Упродовж тижня в обласному центрі Прикарпаття тривав четвертий заключний етап 27-ї Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства. Понад 100 учнів дев’ятих-одинадцятих класів з усіх областей України та міста Києва змагалися з того, хто найкраще знає право. Мета заходу проста – знайти, підтримати та розвинути творчий потенціал обдарованої молоді.
Рівень учнівських знань оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого ввійшли провідні вчені, вчителі та юристи-практики з різних регіонів України, на чолі з президентом видавничої організації «Юрінком Інтер», професором Академії адвокатури України, доктором юридичних наук Віктором Ковальським.
«Одночасно по всій Україні відбувалися четверті етапи всеукраїнських олімпіад з різних предметів. Цього року Івано-Франківськ приймав саме олімпіаду з правознавства, – зазначила проректор Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Любов Шелемей. – Згідно з рейтингами до участі в цій олімпіаді запросили 120 дітей і 38 їхніх керівників, але з певних причин не всі учасники приїхали на змагання. Втім, більше 100 дітей мали можливість позмагатися між собою, учні виконували тестові завдання теоретичного характеру одного дня, а другого – вже практичного змісту. Для них підготували юридичні задачі, які треба було розв’язати, оцінити, проаналізувати і запропонувати спосіб вирішення».
Заступник голови журі олімпіади, доктор юридичних наук, доцент кафедри адміністративного та господарського права Запорізького національного університету Павло Лютіков зауважив, що рівень учасників дуже високий, серед них, звичайно, як і на кожному змаганні є справжні зірки. «Особливо хотів би відзначити тих, хто навчається в сільській місцевості. З точки зору матеріально-технічної бази вони не можуть конкурувати з містами, але вони приїхали і зайняли призові місця. Це не лише їм подяка, а й їхнім викладачам та батькам, котрі вселяють віру в своїх дітей», – наголосив заступник голови журі.
П. Лютіков, який оцінював знання саме дев’ятикласників, знає про думки та переживання учасників олімпіади не з чуток, адже свого часу також брав участь у таких змаганнях. Символічно й те, що 17 років тому він став переможцем всеукраїнської олімпіади з правознавства саме в Івано-Франківську. За його словами, «участь в олімпіадах дає змогу реалізувати свій потенціал, віру в свої сили, ти розумієш, що чогось вартий, що маєш властивості, необхідні для майбутнього правника або просто успішної людини. І тому всім дітям, які запитують мене, чи треба змагатися в олімпіадах, інтелектуальних конкурсах, відповідаю, що участь у всіх конкурсах, де можна проявити свій потенціал, абсолютно правильний крок».
Заступник голови журі, доцент кафедри кримінального права Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ігор Козич стверджує, що участь в олімпіаді дає учням величезний досвід, адже вони навчаються комунікації, творчого підходу у життєвих ситуаціях, і це суттєво допомагає в майбутньому їхньому встановлені як юристів. Він розповідає, що 1994–1996 рр. також брав участь у всеукраїнських олімпіадах в Луцьку, Білій Церкві та Сумах, здобув перше і третє місця. Тоді він був учасником третьої, четвертої і п’ятої всеукраїнської олімпіади з правознавства, сьогодні ж є членом журі 27-ї, тож знає як за цей час змінилися змагання.
«Олімпіада відповідає змінам суспільства, у нас на той момент був один підручник з правознавства, доступу до інтернету не було, могли користуватися лише друкованими матеріалами, тож підготовка була ускладненою. Сьогодні в дітей усе динамічніше, вони мають доступ і до підручників, і до законів, і до різних джерел. У нас завдання були більш теоретичного характеру, по принципах, верховенстві та законності права. Сучасною ж ідеологією навчання за спеціальністю «правознавство» є підготовка вузькоспеціалізованих юристів», – наголосив І. Козич.
За підсумками цьогорічної олімпіади найкраще проявили себе учні з Волинської, Запорізької, Харківської областей та міста Києва. Зокрема, журі відзначило достатньо високий рівень знань учасників олімпіади з цивільного та кримінального права, але й зафіксувало певні проблеми із застосуванням норм адміністративного та сімейного законодавства.
Зокрема зірками цьогорічної олімпіади стали: Крістіна Ільїна із Запоріжжя, Артур Онищенко з Києва, Ірина Цапенко з Черкас, Антон Адубецький з Миколаєва, Дмитро Пасічник з Києва, Богдана Лавринюк з Луцька, Марія Резнік та Олександр Русецький з Харкова. Саме цим талановитим юнакам та дівчатам підкорилася висота першого місця.
«Беру участь в олімпіадах, щоб налагодити свій «індивідуальний освітній шлях» до вищої юридичної освіти. Я б хотів поєднати свою професію з правом, адже це те, що може захищати людей. І лікар, і водій повинен вміти себе захистити, бо ми живемо в демократичній країні, в якій кожен має знати свої права та обов’язки», – розповів зокрема один із переможців олімпіади, учень десятого класу гімназії № 107 «Введенська» Подільського району міста Києва Дмитро Пасічник.
Команда прикарпатських юних правознавців складалася з шести учасників, а саме: Діани Депутат (Івано-Франківська ЗШ №12 ім. І. Франка), Юлії Овчарик (Івано-Франківський академічний ліцей-інтернат), Юлії Кравчук (Калуська гімназія ім. Д. Бахматюка), Олексія Олійника (Угринівський НВК Тисменицького району), Юлії Стефанів (Івано-Франківська СШ №11 з поглибленим вивченням англійської мови), Роксолани Фурдиги (Малотур’янський НВК Долинського району). Наші учні показали досить високі результати, зокрема Діана Депутат виборола друге місце, Юлія Овчарик та Роксолана Фурдига здобули «бронзу».
– Результати – доволі гарні, адже половина учасників команди стали призерами олімпіади, – коментує підсумки змагань керівник команди, вчитель правознавства Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату Леся Кульчак. – Для одинадцятикласників, це знаково, тому що їм нараховуватимуть додаткові бали до сертифікату ЗНО. За перше місце – 30 балів, за друге – 20 і за третє – 10. Це той стимул, який рухає учасників до мети та полегшить в майбутньому їхній вступ до вишів. – Участь в олімпіаді всеукраїнського рівня підтверджує рівень знань учнів, дає впевненість у власних силах, розуміння того, що вони можуть чогось досягнути завдяки свої знанням…
Учениця 11-го класу Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату Юлія Овчарик вперше брала участь у всеукраїнському етапі олімпіади з правознавства, втім уже встигла побувати цього року на всеукраїнському турнірі з правознавства у Вінниці. Це була своєрідна репетиція перед олімпіадою, на якій дівчині вдалося вибороти третє місце. Юля зізнається, що не сподівалася на такий результат, але щиро йому радіє. До речі, саме з правом вона планує пов’язати своє професійне майбутнє.
А от для Діани Депутат це не перша участь в олімпіаді всеукраїнського рівня. Попередніми роками вона вже двічі здобувала «золото» на таких змаганнях. Від організації олімпіади, що проходила в її рідному місті, – в захваті. Має з чим порівняти, адже раніше брала участь у змаганнях у Житомирі та Херсоні. Діана зізнається, що вдома змагатися складніше, бо треба більше себе організовувати.
«Завдяки правознавству можу дізнатись, як захистити себе в різних ситуаціях, – підкреслює призерка. – Тож вивчаю право насамперед для себе, тому що трапляються різні випадки та непередбачувані ситуації і коли не знаєш своїх прав, то можеш опинитися в досить жахливому становищі. Участь в олімпіадах всеукраїнського рівня дає мені нові знайомства, спілкування з людьми з досить високим рівнем інтелекту з різних областей України, і це, напевно, найбільше приваблює в олімпіаді».
…Наприкінці церемонії закриття олімпіади, яка традиційно відбулася в Івано-Франківському академічному ліцеї-інтернаті, команда нашої області символічно передала естафету проведення інтелектуального змагання команді Тернопілля, де відбудеться четвертий етап наступної 28-ї Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.
Світлини автора.