Вектори євроінтеграції

Сергій Басараб: Спільно з міжнародною спільнотою зможемо й агресії протистояти, і максимально посприяти розвиткові гірських населених пунктів

В інтерв’ю для газети «Галичина» заступник голови Івано-Франківської обласної ради Сергій Басараб розповів про свою депутатську діяльність, зокрема про започаткування безплатних курсів англійської мови для дітей при навчальних закладах Верховинщини, лобіювання інтересів жителів гірських районів щодо посилення соціальних гарантій для них, про свою роботу в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи...

Сергій Басараб

– Пане Сергію, як депутат обласної ради Ви активно працюєте в межах свого виборчого округу на Верховинщині. Як відомо, уже третій рік за Вашого сприяння у шести населених пунктах Верховинського району проводять безплатні курси англійської мови для школярів при навчальних закладах, і на сьогодні приблизно 150 дітей мають можливість додатково її вивчати. Розкажіть докладніше про цю ініціативу.

– Під час кожної поїздки на округ зустрічаюся з активом та проводжу особисті прийоми в селах, під час яких обговорюємо спільно з жителями основні проблемні питання. Найкраще проводити такі прийоми за участю керівництва районної держадміністрації, щоб відразу ж окреслити можливі шляхи їх вирішення.

Так, справді, в шести населених пунктах Верховинського району проводять безплатні курси англійської мови для найменших верховинців. Від 2016 року вони діють при навчальних закладах, і школярі мають можливість додатково вивчати іноземну мову. Після завершення курсів дітям видають сертифікат, а найкращі учні отримують ще й приємні подарунки для заохочення. Кожна група налічує від 12 до 15 дітей приблизно однакового віку. Навчання проводять двічі на тиждень. Курси цілком безплатні для дітлахів, їх в повному обсязі забезпечено всім роздатковим матеріалом та необхідними для навчання канцтоварами.

Ідея організації курсів зародилася тому, що іноземна мова має стати для учнів засобом спілкування, а не бути просто шкільним предметом. Діти повинні вивчати мову в процесі зацікавленого спілкування та взаємодії не лише з учителем, а й елементарно спілкуючись між собою. Розпочати вивчення іноземної мови з раннього дитинства дуже важливо. Планую організувати такі мовні курси для дітей і в інших населених пунктах району в 2018/2019 навчальному році.

Удосконалювати потрібно не тільки знання дітей, а й умови для їх навчання. З огляду на це спільно з Верховинською РДА намагаємося покращити матеріально-технічну базу дошкільних та навчальних закладів району. Після відвідин дитсадків у селах Устеріки, Стебні, Довгополе, Черемошна, Пробійна та навчально-виховного комплексу «Арніка» в с. Яблуниці закупили меблі – ігрові стінки, спортивні стінки, ліжечка, шафи для одягу, меблі для кухні, комп’ютерні столи та інші засоби, що дає можливість істотно покращити умови перебування та виховання в дошкільних закладах.

– Як відомо, Ви дуже дбаєте про розвиток гірських територій. Що вдалося Вам зробити для поліпшення життя горян?

– Ми повинні всі спільно сприяти розвитку гірських високогірних населених пунктів. Це надзвичайно важливо, адже умови проживання у жителів цих районів надзвичайно складні – слабка транспортна інфраструктура, відсутність газифікації, електрифікації та промислових потужностей, які забезпечили би населення робочими місцями тощо.

Водночас потрібно не забувати, що ці населені пункти та їхні жителі є носіями унікальної культурної спадщини та автентичних українських традицій, тому слід вжити усіх необхідних заходів для збереження та відродження високогірного району.

Питання, які стосуються мого виборчого округу та Верховинського району загалом, я постійно порушую в обласній раді. Зокрема недавно під час одного із її засідань ініціював звернення від фракції Блоку Петра Порошенка в облраді щодо посилення гарантій для гірських та високогірних населених пунктів області. Наголошував на потребі прийняття законодавчих актів, які визначатимуть стратегію розвитку гірських районів, посилення соціальних гарантій їх жителів, зокрема дотації і субвенції з Держбюджету, а також необхідність забезпечення доступу до базових адміністративних, медичних та освітніх послуг, створення сприятливих умов для розвитку підприємницької діяльності тощо. Депутатський корпус більшістю голосів підтримав це звернення.

Крім того, мої пропозиції стосовно врегулювання на законодавчому рівні питань вартості оренди землі, збереження та стимулювання розвитку традиційних промислів, встановлення доплат на ціни сільськогосподарської продукції, виробленої в особистих селянських господарствах, було взято до уваги під час підготовки проекту змін до Закону «Про статус гірських населених пунктів в Україні» в частині положень про збільшення державних гарантій для їх соціально-економічного розвитку.

Усі проблемні аспекти розвитку гірських територій, як у нас, так і в наших сусідів, здебільшого мають схожий характер. Об’єднуючись у їх вирішенні, одночасно маємо можливість закладати підґрунтя для ще більш широкої інтеграції, про що свідчить останній досвід нашої співпраці з впливовими міжнародними інституціями. Важливо згадати і про залучення коштів європейських партнерів та напрацювання спільних проектів для покращення рівня життя горян.

– Які ще проекти Вам вдалося реалізувати як депутатові облради?

– У селах Верховинського району запрацювали додаткові групи в дошкільних навчально-виховних закладах, що стало можливим завдяки успішній реалізації проекту «Покращення умов навчання та виховання дітей дошкільного віку». Крім цього, відкрито дитячий садок «Вишиванка» в с. Устеріках. У Пробійній на довершення недобудованого з 2015 року спортивного майданчика цього року виділено кошти в сумі 600 тис. гривень для придбання та облаштування штучного покриття на ньому. Перед початком навчального року Довгопільська сільська ЗШ І-ІІІ ст. отримала новий шкільний автобус марки «ЕТАЛОН», придбаний за кошти освітньої субвенції з державної скарбниці із залученням коштів обласного бюджету. Це дало можливість підвозити до школи частину учнів із присілків.

Спільно з громадою Косівщини ми здобули перемогу в конкурсі на збереження історично-культурної спадщини та поширення традицій місцевого ремісництва – виробництва слов’янської та косівської кераміки шляхом налагодження зв’язків між Донеччиною та Івано-Франківщиною, а також розвитку і популяризації їхніх культурних продуктів. Перевага цього проекту в тому, що об’єднується Східний та Західний регіони для збереження і популяризації культурної спадщини, а це необхідний чинник для забезпечення цілісності нашої держави.

Передаємо медикаменти для медичних закладів області та Верховинщини систематично. Цього року в рамках програми оздоровлення населення «Дбаємо про здоров’я. Дбаємо про життя» закуплено й передано для 19 ФАПів, двох лікарень та однієї амбулаторії набір медикаментів, адресованих для безоплатної видачі й лікування хворих. Всього медичні заклади Верховинщини отримали 70 пакунків, вартість кожного становить приблизно дві тисячі гривень. Набір медикаментів містить противірусні, протизапальні препарати, мазі, перев’язувальні матеріали та медикаменти першої необхідності. Районній лікарні передано переносний апарат УЗД для безплатного обслуговування пацієнтів, 270 медичних ліжок та 70 приліжкових тумб для палат. Комплексна програма оздоровлення населення Верховинщини складається з низки заходів. Постійно для жителів проводять профілактичну роботу. Пункти медичної допомоги отримали ліки, необхідні для оперативного реагування та лікування пацієнтів у віддалених населених пунктах. Це крок до покращення рівня та якості надання первинної медичної допомоги населенню.

До того ж недавно разом з керівником апарату Верховинської РДА Василем Бровчуком забезпечили спорядженням безоплатний пункт прокату технічних засобів реабілітації для літніх людей та осіб з особливими потребами, передали центрові надання соціальних послуг партію допоміжних засобів для пересування представників маломобільних груп населення Верховинщини – інвалідні візки, милиці, ходунки. Створення таких пунктів у сільській місцевості є вкрай важливим, адже не тільки привертає увагу до людей цієї категорії, а й допомагає вирішити питання рівних можливостей для них. Вдячні благодійному фонду «Допомагаємо Україні разом» за підтримку ініціативи.

2017 року завдяки співпраці з головою благодійного фонду «ГУ КЕРЗ – Угорщина піклується» Іриною Стасюк надали благодійну допомогу Верховинській ЦРЛ – медичне обладнання, лікувальні засоби, предмети гігієни – приблизно на суму 900 тис. гривень. Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківська також отримала антибіотики широкого спектру дії. Частину медикаментів передано і в госпіталі для лікування військовослужбовців, оскільки з огляду на події на сході України ми повинні насамперед турбуватися про наших захисників.

Також, на моє переконання, допомога малозабезпеченим сім’ям, дітям-сиротам повинна стати одним із пріоритетних напрямів роботи кожного з депутатів. Активна співпраця з благодійними фондами, які готові підтримувати соціально незахищені верстви, допомагає нам забезпечити щорічно кілька сотень маленьких верховинців подарунками.

– Крім цього, Вас ще знають і як мецената, який сприяє виходу в світ книжок, проведенню культурних заходів…

– Коли звертаються автори, які є заслуженими працівниками культури чи знаними краєзнавцями Прикарпаття, то важко їм відмовити. Тим паче, що їхні праці мають не лише культурну, а й історичну цінність. Наприклад, книжки «Гуцульщина», «Верховинські згадки», літопис Івана Дроняка про село Яблуниця.

– Ви є делегатом Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи. У чому полягає Ваша робота?

– Найперше варто зазначити, що Конгрес місцевих і регіональних влад є загальноєвропейською політичною Асамблеєю у складі Ради Європи, що представляє місцеві і регіональні органи влади країн–учасниць Ради Європи. Під час сесії українська делегація має можливість обмінятися найкращими практиками із представниками інших 46 країн Ради Європи.

Сьогодні Конгрес засуджує військове втручання Росії на сході України, а також усі форми тиску зі сторони РФ на своїх сусідів. Ми повинні докласти максимум зусиль задля підтримки мирного врегулювання ситуації в Україні.

Наші європейські колеги мають знати, що Російська Федерація щодня порушує права тисяч українців на окупованих територіях Донецької та Луганської областей і Кримського півострова. Ми закликаємо міжнародну спільноту стежити за цим, адже захист прав людини – це наша спільна справа.

– Як заступник голови облради Ви добре знаєте особливості місцевого самоврядування. Як оцінюєте впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні і на Прикарпатті зокрема?

– Головним на цьому етапі об’єднання є консолідація всіх громад для вирішення спільних проблем та подолання труднощів, що виникають у процесі їх діяльності.

Раніше в селах було погане вуличне освітлення, соціальні об’єкти потребували ремонту, більшість доріг – у жахливому стані…. Децентралізація – реформа, в основі якої – збільшення повноважень громад. Громада є рушієм позитивних змін. Усі активні процеси розвитку громад неможливі без залучення до них жителів, без їхньої ініціативи та розуміння необхідності впровадження реформ. Тому децентралізація виправдовує себе. На Прикарпатті процес рухається добре, відповідно до перспективного плану, іноді спільно з депутатським корпусом обласної ради вносимо в нього корективи та поправки. Це все залежить від ініціативи жителів Прикарпаття.

Все ж нам потрібно більше уваги приділяти проектам місцевого розвитку, тому що саме їх реалізація допомагає об’єднати людей шляхом самоорганізації та соціальної активізації громад, сприяє активному залученню усіх верств населення, представників установ, організацій та бізнес-структур до діалогу з органами місцевої влади, виробленню прозорих та ефективних механізмів планування на місцях і залученню громадян до управління. Відрадно, що представники громад почали активно використовувати надані їм можливості для розвитку, брати участь у грантових програмах-конкурсах, а обласні програми підтримки місцевих ініціатив поступово стають справжньою панацеєю для місцевих громад у вирішенні проблем розвитку.

Розмову вела Ксеня ЛІЩИНСЬКА.