ВЕЛИКОДНІ ПОСЛАННЯ ВЛАДИК (оновлено)

«Воскресення Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах,

і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити». (Великодня стихира).

Всесвітліші та всечесні отці, преподобні монахи та монахині, дорогі семінаристи, возлюблені брати і сестри у Христі, цей не легкий час щиросердечно, вітаю вас з великим святом Світлого Христового Воскресіння.

У цей врочистий день Воскресіння, станьмо учасниками нового виноградного плоду, Божественної радості і царства Христового, оспівуючи Його, як Бога, навіки (стих. Пасхальної утрені).

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

Понад дві тисячі років сталася подія, якої ще не знав світ, але яка змінила наш світ. Спаситель, якого було засуджено на смерть і розп’ято на хресті, – воскрес із мертвих.

«Чому шукаєте живого між мертвими? Його нема тут: він воскрес» (Лк. 24, 5-6), – питає ангел жінок-мироносиць. Словами «Христос Воскрес» звіщаємо правду про те, що через свої страждання і смерть Господь перейшов до нового Життя. І цей перехід Він вчинив заради нас. Здається, що все було проти Нього: і римська влада, яка не зносила жодних проявів свободи духу; власний народ, який Його зрікся; та й навіть учні виявили слабкість духу втечею чи навіть зрадою. Але перемога належала Йому. Через приниження, хресну дорогу, хрест і морок могили Христос прийшов до слави Воскресіння.

І все зникло: сум, скорбота, сльози. І прийшла радість Воскресіння. І це є головною правдою християнської віри: смерть і гріх переможені! Це означає, що ми всі, які поєдналися з Христом у святому таїнстві Хрещення, разом з Ним помираємо для гріха і воскресаємо до вічного життя. Чим більше ми пізнаємо особу нашого Спасителя та Його місію, тим виразніше ми приходимо до пізнання правди що народжуємося, живемо, працюємо, переносимо страждання та труднощі для Христа, та разом із Ним.

Воскресіння Христове – це перш за все радість. Радість, яка бере початок з віри в Пресвяту Трійцю і Воскресіння другої Особи Божої. І як зазначає апостол Павло «вірне це слово й повного довір’я гідне, що Христос Ісус прийшов у світ, щоб спасти грішних, з яких я – перший» (І Тим. 1, 15).

Ця радість Воскресіння лікує всі рани, яких ми мали досить цього Великого Посту. Адже переживаємо випробування хворобою, яка невпинно поширюється всім світом, змушує нас залишатися на відстані один від одного та, на жаль, забирає багатьох. Ми, які пережили цьогоріч інколи відчуття покинутості, біль розчарування, страху, у Воскреслому Спасителеві повинні віднайти справжню радість, яка полягає не в тому, щоб щось отримувати чи фізично бути близько один до одного, але щоб належати Богові та служити ближньому. Допоможімо один одному віднайти саме таку радість.

Єднаймося й надалі навколо особи Христа розп’ятого і Воскреслого, як ми це робили у годину випробувань, творячи тим самим живу клітинку Христової Церкви. Пам’ятаймо, що кожне наше страждання можна перенести, якщо вповні оцінимо людське життя, відкуплене Ісусом Христом. І не затримуймося тільки над Його розп’яттям, а вірмо в Його Воскресіння, пригорнімся до воскреслого Спасителя, щоби пригорнутися до надії: ось сила віри що визволяє від страху та дає надію.

Ми маємо передати тепер, як наші батьки колись, нашим дітям і внукам віру, надію та любов. Саме таку любов, яку показують нам події страждань Ісуса Христа та Його Воскресіння. Любов, яку ми плекаємо в особистій та родинній молитві. Нехай прикладом такої твердої віри, любові та справжньої радості будуть ті, які жертвують своїм життям заради порятунку інших, а також приклад тисяч медиків, які тихо і сумлінно виконують свою роботу в найскладніших умовах заради порятунку хворих.

Сьогодні згадаймо у своїй молитві усіх, хто помер від цього вірусного захворювання, хворих на цю недугу, а також тих, хто залишається з ними, – лікарів, медичних сестер, усіх працівників лікарень, волонтерів, їхніх рідних. Пам’ятаймо також і за наших військових, полонених, військових медиків і капеланів.

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

Привітанням «Христос Воскрес» вітаю усіх душпастирів, монахів, монахинь, нашу українську владу, катехитів і вчителів, молодь, батьків і дітей та усіх людей доброї волі.

Єднаюся у молитві та благословляю усіх тих, які переживають цей Світлий Празник Воскресіння Христового у своїх домівках молячись з усією Церквою через онлайн-трансляції по радіо, телебаченні та в мережі інтернет. А особливо благословляю тих які нездужають, перебувають в лікарнях, та молюсь за ваше швидке одужання.

Бажаю усім міцного здоров’я та відчути істинну радість єдності з Воскреслим Христом, пережити повноту благодаті дітей Божих, якими ми стали через Христа, з Христом і у Христі. Нехай нас на цьому шляху супроводжує Пресвята Богородиця.

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

+Володимир ВІЙТИШИН. Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський УГКЦ.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Високопреподобні і всечесні отці! Дорогі брати і сестри у Христі!

З Божої ласки ми знову зустріли празників Празник – Світле Христове Воскресіння – Пасху Господню. У цей всерадісний день Пасхи серця наші сповнюються особливою радістю, бо ми знаємо що святкуємо. Та вперше найбільше свято року Великдень християни всього світу через карантинні заходи зустрічають і відзначають дистанційно. Така реальність нашого сьогодення, і нам все ще складно уявити, як можна святкувати Великдень – найурочистіше християнське свято – не в храмі, а перед екраном телевізора чи комп’ютера без звичних дружніх обіймів та привітань «Христос воскрес! – Воістину воскрес!».

Життя вже ніколи не стане таким, як раніше, бо хоч ця хвороба і забирає у нас багато, але в той же час дає нам можливість багато чого переосмислити та зрозуміти, що в житті найважливіше. Усе мине, настане час і пандемія закінчиться, всі двері храмів відчиняться і світ знову заживе звичним життям. А нині нам треба, усмиривши самих себе, вчитися терпеливості, бо «Скорботи приносять терпеливість, терпеливість – досвід, а досвід приносить надію» (Рим. 5:5). Адже «Бог не дав нам духа страху, а дав нам духа сили любови й розсудливості» (2Тим. 1:7), тож пам’ятаймо, що Господь з нами і наші щира й сильна молитва та віра дарують надію на спасіння.

Як бачимо, і цього року Свята Церква знову дає нам, християнам, можливість пізнати й пережити велику Жертву, що її здійснив Христос для нашого спасіння від смерти духовної. І тільки-но людина глибоко це усвідомить, - стає учасником великої радости, бо лише тоді перед нею з’являється світло Воскресіння Христового. Відкриваючи людям зміст і значення цієї величної події, апостол Павло благовістив, що смерті вже немає, бо «…нині Христос воскрес із мертвих, первісток серед покійних» (1Кор. 15:20). Тому й ми, християни, визнаємо, що живучи на землі ніби перебуваємо перед дверима майбутнього життя. І саме в цьому радість Великодня, бо надія на майбутнє воскресіння, яку дав нам Спаситель Своїм Воскресінням із мертвих – життєдайна сила християнства.

Про це натхненно говорить нам святий апостол Павло: «Якщо Христос не воскрес, то й проповідь наша даремна, даремна також віра ваша!» (1Кор. 15:14). А Сам Христос навчає нас: «Я – воскресіння і життя» (Ін. 11:25). Ця надія не дає впадати у відчай, тож пам’ятаймо про це нині, коли тяжко нам усім, дивімось на все з вірою в те, що як після Голгофи настало воскресіння, так з часом і наша Православна Церква України й Українська держава здолають усі труднощі та перешкоди, перемога буде за правдою і після смутку настане радість.

Веселих вам свят! Радіймо і веселімось, бо ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС!

З любов’ю у Воскреслому Христі смиренніший +АНДРІЙ, Митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською єпархією Православної Церкви України.

Дорогі у Христі боголюбиві духовні отці, монахи і монахині, благочестиві жителі Богом благословенного Прикарпаття, звіщаю всім вам велику радість! ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Понад три тисячі років тому Господь почув і прийняв плач та голосіння синів Ізраїлю, що знемагали в єгипетській неволі. У ніч старозавітної Пасхи Господь кров'ю пасхального агнця зберіг ізраїльтян перед смертоносним ангелом і вивів їх з неволі.

Відтак, на морському узбережжі втеча з Єгипту під проводом Мойсея принесла чергову небезпеку - глибокі води Червоного моря попереду, фараон з колісницями і військом - позаду. І море відкрилося перед ними! Кожен ізраїльтянин, переживши визволення з Єгипту, побачив свого Бога як Бога-Визволителя: «Мене минула смерть!». Усі, що врятувалися, відчули себе єдиним народом: разом були в рабстві, разом уціліли від смерті, маємо одного й того ж Бога – Спасителя і Визволителя. Ми – народ Божий!

У воскреслому Христі перехід від смерті до життя проходить усі межі людської історії. Пасха Старого Завіту була обмежена лише спасінням вузького кола людей від однієї, обмеженої в часі, небезпеки. Наша Пасха, Пасха Господня, Пасха вічна, про яку співаємо на Пасхальній утрені - Христос сьогодні дарує спасіння всім людям, усіх часів і народів, від самої причини смерті. Тут йдеться не тільки про спасіння від збудника якоїсь хвороби чи порятунок від меча, і то навіть ангельського, як це було у випадку ізраїльтян в Єгипті. Пройшовши крізь страждання і смерть у воскресіння, Христос, за словами апостола Павла, знищив і розіп’яв на хресті смертоносний гріх із його пекельною поневолюючою силою.

Пасха Христова є перемогою і насмішкою над самим жалом смерті, як проголошує сьогодні апостол: «Смерть поглинута перемогою. Де твоя, смерте, перемога? Де твоє, смерте, жало? Жало смерті - гріх, а сила гріха - закон. Хай же буде подяка Богові, який дає нам перемогу через Господа нашого Ісуса Христа» (1 Кор. 15, 54–57). У своєму Воскресінні Христос скинув із нас невільничі окови страху перед смертю, перетворив її на пасхальний вхід до нового життя. З Воскресінням відкриваються для нас двері переходу від того, що минає, до того, що залишається навіки. Пасха Господня відкриває нам двері до радісної вічності.

Цього року ми зустрічаємо Пасху Христову в надзвичайно незвичних і важких для нас обставинах. Чимало з нас, перебуваючи вдома в ізоляції, фізично віддалені один від одного і від своїх парафіяльних храмів. Однак навіть у таких складних обставинах ніхто не в силі зупинити радісного руху сучасної людини до Світла, щоб у вірі в Христове воскресіння, у надії на Божу перемогу привітати один одного радісним вітанням “Христос воскрес!”/ Ісус вийшов живий з темної могили, так і ми віримо, що завдяки Богу, зусиллям лікарів, медсестр і волонтерів, які рятуючи життя людей нерідко приносять в жертву власне здоров'я, ми зможемо успішно вийти з темряви незвіданості і перемогти жало смерті.

Перед обличчям епідемії ми неочікувано побачили, на скільки ми слабкі і смертні люди. Коронавірус став вбивчою небезпекою і для багатих, і для бідних, для всіх людей, незалежно від місця проживання на земній кулі, від раси та релігійного переконання. Можливо, вперше нам прийшло розуміння, що всі ми є однаково вразливі й немічні: те, що торкнулося людей в одному кінці світу - зачепило людей на іншому кінці, - зачепило в тій чи іншій мірі кожного з нас. Страх захворіти і померти, біль втрати рідних і близьких та знайомих, відчуття самотності й відчаю в умовах вимушеної ізоляції стали нашими спільними оковами. Але серед цієї незвіданої для нас темряви страху і неволі в ізоляції сучасна людина має унікальну можливість наново усвідомити, що сьогодні означає бути християнином. Тож, хай сила воскреслого Христа утвердить у вірі всіх нас і допоможе нам стати свідками Його воскресіння. Хай воскреслий Ісус обдарує усіх вас надією перемоги перед викликом епідемії коронавірусу.

У цей світлий день спішу до кожного із вас, спішу щоб поділитися з вами радістю Пасхального Воскресіння. Усім вам шлю свої щирі молитви й сердечні вітання. Благословляю вас усіх: здорових і хворих, сильних і немічних, молодих і в глибокій старості сущих, батьків і дітей. Спішу також до всіх лікарень, щоб благословити лікарів і медичних працівників – усіх, хто піклується про хворих в цих надзвичайних обставинах, спішу, щоб із лікарями і хворими поділитися радісною пасхальною новиною та молитовно підтримати вас. І як би важко нам не було, не будемо зневірюватись, "знаючи, що Той, хто воскресив Господа Ісуса воскресить через Ісуса і нас і поставить перед Собою" (2 Кор. 4:14).

Дорогі у Христі духоносні отці, возлюблені брати і сестри від усієї повноти свого серця вітаю Вас із Святом Свят, Воскресінням Господа і Бога нашого Ісуса Христа. Бажаю всім священикам і дияконам, монахам і монахиням, всім жителям Івано-Франківської області благодатної Божої допомоги у всі дні життя! Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога Отця, хай буде з усіма вами! Мир, радість духовну, здоров’я і спасіння хай дарує усім вам Воскреслий із гробу Христос Спаситель!

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

+ІОАСАФ, Митрополит Івано-Франківський і Галицький.