Перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради, кандидат політичних наук Василь Гладій (ВО «Батьківщина») в інтерв’ю для газети «Галичина» підкреслив, що більшість виборців у другому турі голосувала не за Зеленського, а проти Порошенка, що відсутність політичного досвіду в новообраного Президента України має бути компенсована командою досвідчених реформаторів; акцентував, що або нова президентська команда спиратиметься на європейські цінності Майдану, або перестане бути владою; також звернув увагу на те, що колишні «регіонали» спробують використати недосвідченість нового Президента і незадоволення людей політикою влади після Майдану.
– Як оцінюєте результати президентських виборів і якими бачите можливі сценарії розвитку подій в Україні за нового Президента Володимира Зеленського?
– Користуючись можливістю, найперше хочу подякувати виборцям, які в першому турі президентських виборів віддали свої голоси за Юлію Тимошенко. Юлія Володимирівна перемогла у першому турі на Прикарпатті. Це велика довіра до нашого лідера і нашої команди, до політики змін, які запропонувала «Батьківщина». Хочу запевнити всіх краян, що ми і надалі будемо відстоювати інтереси наших виборців – українські інтереси та державницьку позицію.
Щодо оцінки результатів президентських виборів. Своїм голосуванням люди оцінили діяльність Порошенка і його оточення за останні п’ять років. Понад 73 відсотки українців, які прийшли на вибори, сказали, що вони проти політики ще чинного Президента України та його команди. Українці проголосували за зміни й отримали можливість змінити Україну. Принаймні розпочати справжні зміни.
Можливі два сценарії розвитку подій, як на мене. Сценарій перший. Ми побачимо політику змін від нового Президента. Але для реалізації їх необхідною умовою є участь парламенту та уряду. Чи спроможні старі парламент та уряд на таку політику? Думаю, що ні. Навпаки, вони можуть стати гальмом політики змін. І чим швидше відбудуться парламентські вибори, тим краще. Необхідно перезавантажити парламент, обрати новий уряд і разом з новим Президентом впроваджувати нову політику розвитку держави. Люди чекають конкретних дій і конкретних результатів.
Сценарій другий. Це коли новий Президент зі своєю командою не запропонують суспільству змін. Тоді настане чергове розчарування українського суспільства, що може спричинити дострокові президентські вибори. У будь-якому разі важливу роль у політичному майбутньому відіграватиме український парламент. Тому на нас чекає другий етап відповідальності, набагато важливіший, ніж перший, – вибори до Верховної Ради України.
– Чи можлива зміна зовнішньополітичного курсу України з приходом до влади команди Зе?
– Думаю, що ні. Сьогодні більшість українців підтримує європейську інтеграцію та курс до північноатлантичного співтовариства. У попередніх президентських кампаніях політики розривали Україну. Як правило, один кандидат представляв проросійських виборців, другий – європейський вектор. Останні президентські вибори відрізняються від попередніх. І Зеленський, і Тимошенко, і Порошенко є проєвропейськими політиками. Хоча Петро Олексійович разом з командою намагалися протиставляти себе Путіну. Мовляв, якщо не Порошенко, то Путін, хто проти Порошенка, той рука Кремля. Борди саме з таким змістом ми бачили по всій країні. Але вони викликали в людей шквал критики. Однозначно, що більшість з тих, які підтримали Володимира Зеленського, голосували за європейське майбутнє України. Тому зміна зовнішньополітичного курсу буде суперечити суспільному запиту. До чого це може призвести, ми пам’ятаємо з 2013 року, коли Янукович намагався змінити зовнішні пріоритети України.
– Як Ви вважаєте, чи свідчить висока підтримка В. Зеленського про те, що йому вдалося об’єднати Україну?
– Думаю, що П. Порошенку вдалося об’єднати Україну. Результати першого і другого турів президентських виборів свідчать про те, що більшість виборців у другому турі голосували не за Зеленського, а проти Порошенка. Люди голосували проти влади. А уособленням влади для них був Порошенко. Соціологічні дослідження свідчили, що Петро Олексійович має найбільший рейтинг недовіри українців серед усіх реальних кандидатів у президенти. У другому турі його перемагали майже всі можливі опоненти.
– Зеленський не має жодного політичного досвіду. Це його перевага чи недолік?
– Перемога недосвідченого політика означає зміну тренду. Після розпаду радянської імперії люди довіряли політикам, які мали керівний досвід. Першим президентом України став колишній другий секретар ЦК Компартії України Леонід Кравчук. Після нього президентами ставали екс-керівники урядів – Кучма, Ющенко, Янукович. Порошенко свого часу був секретарем РНБО, а також міністром у багатьох урядах.
Останніми роками ситуація змінилася. І насправді це світова практика. Перемагають особи і партії, які не мають політичного досвіду. Прикладом можуть слугувати США, Франція, Італія, Швеція, Вірменія та ін. Україна не виняток. Тому відсутність політичного досвіду Володимира Зеленського стала його перевагою для перемоги на президентських виборах.
Інша річ – реалізація тих змін, на які очікують українці. Проблем дуже багато, і їх необхідно вирішувати, насамперед впроваджувати необхідні і непопулярні реформи. А відсутність власного досвіду, на мою думку, має бути компенсована командою досвідчених реформаторів.
– Чи сповідуватиме нова президентська команда цінності Майдану?
– Після Революції гідності Україна змінилася. До 2014 року між країною і державою, між громадянським суспільством і владою була прірва. Сьогодні розрив між країною і державою зменшився. Про це свідчать і останні президентські вибори. Раніше зміна президента відбувалася, як правило, революційним шляхом. Сьогодні Україна отримала нового президента еволюційним шляхом, шляхом вибору, без Майдану.
Цінності Майдану ми сприймаємо найперше як європейські цінності. На мою думку, країна, громадянське суспільство не дозволять новій владі сповідувати антимайданні, тобто антиєвропейські цінності. Тому або нова президентська команда спиратиметься на європейські цінності Майдану, або перестане бути владою.
– А чи зможе, на Вашу думку, новообраний Президент обійтися без представників старих політичних еліт?
– Вважаю, що важливо не те, старі чи нові еліти, а те, які цінності вони сповідують. Можуть бути нові еліти зі старими цінностями і навпаки. Для України важлива альтернативна політична еліта, тобто протилежна тій, що існує сьогодні. Завдання нового Президента і нової влади – сформувати таку альтернативну політичну еліту, яка, на мою думку, може складатися як із нових, так і зі старих політиків, що спиратимуться на нові цінності. Процес приходу до влади іншої еліти потребує багато часу. Але це необхідно для зміни країни.
– Наскільки реально, що Україна невдовзі стане парламентською республікою?
– На мою думку, такий сценарій імовірний. Парламентські республіки більш успішні, ніж президентські. Це підтверджує світовий досвід. Серед 30 найуспішніших країн світу 28 мають парламентську форму правління. Україні потрібна відповідальність політиків, а не дуалізм влади, який сьогодні ми спостерігаємо. Якою буде форма правління в Україні, залежатиме від наступних парламентських виборів. Ці вибори стануть фактично виборами прем’єр-міністра України. Сильний прем’єр зможе забезпечити баланс у владі та економічний розвиток країни.
– Нині побутує думка, що з приходом до влади команди Зе можливий реванш старих політичних сил, які були до Майдану. Якими Ваші міркування про це?
– Я так не думаю. Команда Зе – це нова, молода команда. Перемога Зеленського – це своєрідний протест проти старих політичних сил, у тому числі й тих, які були до Майдану. Виборці півдня і сходу знайшли для себе особу, яка не пов’язана з «регіоналами». Думаю, що ці виборці не хочуть повернення того, що було п’ять років тому. Звичайно, що колишні «регіонали» спробують використати недосвідченість нового Президента і незадоволення людей політикою влади після Майдану. Але більшість жителів країни підтримує європейський шлях, а не повернення до Росії.
– «Батьківщина» допомагатиме команді новообраного Президента чи займе опозиційну нішу?
– Як ми вже говорили, люди чекають конкретних дій та конкретних результатів. Тому треба дати можливість новообраному Президентові виконувати свої повноваження, розкрити можливості для таких змін. Важливо, як поведе себе Верховна Рада України. У ВО «Батьківщина» чітко заявили про необхідність ухвалення важливих ініціатив у парламенті, а саме: нові генпрокурор, голова СБУ, міністр оборони, виборче законодавство, закон про тимчасові слідчі комісії та ін. Юлія Тимошенко запропонувала Верховній Раді вже сьогодні сформувати новий уряд.
Як бачимо, «Батьківщина» готова стати частиною команди, що впроваджуватиме зміни, на які чекають українці.