Верховна Рада ухвалила закон про імпічмент президента України

Президент Володимир Зеленський виконав свою головну обіцянку, яку виголосив на інавгурації, - учора, 6 червня, парламент ухвалив закон про імпічмент президента. Закон №1098 "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України" визначає процедуру імпічменту президента.

За відповідне рішення проголосувало 279 депутатів, проти - 0, утримались - 2. Не голосувало - 72.

"Хтось каже, що ми не працюємо, але ми працюємо і працюємо ефективно", - похвалив нардепів спікер Ради Андрій Парубій після успішного голосування. Проте забув сказати, що депутати цього тижня укотре проігнорували інші важливі запропоновані президентом законопроекти, серед яких закон про зняття депутатської недоторканності.

У законі про імпічмент сказано, що для вирішення процедури виявлення недовіри главі держави за потреби буде створена спеціальна тимчасова слідча комісія ВР - колегіальний тимчасовий орган парламенту, до якого входитимуть нардепи, спецпрокурор та спецслідчі, зазначає РБК.Україна.

Комісія проводитиме розслідування обставин щодо вчинення президентом України державної зради або іншого злочину, викладених у підписаному більшістю народних депутатів від конституційного складу ВРУ поданні про ініціювання питання про усунення президента з посади в порядку імпічменту.

Визначається, що спеціальна слідча комісія у визначений ВР термін, але не пізніше ніж через два місяці з дня її утворення, подає парламенту висновки і пропозиції щодо розслідування обставин, викладених у поданні про ініціювання імпічменту.

Передбачено, що Верховна Рада більшістю голосів депутатів від її конституційного складу прийматиме рішення щодо ініціювання питання імпічменту та включення його до порядку денного сесії як невідкладного. Про прийняття такого рішення спікер Ради терміново повідомлятиме главі держави.

Термін діяльності комісії з урахуванням календарного плану роботи ВР не має перевищувати трьох місяців з дня її утворення. У разі прийняття Радою рішення про звинувачення президента діяльність СВСК триває на період до завершення розгляду процедури імпічменту.

Відповідно до закону, підставами для утворення слідчої комісії можуть бути:

  • повідомлення про обставини, що загрожують суверенітету, територіальній цілісності України або її економічним, науково-технічним, національно-культурним, соціальним інтересам, охороні довкілля;
  • повідомлення про масове порушення прав, свобод і законних інтересів громадян, їх об'єднань або зловживання владою посадовими, службовими особами, що завдало істотної шкоди суспільним інтересам.
  • повідомлення про порушення Конституції України, законів України органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими, службовими особами, керівниками (або посадовими особами, що виконують їх обов'язки) підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, що становлять суспільний інтерес.

Спеціальна слідча комісія має право:

  • заслуховувати президента України та захисника (захисників) його прав;
  • потребувати необхідні документи, матеріали й інші відомості, які стосуються розслідування, у держорганів, органів місцевого самоврядування, їх посадових, службових осіб, керівників (посадових осіб, котрі виконують їх обов'язки) підприємств, установ і організацій, громадських об'єднань, засобів масової інформації та окремих громадян;
  • в разі потреби призначати експертизи та залучати фахівців для дослідження і оцінки доказів, визначати по два або більше представників ССК і доручати їм бути присутніми під час проведення зазначених експертиз і досліджень та встановлення їх результатів;
  • запрошувати і заслуховувати громадян України (крім суддів і суддів Конституційного суду України), які можуть повідомити про обставини скоєння главою держави держзради або іншого злочину.

Крім того, в документі визначаються повноваження спеціального прокурора і спеціальних слідчих, а також вимоги до їх кандидатур.