В Івано-Франківському фаховому коледжі Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відкрили нову спеціальність «журналістика». Починаючи з цього навчального року, 16 учорашніх дев’ятикласників впродовж чотирьох років вивчатимуть ази цієї важливої та перспективної професії.
За підсумками цьогорічної вступної кампанії, на перший курс коледжу ПНУ ім. В. Стефаника вступило 565 студентів з 11-ти областей України. Проте, найбільше вступників – з Прикарпаття. Загалом у закладі навчається понад 1600 студентів, які здобувають фах за десятьма спеціальностями. «Це один з найбільших коледжів України за кількістю студентів, але й за якістю навчання маємо добрі позиції», – наголошує директор Івано-Франківського фахового коледжу ПНУ ім. В. Стефаника Юрій Москаленко.
За словами керівника навчального закладу, відкрити нову спеціальність в непрості часи воєнного стану, спонукало прагнення до розвитку і розуміння перспективності журналістського фаху. «Якщо залишатися у статусі напівзаконсервованому, то шлях до розвитку, навіть внутрішнього саморозвитку, абсолютно безперспективний, – наголошує Ю. Москаленко. – Тому треба шукати вихід із ситуації, враховуючи об’єктивну реальність. І питання того, як бачити перспективу – це дуже важливий елемент сьогодення».
Кураторка групи спеціальності «журналістика» Ірина Скавінська наголошує, що Івано-Франківський фаховий коледж ПНУ ім. В. Стефаника на разі єдиний заклад на Прикарпатті, який дозволяє учням здобути журналістський фах після закінчення дев’ятого класу. Географія абітурієнтів, які висловили своє бажання першими навчатися за новоствореною спеціальністю не обмежилася лише Прикарпаттям. Хоча такі, звичайно, переважають. Зокрема, є студенти з Тернопілля та Сум, тощо.
– Уже на момент відкриття цієї спеціальності вона має доволі високий попит. І, як на мене, це пов'язано саме з можливостями, які вона відкриває у 2024 році, – коментує Ірина Скавінська. – Адже сьогодні спеціальність «журналістика» для нашого коледжу – це поглянути в медіабізнес, де ти можеш займати абсолютно різні професії, – від піарника до тележурналіста. Тобто, інформаційна політика, зв’язки з громадськістю – це доволі актуальний ринок праці в наш час.
За словами Юрія Москаленка, за час навчання, яке буде динамічним та інтерактивним, студенти мають зрозуміти, чи зможуть бути журналістами і чи зможуть зреалізувати себе у цій сфері. Також на них чекає багато цікавих практичних занять та зустрічей із досвідченими журналістами.
– Ідея така, що журналіст – це той, хто формує коло читачів, хто може зацікавити, хто вміє обирати тему, хто вмикає критичне мислення і фільтрує потік інформації, – наголошує директор коледжу. – Сьогодні журналіст – це універсальна професія. Журналіст – це і політик, і економіст, загалом інтелектуал…
Назарій Дахній із Рогатинщини каже, що обрав журналістику не випадково. І коли почув, що в коледжі відкрили цю спеціальність сприйняв таку інформацію, як знак долі. «Я завжди був товариською людиною, тим більше в мене є дуже багато професійних навичок з відеомонтажу. Мені завжди хотілося бути в центрі уваги, організовувати якісь події, – каже хлопець. – Професія журналіста є надзвичайно затребуваною в теперішніх реаліях, адже всі хочуть отримувати достовірну інформацію. І вона мені дуже подобається. Ще з десяти років я знімав різні пародії на такі телепрограми, як «Ревізор», «Прогноз погоди», тому й вибрав цей фах. Хочу стати високопрофесійним кореспондентом, який згодом зможе працювати на якомусь ток-шоу чи телеканалі».
Стати журналістом Юрія Скрипника з Вістової Калуського району надихнув оскароносний документальний фільм «20 днів у Маріуполі». Після його перегляду хлопець зрозумів, що журналістика є надзвичайно потрібною професією, особливо під час війни. Після закінчення коледжу, він планує продовжити навчання в університеті за спеціальністю «журналістика». «Хотілось би здобути хорошу освіту, спілкуватися з людьми, їздити по світу, збирати інформацію, і, можливо, навіть працювати на якомусь телеканалі», – каже мій співрозмовник.
Христина Івасів з Коломиї також залюблена в журналістику з дитинства. Дівчина каже, що вже з дев’яти років знала, що хоче поєднати свою долю з цією професією. Сьогодні чітко розуміє, в якому ключі хоче розвиватися. Її ціль – стати футбольною журналісткою. «Раніше планувала вступати на «журналістику» після 11-го класу, – каже вона. – Та коли побачила, що у фаховому коледжі ПНУ ім. В. Стефаника з’явилася ця спеціальність, то зрозуміла, що не треба гаяти часу і можна здобувати цей фах уже після 9-го класу. Це по-своєму цікаво, тому що ми будемо першими студентами, які навчатимуться на цій спеціальності. Ми назавжди залишимося в історії коледжу як перші студенти-журналісти. Очікую, що під час навчання буде багато практики».
За словами Юрія Москаленка, спеціальність «журналістика» розвиватиметься. Наступного року на неї планують набрати вже 25 студентів, адже саме таку кількість дозволяє ліцензія від профільного міністерства. Крім того, запевняє, що тоді ж будуть місця держзамовлення, адже цьогоріч можна було вступити на цю спеціальність лише на платній основі.