Через зростання захворюваності на COVID-19 низка населених пунктів Прикарпаття потрапила до найважчої за рівнем епідемічної небезпеки «червоної» зони. Зелена, жовта, помаранчева, червона… Вся Україна стала зоною. Та попри різні кольори негативний відтінок слова зберігається. Зона – то насамперед обмеження… Отже, Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Городенківський, Косівський та Тисменицький райони області за рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) та надзвичайних ситуацій (НС) з понеділка, 31 серпня, належать до «червоної» зони. Такий рівень небезпеки встановлено в 21 адміністративно-територіальній одиниці України. Заборона роботи громадського транспорту, відвідування закладів освіти, заборона діяльності закладів громадського харчування, ТРЦ, спортивних залів тощо – ось реалії цієї зони.
Рішення викликало хвилю обурення у прикарпатців. Зокрема кількасот іванофранківців протестували днями під стінами облдержадміністрації. Серед них – занепокоєні батьки школярів, які проти дистанційного навчання, представники малого й середнього бізнесу, який щойно почав оговтуватися після весняного суворого карантину. Люди хочуть працювати, заробляти на життя.
Проти «червонозонних» заходів і міська влада Івано-Франківська. Необгрунтованим і політично вмотивованим назвав рішення центральної влади мер обласного центру Руслан Марцінків: «Вважаю, що введення Івано-Франківська до «червоної» зони карантину – це політичне рішення. Лікарі наших «ковідних» лікарень кажуть, що статистика пацієнтів коливається до зменшення. Схоже, що рішення уряду суб’єктивне і необґрунтоване.
…Вірус є, є хворі – і це факт. Але ці своєрідні зонування суперечать здоровому глузду і ґрунтуються не на достовірних фактах.
Адже судять щодо заповненості наших лікарень. Але є незаперечний факт. Наші лікарні приймають пацієнтів з області, з районів. А це впливає на їхню заповненість. Вочевидь, комусь вигідно ділити країну і «закривати» саме Західну Україну: Франківськ, Чернівці, міста Львівської області...
Крім того, вже Конституційний Суд ухвалив рішення щодо неправомірності дії деяких пунктів постанови Кабміну як таких, що суперечать Конституції».
Тому Р. Марцінків заявив, що оскаржить урядове рішення в судовому порядку. А на позачерговій сесії міськради депутати звернулися до центральної влади та керівництва Івано-Франківської ОДА щодо скасування безпідставно запровадженого, на їхню думку, «червоного» рівня епідемічної небезпеки в місті. Для обласного центру Прикарпаття показник заповнення ліжкомісць у лікарнях першої хвилі госпіталізації, від якого й відштовхується комісія ТЕБ та НС, проводячи карантине зонування, не є до кінця об’єктивним, стверджують вони. Адже, повторимо, в місцевих лікарнях лікується чимало хворих на COVID-19 з інших населених пунктів області, що пов’язано з досить високим рівнем медичного забезпечення в обласному центрі.
На думку депутатів міськради, припинення роботи значної кількості закладів суб’єктів підприємницької діяльності призведе до того, що значна частина іванофранківців залишиться без засобів до існування.
Міська влада вирішила: транспорт працюватиме у звичному режимі за звичними маршрутами з дотриманням маскового режиму в умовах спецперевезень, тобто потрібно мати при собі посвідчення чи довідку, а для школярів вводять канікули на два тижні.
Що стосується сполучення між населеними пунктами області, то тут ситуація така. Із «зелених», «жовтих» і «помаранчевих» районів, які не в «червоній» зоні, автобусом можна доїхати, скажімо, до Франківська, а ось виїхати – ні. Виїхати з «червонозонних» населених пунктів, за поясненнями міністра охорони здоров’я Максима Степанова, можна лише приватним транспортом, причому в машині має бути не більше п’яти осіб, не рахуючи дітей до 14 років. Наразі транспортного сполучення з Івано-Франківськом, Калушем, Коломиєю й районами, що потрапили в «червону» зону, немає.