюватиме за підсумками біржових торгів ціну газу з 1-го по 22-ге число кожного місяця та публікуватиме її через кілька днів.

Зауважимо, що торік у грудні ціна блакитного палива для захищених категорій споживачів становила 4,27 гривні за кубометр (без ПДВ та витрат на доставку). Таким чином, нова січнева ціна зросла на 8,8 відсотка проти старої грудневої.

Втім, тут важливий інший момент. До ухвалення згаданої урядової постанови в Україні діяли дві ціни за так званим покладанням спеціальних обов’язків – квартальна та місячна. Квартальну «Нафтогаз» автоматично поширив на всіх побутових та прирівняних до них споживачів. Для фіксування місячної ціни, яка нібито могла змінюватись, потрібно було писати спеціальну заяву та звертатись із нею до постачальника. Щоправда, в січні ці дві ціни, як не дивно, збігались і становили 5,5 грн за кубометр (або 6,91 гривні з ПДВ та вартістю доставки і торгової націнки). У «Нафтогазі» вже пояснили, що нова оптова ціна діятиме замість квартальної та місячної.

Нову знижену ціну газу застосовуватимуть автоматично для побутових споживачів, не залежно від того, яку ціну було обрано раніше. Для цього споживачам не потрібно нікуди звертатись чи оформляти якісь документи. Клієнти, які раніше придбали газ на умовах пропозиції від НАК «Газовий запас», також можуть сплачувати за зниженою ціною, а невикористаний залишок коштів їм повернуть на рахунки після завершення опалювального сезону. Їх можуть зарахувати як передоплату в рахунок майбутніх платежів або за заявою споживача повернути йому.

Зауважимо, що, за словами міністра енергетики та комунальних послуг Олексія Оржеля, наступного місяця ціну на блакитне паливо знову можуть знизити.

«Ми очікуємо, що позитивні тренди, які є на ринку, продовжуватимуть діяти, – сказав міністр. – Це означає, що ця нова формула дозволить ще раз, можливо, в бік зменшення, переглянути ціни в лютому».

Слід зауважити, що ситуація на газовому фронті в Україні могла би бути зовсім іншою, якби не вдалося підписати угоду про транзит із російським «Газпромом». Відтак цей фактор, а також накопичені значні резерви в підземних сховищах блакитного палива як в Україні, так і в Європі сприяють зниженню поточних цін. Втім, зрозуміло, що такою ситуація буде не завжди. Чого очікувати українським споживачам після завершення цього перехідного періоду, а саме з 1 травня цього року, наразі, напевно, не зможе спрогнозувати ніхто. Так, це питання буде менш чутливим для нас у неопалювальний період, коли витрачаємо набагато менше газу. Однак уже в наступному опалювальному сезоні ми можемо зіткнутись із неприємними новинами в цій сфері.

Додамо до цього також, що наразі значне зниження ціни на газ не особливо позначилось на платіжках за тепло в оселях. Крім того, в Івано-Франківську маємо ситуацію, коли різні споживачі (ті, хто отримує тепло від «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та від «СТЕК») за однакову опалювальну площу платять по-різному. Звичайно, коли б ішлося про справжній ринок у цій сфері та можливість вибору, то нема сумнівів, що один із теплопостачальників уже наступного опалювального сезону мав би серйозні проблеми з клієнтами. Однак, як ми уже писали, на жаль, в Україні маємо справу з квазіринком. Тобто можливості вибору передбачено, однак як їх реалізувати, невідомо.

Редактор відділу газети “Галичина”