«Верховний» картель. «Справа Князєва» свідчить, що величезні зарплати суддів не гарантують їхньої чесності…

В Україні за понад три десятиліття її державної самостійності прогриміло чимало корупційних та кримінальних скандалів з участю тих чи інших фігурантів її владного Олімпу. Згадаймо хоча б ті з них, які вилились у відому громадянську акцію «Україна без Кучми», що наприкінці 90-х років і на початку «нульових» періодично спалахувала в державі.

Та схоже, що рекордними за кількістю таких оказій стали останні кілька років. Про деякі з тих резонансних трапунків «Галичина» вже розповідала у публікаціях під рубрикою «Українські скандали». Але, звісно, лише про окремі, оскільки, як казав ще Козьма Прутков, неможливо осягти неосяжне. Про інші ж принагідно принаймні згадували побіжно…

Звичайно, не всі події такого гатунку цілковито однозначні. Проте днями трапився новий скандал, який просто немає права оминути. Власне, попередню інформацію про нього ми подали в минулому випуску газети («Галичина» за 18 травня) із доволі промовистим заголовком «На хабарі у $2,7 млн затримали «гаранта» верховенства права». І йшлося там про досі небувалий для корупційної України інцидент: співробітники НАБУ й САП впіймали «на гарячому» голову Верховного суду (ВС) Всеволода Князєва, котрий взяв хабар у розмірі майже три мільйони доларів.

Такий трапунок викликав чималий резонанс не лише в нашому суспільстві, а й за кордоном. Як свідчать дописи у фейсбуці українських заробітчан у Польщі, тамтешні корінні жителі за голови хапаються, не розуміючи, як таке може бути. «Ми з останніх сил помагаємо Україні, якій нині справді нелегко, – кажуть вони, – а її високопосадовці обкрадають свій народ»…

«Справа Князєва» особлива й тим, що в Україні ще від 1938-го, коли заарештували, а відтак розстріляли голову ВС УРСР Федора Шумятського, більше таких високопосадовців у судовій системі держави не затримували… Тим часом В. Князєву повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди, позачерговий пленум ВС того ж дня висловив йому недовіру, тобто зняв з посади, а Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відправив колишнього керівника ВС під варту на два місяці з альтернативою застави в розмірі 107 млн грн.

ВАКС відправив за грати й адвоката Олега Горецького. Гучне затримання його та ексголови ВС, за інформацією НАБУ, пов’язане зі справою про законність купівлі відомим бізнесменом, власником групи «Фінанси та кредит» Костянтином Жеваго акцій Полтавського ГЗК, яка відбулася 20 років тому. За даними слідства, Князєв і Горецький верховодили у злочинній групі, до якої входили судді, адвокати та інші посередники і яка мала забезпечувати «ухвалення потрібного для цього підприємця судового вердикту». Гроші Князєв отримував безпосередньо від людей олігарха.

Розкрити цей судово-адвокатський картель допоміг агент НАБУ, котрий працював у «конторі» О. Горецького під прикриттям, як розповіли у відомстві. Він, а точніше вона – молода і вродлива штатна співробітниця агенції зафіксувала низку контактів К. Жеваго з власником цього адвокатського об’єднання, яким користувалися для прикриття злочинної діяльності.

Правда, сам добродій Костянтин заперечує свою причетність до багатомільйонного хабаря. Про це йдеться в заяві, яку його пресслужба передала Forbes. Та в будь-якому разі «це найрезонансніша справа за період діяльності НАБУ та САП і найбільше викриття найвищої посадової особи у судовій гілці влади», – заявив директор НАБУ Семен Кривонос.

Водночас справа «Пташеняти Ківалова», як ще називають на політичному подіумі В. Князєва, по суті, засвідчила провал першого етапу судової реформи в нашій державі, який стартував ще 2016 року зі встановлення суддям високої заробітної платні (як ми писали в минулому випуску газети, офіційний місячний заробіток голови ВС, за різними даними, сягає 640 – 740 тисяч гривень). Як зазначив зокрема народний депутат від партії «Голос» Ярослав Юрчишин, висока зарплата суддів – це явно недостатній запобіжник для корупції в судовій системі. За його словами, щоб судді в Україні не брали хабарів, треба запровадити невідворотність суворого покарання для них за це.

Поки цей матеріал готували до друку, з’явилася інформація, що СБУ повідомила про підозру чернівецькому олігархові Дмитру Фірташу й низці керівників його «Регіональної газової компанії», яка фактично управляє двома десятками колишніх так званих міськгазів й облгазів. Їм інкримінують розкрадання блакитного палива з газотранспортної системи України в особливо великих обсягах. Та вичерпніше про це, як, до речі, й про наміри владного Олімпу в Україні обміняти на українських військовополонених ексголову «Мотор-Січі» В’ячеслава Богуслаєва, котрого підозрюють у держзраді, читайте в «Галичині» надалі.