Важко, але з надією. Найгірший варіант нашого зимування в умовах війни ймовірний лише на 15 відсотків

Зима, що насувається, стане важким випробуванням для всього Старого світу – від України до її партнерів з проукраїнської коаліції в Євросоюзі. Про це вже не раз попереджали представники ЄС, США й офіційного Києва. На nv.ua опитали п’ятьох авторитетних вітчизняних аналітиків, експертів з різних сфер, – економіста Гліба Вишлінського, колишнього міністра оборони Андрія Загороднюка, мілітаролога Олександра Коваленка, політолога Володимира Фесенка та директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, – щоб з їхньою допомогою скласти уявлення про те, чи стане ця зима однією з найважчих у сучасній історії України і чого від неї чекати, в яких умовах доведеться зимувати українцям і що в цей час відбуватиметься на фронті. У результаті вималювалися такі три ймовірні сценарії нашого найближчого майбутнього.

КРАЇНА, ЩО ЗАМЕРЗЛА

(Негативний сценарій, імовірність – 15%)

Варіант, коли ракетні (і дронові) удари по інфраструктурі триватимуть протягом усіх зимових місяців і значна частина з них досягатиме мети. Внаслідок цього станеться так звана «островізація» енергетичної системи – буде зруйновано вузли для транспортування енергії від електростанцій до споживачів. Країна виявиться розділеною на три-чотири досить великі і не пов’язані один з одним єдиною мережею регіони. Вони будуть схожі між собою тим, що віялові відключення електрики тривалістю 6?8 годин на добу відбуватимуться у кожному з них.

Постійні тривалі віялові та аварійні відключення електрики, удари по ТЕЦ призведуть до відключення центрального опалення у великих містах. Тоді важке становище мегаполісів можна порівняти з кризою 2006 року в Алчевську, коли в місті не було опалення, вода в трубах замерзла і знадобилася допомога всієї країни, щоб згладити наслідки тої катастрофи. Але в цьому разі йтиметься про десятки таких Алчевськів. Це спровокує нову хвилю біженців з України в кілька мільйонів людей.

Внаслідок усього описаного станеться серйозне падіння економіки – на десятки відсотків. Під впливом потужних негативних чинників відбудуться зміни у суспільних настроях: значна частка людей почне виступати за припинення військових дій та обстрілів міст, а гуманітарна катастрофа призведе до пом’якшення позиції навіть найпослідовніших патріотів.

Банкова не зможе ігнорувати такі настрої мас, тому шукатиме якихось домовленостей із кремлем. При цьому на Заході під впливом власних проблем, викликаних війною, проявиться «втома від України», а російський ядерний шантаж там сприйматимуть серйозно.

Справи в ЗСУ за такого сценарію теж підуть за негативним курсом. Російська армія, яка зазнала втрат і намагається розгорнути мобілізаційні резерви, вже нині потребує паузи для відновлення боєздатності. Й за варіанту «замерзла Україна» вона її отримає – на лінії фронту становище стабілізується. Підрозділи окупантів зможуть поповнитися не лише живою силою, а й військовою технікою. І навесні рашисти візьмуться знову атакувати, як мовлять, на всіх фронтах.

КОЛИ ОДНІ РАКЕТИ ВИЯВЛЯТЬСЯ СИЛЬНІШИМИ ЗА ІНШІ

(Оптимістичний сценарій, імовірність – 30%)

Імовірно також, що хоча ракетні атаки й нальоти дронів-камікадзе не припинятимуться впродовж усіх зимових місяців, завдяки масовому постачанню західних систем ППО та ракет до них українські сили збиватимуть ворожу техніку майже у промислових масштабах.

Віялових відключень електроенергії і в цьому разі не вдасться уникнути, але вони матимуть локальний характер. Ситуація в енергетичній сфері залишиться підконтрольною: у більшості житлових будинків країни переважно буде і світло, й тепло.

У підсумку Україна пройде зиму без критичних втрат в енергетичній сфері. Країна адаптується до війни. Настрої людей залишаться на нинішньому рівні з налаштуванням на перемогу. Додому й далі повертатимуться біженці. Це все разом навіть приведе до деякого відновлення та пожвавлення економіки. І 2023-го, можливо, навіть зросте ВВП. Особливо якщо допомога західних фінансових інститутів надходитиме вчасно, покриваючи всі витрати на військові потреби.

На фронті стан справ у ЗСУ також буде позитивним. Найімовірніше, вже до кінця року чи навесні українська армія вийде на всіх ділянках фронту на лінію 23 лютого 2022-го. І з допомогою західних ракетних систем великої дальності триматиме під вогневим контролем не лише оперативні, а й глибокі тили російського угруповання на Донбасі та в Криму. Усе це ще більше послабить армію супротивника. І кремль уже проситиме не перемир’я, а повноцінного мирного договору.

ХОЛОД, АЛЕ НЕ МОРОЗ

(Реалістичний сценарій, імовірність – 55%)

Боротьба з ракетами та дронами в небі України йтиме з нинішнім успіхом, коли третина ворожих атак все ж таки дає ефект. У такому разі вдасться зберегти єдину національну енергетичну систему, завдяки якій можна буде переспрямовувати електрику для підтримки пошкодженої інфраструктури. Триватимуть віялові відключення з тимчасовою – на 2-4 години – відсутністю електрики в деяких районах країни. Завдяки переключенню блоків на електростанціях, під’єднанню резервних схем енергоживлення та допомоги західних країн з обладнанням чи постачанням електрики зима виявиться складним, але не катастрофічним за наслідками періодом.

В Україні збережеться і цілісність основних систем теплопостачання щонайменше в усіх ключових містах. А тому не станеться жодних техногенних катастроф та аварійних ситуацій.

В економіці не буде різких падінь, однак слід очікувати зниження ВВП на кілька відсотків (на вересень падіння ВВП сягнуло 30%). Водночас за такого розвитку подій може відбутися й мінімальне зростання економіки.

Частина суспільства під впливом безперервних обстрілів матиме більш нейтральну позицію до москви. Але такі люди виявляться у помітній меншості. Тренд і надалі задаватиме активна більшість, а вона, як і тепер, буде налаштована на рішучу перемогу над рф. І команда Президента займатиме непримиренну позицію щодо кремля і не дозволить путіну «примусити до перемир’я» Україну.

На фронті, навіть якщо ЗСУ одразу істотно й не просунуться вперед, українські підрозділи триматимуть під постійним вогневим контролем ворога. І не дозволять тому накопичити сили для контрнаступу – росіяни будуть змушені з допомогою мобілізації та відновлення старої техніки нескінченно латати дірки у власній обороні.

У результаті взимку ЗСУ звільнять Херсон та правий берег Дніпра, і навіть зможуть зайняти плацдарм на лівобережжі. На сході внаслідок контрнаступальних дій української армії з’явиться висока ймовірність прориву фронту на лінії «Сватове – Кремінна», особливо у другій половині зими. Відповідно навесні військові дії перемістяться вглиб Луганщини.

Постачання озброєння західних країн триватимуть, а протягом зимових місяців вдасться створити багаторівневу систему ППО близької, середньої та далекої дії.