В Україні почастішали розлучення задля отримання субсидії, тому соцслужби ще жорсткіше перевірятимуть отримувачів пільг

Про назрівання цієї демографічної проблеми попереджали ще минулого року не лише експерти, а й звичайні громадяни, коли уряд посилив контроль над призначанням субсидій отримувачам житлово-комунальних послуг, намагаючись зробити пільгу більш адресною.

Через це українці йдуть на всілякі хитрощі, щоб отримати держдопомогу на оплату компослуг. Раніше лише виписували з квартир чи будинку членів сім’ї. А згодом, коли й це вже не допомагало отримати субсидію, подружні пари почали офіційно розлучатися. І більшість сімей так чинять через високі тарифи на комунальні послуги й низькі зарплати. Уряд запровадив більш жорсткий контроль у призначанні субсидій, щоб виключити зі списку субсидіантів громадян, котрі живуть заможно і є цілком платоспроможними, проте прагнуть обдурити державу. А як наслідок потерпають ті українці, котрі й справді живуть на межі бідності.

Статистика минулого року показала, що кількість розлучень складає уже 50 відсотків від кількості зареєстрованих шлюбів. І цей показних збільшився саме останніми роками. З приходом осені напередодні опалювального сезону очікується ще більша хвиля розірвання шлюбів. І річ зовсім не в охолодженні почуттів у подружжя, а в субсидіях.

Фахівці соцзахисту нині чітко діють за схемою: сім’я – це чоловік, дружина й діти. І навіть якщо вони зареєстровані за різними адресами, якщо давно не живуть разом, але й досі мають штампи в паспортах, субсидії їм не отримати. Адже відомо: якщо дохід сім'ї трохи вище певного рівня, то сім'я вже не може отримати пільги. Але ж тої суми доходу, яку уряд вважає достатнім для проживання сім’ї, насправді не вистачає навіть для забезпечення елементарних людських потреб, а не те щоб ще й за комунальні послуги платити. Особливо, якщо в сім'ї кілька дітей.

Тому, щоб отримувати компенсацію за комуналку в двох (чи більше) квартирах, в яких вони зареєстровані, українці змушені розлучатися.

Судді, які останнім часом розглядають "розвідні" справи, самі наголошують, що інколи по поведінці подружжя можна здогадатися про справжню причину їхнього розлучення. Часто громадяни, коли забирають судове рішення про розлучення, яке вже набуло чинності, вже й не приховують, що воно необхідне було для подачі документів на оформлення субсидії. І для пари це справді складний крок у вирішенні ситуації. Особливо, якщо до цього вдаються люди, котрі щойно одружилися, або ж ті, що прожили разом уже кілька десятиліть, а тепер змушені, щоб отримати субсидію, юридично стати чужими. До речі, якщо в сім’ї й без цього були проблеми, такі вимушені міри можуть призвести і до реального руйнування родин.

Проте експерти з питань ЖКГ уже й тут посилили контроль над субсидіантами. Протидіяти юридично у справі розлучень неможливо, тому що жити в шлюбі чи ні – це право вибору кожного громадянина України. Тому єдиним механізмом контролю того, проживають люди разом чи ні, – це направляти на місце проживання громадян інспекторів соцслужб, котрі шляхом опитування сусідів і огляду житла з'ясовуватимуть ситуацію, після чого зможуть приймати рішення – чи є підстави для призначення субсидії, чи ні.

Звичайно ж, такий контроль і справді потрібний. Але ж уряд своїми постановами про підвищення цін на комунальні послуги, яке ніякою логікою не пояснити (навіть вимогами від МВФ), коли у людей малі зарплати, а ціни на найнеобхідніші продукти й речі набагато вищі, ніж у європейських країнах з відповідно у десятки разів вищим рівнем добробуту їхніх громадян, сам спонукає українців усілякими методами обдурювати державу. Тобто робити те саме, що держава робить із ними...

Кореспондент