Досвідчені мисливці завжди починають свій шлях зі статусу початківця, який лише вчиться головним особливостям полювання. З отриманням досвіду приходить розуміння, який коліматорний приціл встановити на зброю та як облаштувати місце для її зберігання. Однак досвід не приходить сам собою, тому потрібно знати, на що звертати увагу під час вибору зброї для новачка.
Призначення мисливської зброї як визначальний фактор вибору
Професійний підхід до полювання передбачає грамотну розстановку пріоритетів. У мисливців рідко зустрічається універсальне озброєння, а отже, потрібно визначитися, на кого планується полювання. Наприклад, серед основних цілей виділяють великих/дрібних звірів і птахів. Якщо розмежувати різні види рушниць під конкретні призначення, варто виділити нарізні та гладкоствольні. Класична нарізна мисливська зброя використовується для полювання на великих звірів, до яких належать кабани, лосі та інші крупні тварини. Для мисливця без досвіду подібне може бути небезпечним. Крім цього, щоб постріл був точнішим, потрібно тримати стабільну відстань до цілі.
Значно кращим варіантом для початківця буде гладкоствольна зброя, призначена для птиці та дрібної дичини. Серед особливостей варто виділити прицільну дальність, що може становити до 15 метрів, та значно меншу вагу, ніж у нарізних. Щоб повноцінно перейти на нарізну зброю, бажано мати не менше ніж 5 років практики з гладкоствольною.
Яким має бути калібр мисливської зброї
Не менш значущим фактором під час вибору озброєння для полювання є калібр. І тут не завжди працює правило «чим більше — тим краще», оскільки рушниця вибирається для конкретних задач. Якщо проводити конкретну градацію, вона буде такою:
- 20 калібр. Використовується для полювання на птицю та дрібних тварин.
- 16 калібр. Для ходового полювання в компанії мисливської собаки. Такі рушниці характеризуються легкою вагою та помірною віддачею, через що ними комфортно користуватися при переміщенні.
- 12 калібр. Збалансований варіант, може бути ефективно використаний як для великої дичини, так і для середньої.
Оптимальним варіантом для початківців буде 16 калібр. Також популярним є навчання на 12-ці, оскільки вона має кращу сумісність із великою кількістю форматів патронів.
Корисні поради щодо вибору мисливської зброї
Щоб остаточно визначитися з вибором, корисно взяти до уваги такі рекомендації:
- Серйозний підхід. Новачок у мисливському ремеслі може вкрай швидко перегоріти. Через це варто купувати зброю, яка не лежатиме брухтом у коморі.
- Консультація професіоналів. У питанні вибору професійної мисливської зброї недостатньо керуватися зовнішнім виглядом чи характеристиками. Якщо є можливість проконсультуватися з досвідченим мисливцем, це варто зробити.
- Вага. Оптимальна вага рушниці має становити не більше ніж 20 % від маси тіла мисливця.
Якщо взяти до уваги поради, наведені вище, визначитися з потрібним варіантом для полювання буде суттєво простіше.