Вибух емоцій і почуттів – у роботах косівської художниці Наталії Юрової

У Верховині у виставковій залі регіонального Історико-краєзнавчого музею Гуцульщини відкрили персональну виставку молодої художниці Наталії ЮРОВОЇ «Місця сили». Більше трьох десятків робіт живопису в жанрі пейзажу представила авторка верховинцям та гостям міста. Мовою пензля передала велич і красу рідного краю, розкрила власний внутрішній світ, відтворила людський настрій.

Дитячі та шкільні роки Наталії пов’язані з містом Чортковом на Тернопіллі. Навчалася в художній школі, згодом – на відділеннях художнього розпису в училищі прикладного і декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв (ЛНАМ) та монументально-декоративного живопису Косівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ.

Наталя полюбила Косівщину всім серцем. Тут знайшла своє кохання, Косів став для неї рідною домівкою… Н. Юрова – лауреат низки художніх фестивалів, конкурсів та олімпіад, учасниця багатьох виставок живопису – в Косові, Коломиї, Івано-Франківську, Львові, Ужгороді, Опішному, Києві, Дніпрі. Роботи художниці представлені в музеях, приватних колекціях в Україні, Болгарії, Італії, США, Росії. Пробує себе вона і в художній графіці. Деякі казки з книжки Аделі Григорук оформлено ілюстраціями Н. Юрової. Цікаві сюжети захоплюють її, будять творчу фантазію.

А ще Наталя полюбляє фотосправу. З фотоапаратом її можна побачити на міських вулицях Косова, на гірських вершинах, весіллях, виставках, квестах, конкурсах, фестивалях. Уперше її роботу «Зимовий сон» опубліковано в журналі «Photographer» 2014-го. На ІХ Міжнародному молодіжному гончарському фестивалі «Опішне-2015» художниця представила глядачам свою персональну фотовиставку пейзажів Карпат. Наталя – позаштатний фотограф у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Пейзажний жанр – один із її засобів пізнання світу, в ньому виявляється своєрідність мистецької обдарованості молодої художниці. Тому вона знаходить час, щоб спілкуватися з природою, вбирати її у своє серце. З етюдником мисткиню можна побачити світанками і надвечір’ями на берегах в’юнкої Рибниці. Іншим разом – на верхів’ях гір за замальовками...

Карпати чарують у різні пори року. Тож по-своєму привабливі полотна художниці «Багряна сопка», «Над Гуком», «Осінній Буківець», «Гора Ребра», «Прут», «Шпиці», «Дземброня». Кожна робота – замилування для очей і душі. Піняться сріблясті річки, квітнуть полонини, у ранішньому серпанку димлять гори, у глибокій задумі височать предковічні скелі, владарює осінь. А ось гостроверхі хатини, гори, вкриті білими шапками снігу, ошатні стіжки сіна…

«Живописні роботи – олійні пейзажі, тематичні твори – цікаві композиційним вирішенням, колоритом, авторською думкою. Вони не відтворюють звичного предметного світу, не є нудним натуралістичним переказом природного середовища. В Наталиних роботах – вибух емоцій, почуттів, інтуїція і натхнення нерозривно поєдналися з умілим вибором об’єкта зображення, набутою малярською технікою, першими прикладами її власного, авторського, стилю», – відзначив на відкритті виставки художник Антон Григорук.

До речі, Наталя ще студенткою насмілилася відкрити виставку в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини. А її дипломна робота — панно «Герої не вмирають», яку авторка подарувала Косівській районній раді, – це наче прохання до Всевишнього, щоб захистив і зберіг Україну, і звернення до співвітчизників, щоб не забули кривавих подій на Майдані.

Марія ПОРОХ. Член Клубу інтелігенції ім. І. Пелипейка та РО «Просвіта», м. Косів.